Jak nepřijít o peníze, které půjčujete? Návod od advokátky

Půjčování peněz

VELKÉ ZPRÁVY: Jak nepřijít o peníze, které půjčujete

Jsou minimálně čtyři důležité věci, na které je třeba myslet, když půjčujete někomu peníze...

Nejbezpečnější je asi nikomu nepůjčovat. Jenže co když se vám bude zdát, že je někdo opravdu v úzkých, požádá vás o určitou částku a vy byste mu rádi pomohli? Určité kroky vás mohou před dotyčným varovat, nebo naopak se můžete ujistit, že je na „žadatele o půjčku“ spolehnutí. Co tedy dělat, když už někomu půjčujete peníze? Jak si pojistit, abyste své úspory dostali zpět? Na to v úvodním videu odpovídá advokátka Dagmar Raupachová.

Stručný přehled zásadních rad i zde:

1. Prověřujte

Než někomu půjčíte, tak si zkuste toho člověka aspoň trochu prověřit. Zkuste například v jeho okolí zjistit, zda si nepůjčuje od více lidí, jakým způsobem vrací či vůbec nevrací peníze, jakou má pověst a podobně. Pokud zjistíte, že je zadlužen na více stran, raději peníze nepůjčujte.

2. Termín vrácení

Sepište smlouvu. Kromě jiného byste měli stanovit konkrétní termín, kdy nejpozději mají být peníze vráceny.

3. Stanovte sankce

Ve smlouvě by měly být domluvené i sankce, které mohou být uplatněny, pokud není řádně spláceno. Pokud nebude dotyčný souhlasit, je to pro vás zase znamení, že se nejedná o seriózního „klienta“.

4. Záruka majetkem dlužníka

Můžete zvážit i domluvení určité záruky, byť by to mohlo být movitou věcí. „To neznamená nic jiného, než že ten dotyčný, který si od vás půjčuje peníze, tak že vám dá do držení nějakou věc, v hodnotě té, v jaké vy půjčíte tomu člověku ty peníze, a máte ji v držení tak dlouho, dokud ten dotyčný vám to do posledního haléře nevrátí,“ vysvětluje advokátka Raupachová.

Když dlužník peníze nevrací

A co dělat, když toto všechno selže? Potom nezbývá nic jiného, než se obrátit na policii nebo na soud.

Ivana Kropáčková

Zdroj úvodní fotografie: Pixabay.com

Tagy: