Nepodceňujte rozmary počasí. Jak se chovat při bouřce a kam se bezpečně schovat před blesky

Bouřka, blesk a strom

VELKÉ ZPRÁVY: Základní rady, jak se chovat při bouřce

Jak bychom se měli (ale také neměli) chovat, aby nás blesky při bouřce neohrozily?

K létu patří nejen teplé slunečné počasí, ale také bouřky, doprovázené blesky, hromy, silným větrem či krupobitím. Plné ruce práce mají obvykle hasiči. Blesky každoročně způsobí několik požárů obydlí, přívalové deště rozvodňují vodní toky a vyplavují sklepy, vítr vyvrací stromy. Silné bouře, které se v tomto týdnu prohnaly přes Česko, mají dokonce i jednu oběť. Ve Vysoké Lípě na Děčínsku zemřela po zásahu bleskem čtyřicetiletá žena.

Další bouřky různé intenzity pak meteorologové hlásí na sobotu, zejména místy na Moravě a ve Slezsku, v Čechách pouze ojediněle. Přijít ovšem mají i na začátku příštího týdne. Jak bychom se měli chovat, aby nás blesky při bouřce neohrozily? Připomeňme si, co radí hasiči:

1. Má být bouřka? Neplánujte výlety do přírody

(Nejen) v období dovolených a volných dnů, kdy plánujete být více či méně mimo obytnou budovu, je vhodné sledovat pravidelně předpověď počasí. Pokud meteorologové hlásí výskyt bouřek pro danou lokalitu, je na místě nepodnikat raději žádné dlouhé výlety do přírody ani činnosti u vody - koupání či plavbu na lodích (hrozí tu při bouřce velké nebezpečí), a vyčkat na příznivější počasí.

Doma pak během bouřky zavřete okna a vypojte všechny elektrické přístroje, které nemusí být nutně v provozu, ze zásuvek. Nezapomeňte ani na televizní anténu či wi-fi.

2. Co dělat při bouřce venku?

Největší nebezpečí zásahu bleskem hrozí při pobytu v otevřeném terénu a na vyvýšených místech, v bezprostřední blízkosti železných konstrukcí (jako jsou sloupy elektrického vedení), vysokých osamocených stromů nebo vodních ploch. Pokud vás tedy bouřka zastihne venku a je poblíž nějaký úkryt, schovejte se tam.

  • Nejbezpečnější jsou domy s hromosvody.
  • Bezpečný úkryt vám poskytne i auto. Mělo by mít ale zavřené dveře i okna a neměli byste se v něm dotýkat kovové karoserie ani oken.
  • Bouřku podle hasičů můžete bezpečně přečkat i v hustém lese a háji, nižším porostu nebo úzkém údolí.
  • Není-li poblíž bezpečný úkryt, přikrčte se do dřepu. „Překvapí-li vás bouřka na rozlehlé holé pláni, rozhodně nepokračujte dál v chůzi a nezůstávejte ve skupině. Nejbezpečnějším řešením je přečkat bouřku v podřepu s nohama a rukama u sebe – na zem si rozhodně nelehejte,“ uvádí hasiči na svém webu.

3. Co při bouřce nedělat

  • Během bouřky je tedy vhodné nezůstávat na kopcích a holých pláních.
  • Rozhodně se neschovávejte pod osamělými stromy, na okraji lesa, pod převisy nízkých skal ani v malých jeskyních, či v menších staveních bez hromosvodu (jako je například stará hájenka).
  • Nikdy se za bouřky neopírejte o zeď či skalní stěnu.
  • Během bouřky ani neutíkejte.
  • Vyvarujte se koupání a činností u vody. Nezdržujte se v blízkosti potoků nebo na podmáčené půdě.
  • Příliš bezpečné není ani telefonování či práce s elektrickými a plynovými spotřebiči.
  • Vhodný úkryt nepředstavuje ani stan. Ani sezení na izolační podložce (karimatka, batoh) vás před přímým zásahem blesku neuchrání.
  • Za bouřky venku pokud možno nepřenášejte kovové předměty – fungují totiž jako hromosvod.

4. Rada na závěr

Bouřka je nejvíce nebezpečná do vzdálenosti tří kilometrů (tj. zhruba devět vteřin mezi hřměním a bleskem). V bezpečném úkrytu ale raději zůstaňte až do doby, než bude bouře alespoň deset kilometrů vzdálená (tj. zhruba třicet vteřin mezi hřměním a bleskem).

>> Jak často hasiči vyjíždějí k požárům? Kolik lidí ročně plameny ohrozí? Fakta, která vás překvapí:

Ivana Kropáčková

S využitím: hzscr.cz/clanek/jak-se-chovat-behem-bourky-a-jak-ochranit-obydli-pred-uderem-blesku.aspx

Tagy: