Inspirace: Ideální snídaně a svačiny pro děti do školy, které jim zajistí dostatek energie

Správně zvolené dopolední jídlo je (nejen) pro děti školou povinné zásadní – pomáhá jim lépe se soustředit a mít dost energie. V důsledku tak může strava ovlivnit i školní výsledky. Máme pro vás inspiraci, co dětem připravit...

Nový školní rok je tady. A s ním opět klasický ranní shon. Při něm se ale rozhodně nevyplatí zapomenout zabalit do aktovky svačinu, ani vynechat snídani. K té je naopak vhodné vést děti už od útlého věku. „Díky pravidelným snídaním a svačinám budou mít děti dostatek energie na všechny školní aktivity, budou více soustředěné a výkonné,“ říká nutriční terapeutka Sandra Figalová. Ranní i dopolední jídlo by přitom mělo mít správný poměr bílkovin, sacharidů i tuků. A určitě můžete do výběru a přípravy zapojit i potomky samotné, kteří dobře ví, co jim chutná. Dbejte také na pitný režim, bez kterého by mohla děti začít bolet ve škole hlava. Už ráno by si školáci měli nést s sebou v lahvi pití. Nejlepší je čistá voda. Sladké limonády jsou nevhodné.

Snídaně je základ

Jak by měla vypadat ta správná snídaně? Pokud nestíháte, náročná na přípravu rozhodně být nemusí. „Ideální snídaně pro školáka může být například plátek chleba se šunkou, sýrem, tvarohem, rostlinnou nebo rybí domácí pomazánkou, který doplníte zeleninou. K tomu skvěle poslouží sklenice mléka, může být i méně sladké kakao, menší sklenice džusu či čaj,“ radí Sandra Figalová. Rychlou a zdravou snídaní mohou být i cereálie bez cukru (vhodné ověřit složení) zalité mlékem. Vděčný ale může být i bílý jogurt s ovocem (či marmeládou) a pečivem. Podle nutriční terapeutky přitom pečivo v tomto případě nemusí být ani celozrnné, protože děti potřebují méně vlákniny než dospělí.

Můžete ale občas i experimentovat a pokud to půjde, věnovat přípravě více času, respektive například den předem. Pak se může ráno servírovat například domácí koláč s tvarohem, domácí granola, banánový chlebíček či wrap s tuňákem, jogurtovým dresinkem a římským salátem.

Přehledně: Různé varianty snídaně (vč. receptů pod odkazy)

Co připravit k svačině?

Stejně jako snídaně, je důležitá i svačina, která během vyučování zajistí dostatečný přísun potřebné energie. I tady je také zásadní pestrost, stále stejný obsah svačinového boxu může děti omrzet. Přitom ta základní varianta vhodné svačiny je například vícezrnný rohlík namazaný tvarohovým sýrem se šunkou a mozzarelou. Další inspirace v přehledu níže. Ke každé svačince se každopádně snažte vždy přidat i nějakou zeleninu nebo ovoce. Dbejte také na vhodné balení – aby se například na namazaný rohlík nenalepil kousek ubrousku nebo nebylo jídlo „cítit“ aktovkou. To řadu dětí spíš přiměje hodit svačinu do koše.

Když dítě chce dopoledne sladké...

Má vaše dítě rádo sušenky a oplatky a vyžaduje je i ke svačině do školy? Tolerovatelné to podle Sandry Figalové občas je, ale zároveň upozorňuje, že vždy je lepší způsob, který je třeba dětem vštěpovat hned od malička. Rychlá a vděčná svačina totiž může být namísto sladké sušenky například i jogurt s pečivem, pečivo s marmeládou nebo předem připravená domácí müsli tyčinka. Ale třeba také muffin s menším obsahem cukru, tvarohový dezert a podobně. Nezdravé sušenky opravdu kupujte jen výjimečně, popřípadě vyberte alespoň nějakou vhodnější variantu s menším množstvím přidaného cukru a tuku, radí nutriční terapeutka.

Přehledně: Vhodné svačiny vč. receptů

Regulérní svačina v prodeji ve škole?

V novém školním roce by se také mohly školákům rozšířit možnosti koupit si plnohodnotnou svačinu, která vyhovuje nutričním požadavkům, přímo ve škole. Začala totiž platit mírnější novela „pamlskové“ vyhlášky, která byla dosud hodně přísná, pokud jde o obsah cukru, tuku a soli v potravinách povolených k prodeji ve školních bufetech a automatech. Ty byly ve velkém před více než rokem kvůli striktním podmínkám rušeny. „Díky zvýšeným nutričním limitům se rozšíří sortiment bufetů například o kvalitní masné výrobky (šunky nejvyšší jakosti), ochucené tvarohy nebo sýry. Dále půjde o pečivo s významným podílem cereálií nebo semínek, jemné pečivo s vysokým podílem ovoce,“ uvádí Ministerstvo školství ve své tiskové zprávě.

Bufety tak budou moci podle něj nabízet už i například pečivo s máslem, šunkou a/nebo sýrem a zeleninou, nebo výrobky z ryb za předpokladu minimálního obsahu 50 gramů masa ve 100 gramech hotového výrobku. Jestli ale školy bufety opět otevřou, respektive prodejci budou provozovat automaty s rozšířenou nabídkou, se uvidí. Každopádně stále platí, že v případě doma připravené svačiny mají rodiče určitou kontrolu nad tím, co dítě během dne sní.

Ivana Kropáčková

Tagy: