Tropické teploty aneb Tipy, jak přežít vedra v kanceláři

Jak si pobyt v kanceláři během tropických teplot co nejvíc zpříjemnit? Máme pro vás několik tipů...
25. 6. 2019 VELKÉ ZPRÁVY: JAK VEDRO SNÁŠEJÍ ZAMĚSTNANCI?
25. 6. 2019 VELKÉ ZPRÁVY: JAK VEDRO SNÁŠEJÍ ZAMĚSTNANCI?

reklama

Nemůžete pracovat z domova, ani vám zaměstnavatel nekrátí ve vedrech pracovní dobu, jako v některých firmách či státních institucích? Byť se práce v kanceláři v horkém počasí nedá srovnávat třeba s dělnickými profesemi na stavbách či teplých provozech a dalšími fyzicky náročnými činnostmi (viz úvodní reportáž), přesto má klima na produktivitu i zdraví administrativních pracovníků také nemalý vliv. Co například můžete udělat, abyste dobře fungovali během pracovní doby i v tropických teplotách?

Pracujte brzy ráno

Pokud to jde, přivstaňte si a jděte do práce brzy ráno. Vyhnete se po cestě vedrům a při brzkém odchodu zase zácpám. Delší den pak můžete využít k pobytu u vody nebo procházce do přírody. A můžete ještě před příchodem většiny kolegů vyvětrat, nemáte-li klimatizaci.

Čerstvý vzduch

Ano, dostatečné množství kvalitního vzduchu zvyšuje produktivitu práce, podle České rady pro šetrné budovy o téměř 10 procent. „Je nesporným faktem, že kvalita pracovního prostředí a pocitu v budově má přímý vliv na pracovní nasazení a výkonnost jednotlivých pracovníků,“ říká Michal Walter, psycholog a předseda České asociace psychologů práce a organizace. Pokud tedy nemáte v kanceláři klimatizaci, řešením může být otevření oken. A vzhledem k teplotám během dne je vhodné větrat brzy ráno (nebo naopak pozdě večer či v noci).

Máte-li klimatizaci, dejte si pak pozor na její správné užívání, aby se to neodrazilo na vašem zdraví – typické bývá letní nachlazení z extrémů. Podle Martina Turka z M2C by teplotní rozdíl před a po neměl přesáhnout 7 stupňů. Během chlazení je nutné neotevírat okna a omezit tak přístup teplého vzduchu. Teplotu je ideální nastavit v rozmezí 22 až 24 stupňů. „Dnes již klimatizace z větší částí umí samy upravit potřebný výkon, není tedy nutné její časté vypínání. To navíc omezuje životnost klimatizace,“ říká Turek.

AKTUALIZACE VÝSTRAHY Aktualizovaná je územní platnost, stále platí výstraha na vysoké teploty!!! První mapka je...

Zveřejnil(a) Český hydrometeorologický ústav dne Úterý 25. června 2019

 

Žaluzie

Během veder pomůžou i systémy stínění a venkovní či vnitřní žaluzie. Je ale nutné zachovat dostatek denního světla. Ten totiž pozitivně ovlivňuje myšlení a má vliv i na soukromý život. Podle studie Světové rady pro šetrné budovy prodlužuje spánek až o 46 minut. „Denní světlo nám neslouží pouze pro to, abychom dobře viděli. Každodenní efekt slunečních paprsků ovlivňuje řadu procesů v těle a je nezbytný pro to, abychom v práci mohli podávat co nejvyšší výkon,“ dodává psycholog Michal Walter.

Nezapomínejte na přestávky

Během veder nezapomínejte pravidelně vstávat od stolu a projít se. Přitom si můžete připravit mísu plnou ovoce nebo se osvěžit studenou vodou. Pročistíte si při tom hlavu a bude se vám lépe pracovat.

Dostatek pití a lehké jídlo k obědu

Na pravidelný pitný režim nesmíte zapomínat. Vodu v kanceláři musíte mít ze zákona k dispozici, navíc přesáhne-li teplota uvnitř 34 °C, máte nárok i na ochranný nápoj v podobě například slabé minerálky. Takové teploty jsou ale v administrativních budovách opravdu jen výjimečné. (Například dělníkům venku a v náročných provozech má zaměstnavatel povinnost poskytnout ochranný nápoj už od 26 °C, mimo to třeba i častější přestávky).

Vhodná je i lehká strava, například v podobně zeleninového salátu a drůbežího masa. Vyhněte se energetickým nápojům, mastným a smaženým jídlům. Paradoxně příjemný může být ve vedru vlažný čaj.

>> Vyzkoušejte recept na lehký a skvělý oběd:

Byl dosažen limit pro přehrávání

Litujeme, ale na vašem účtu je přehráváno příliš mnoho videí zároveň. Pokud chcete pokračovat v přehrávání na tomto zařízení, prosím, ukončete přehrávání na jiných zařízeních. Více o limitech přehrávání videí na účtech s předplatným najdete na adrese https://ipri.ma/faqbr

Kuskus s pečenou zeleninou a mozzarellou

 

Rozprašovač s vodou po ruce

Na osvěžení se hodí i rozprašovač s vodou, který můžete mít připravený poblíž pracovního stolu.

Noste přírodní materiály

Ve vedrech je vhodné nosit oblečení z přírodních materiálů, jako je bavlna, len či hedvábí. Vyhnout byste se měli syntetickým látkám, které nedýchají – ještě víc se v nich budete potit.

Obklopte se zelení

Zdravější vzduch podporují i rostliny tím, že vstřebanou vodu vrací zpět prostřednictvím páry. Ideální jsou květiny s velkými listy nebo spoustou menších listů. Zkuste fíkus, dračinec, palmu Areca nebo tchýnin jazyk.

Ivana Kropáčková

reklama

www.porovnej24.cz

reklama

Něco se chystá. Nová prima+ již brzy!