I jedlé houby mohou způsobit otravu. 6 rad, jak je skladovat a vařit bez rizika

Houby rostou...

Polovina září. Houby konečně rostou, pozor na záměnu

Při nesprávném skladováním či vaření se z jedlých hub stanou rázem nejedlé a hrozí silné nevolnosti...

Houby konečně (zase) rostou na většině území republiky. Jenže, i když bezpečně poznáte jedlé od jedovatých hub, je na místě myslet ještě i na další rizika. Nepříjemné zažívací potíže totiž mohou podle odborníků hrozit i po požití dlouho nebo nevhodně skladovaných hub či jídla z nich. Zároveň otravy mohou způsobit i houby jedlé, a to po nedostatečné tepelné úpravě. „Mnoho jedlých hub obsahuje v syrovém stavu termolabilní jedovaté látky. Některé druhy způsobují zvracení či průjmy, jiné obsahují cytolytické či hemolytické toxiny, například vynikající jedlá houba muchomůrka růžovka. Druhů, které jsou spolehlivě jedlé i za syrova, je menšina,“ upozorňuje Česká mykologická společnost na svém webu, kde najdete další podrobnosti.

Jak tedy s jedlými houbami zacházet, aby se nestaly rizikovou potravinou?

  1. Sbírejte (i kupujte) houby zdravé a bez známky kazu. Vhodné je houby přepravovat v nádobách či materiálech, které dýchají. Takže zcela nevhodné jsou třeba igelitky. Obvyklá praxe nicméně tomuto doporučení odpovídá – většina houbařů sbírá do košíků či plátěných pytlíků.
  2. Ideální je houby hned po příchodu domů zpracovat. Buď uvařit, případně očistit a dát sušit, naložit/zavařit či zamrazit (lépe s krátkým předvařením), pokud je chcete uchovat dlouhodobě. Po rozmrazení houby nikdy znovu nezmrazujte.
  3. Pokud okamžitou tepelnou úpravu nebo jiné zpracování podmínky nedovolí, ještě se nic neděje. Čerstvě přinesené houby vydrží do druhého dne v lednici. Ale je třeba dodržet určité podmínky. „Skladujte v chladničce v prodyšné nádobě maximálně ve dvou vrstvách při teplotě 0 - 6 °C. Je důležité, aby se nezapařovaly, a proto je před uložením do chladu ani nemyjte. U zapařených hub totiž může docházet k tvorbě toxických látek,“ radí iniciativa Zachraň jídlo ve svém prospektu o správném skladování potravin. Pak byste ale už měli zpracovat dle potřeby.
  4. Mykologové radí vařit houby minimálně 20 minut až půl hodiny. Na smažení stačí o polovinu kratší doba. Zatímco třeba pravé hřiby nejsou v tomto ohledu nebezpečné, nepříjemné zažívací potíže, které mohou vyžadovat i hospitalizaci v nemocnici, ale můžete mít například po konzumaci některých jiných nedostatečně tepelně upravených hřibů, jako je například kovář či koloděj. Jedlé, ale za syrova jedovaté, jsou i čirůvky fialové či výše zmíněná muchomůrka růžovka. Potřebnou dobu varu je třeba dodržet také u lišky obecné, holubinky trávozelené nebo kotrče kadeřavého. Stejně tak může problémy způsobit i václavka smrková.
  5. Stravitelnost hub podle zkušeností kuchařů lze při tepelné úpravě zlepšit jejich pokapáním citronovou šťávou nebo octem.
  6. Uvařené jídlo z hub nesmí být dlouho po uvaření v teple. Co nejdříve tedy případné nesnědené zbytky nebo cíleně připravené jídlo na další den schovejte do ledničky. Opakované ohřátí a konzumace následující den podle názorů řady odborníků nevadí.

VYZKOUŠEJTE: 5 skvělých receptů na jídla z hub

Ivana Kropáčková

Tagy: