Jak se připravit na případnou krizi? Tady jsou rady ekonomů

Přijde ekonomická krize? Kdy? To nelze s určitostí předpovědět. Letos, a zřejmě ani příští rok, podle ekonomů ale nenastane. Záleží na řadě okolností. Zatím prý stále žijeme v době „hojnosti“. Co by ale mělo pomoci případnou krizi v budoucnu přečkat bez újmy po finanční stránce, jak se na ni lze připravit?
Česká měna
pixabay.com

reklama

Na otázku jednoho z našich diváků, jak se na případnou krizi může připravit průměrný člověk, odpovídali ekonomové Lukáš Kovanda a Tomáš Prouza v online pořadu Názory bez cenzury. (Celý díl o aktuálním stavu české ekonomiky můžete vidět v úvodním videu.) Co tedy odborníci radí?

Vytvoření finanční rezervy

V době případné krize může nastat propouštění. Podle ekonoma Lukáše Kovandy je proto vhodné raději počítat s tím, že přijde výpověď, nebo že ta pravděpodobnost „vyhazovu“ bude vyšší, a proto je na místě vytvořit si určitou rezervu na horší časy. Existuje totiž možnost, že člověk zůstane třeba i rok bez práce, než si najde nové zaměstnání. „Samozřejmě může počítat s tím, že tam budou nějaké dávky v nezaměstnanosti, takže by měl sečíst to, co má k dispozici za úspory, přičíst k tomu ty dávky, které dostane, a z toho by měl zhruba jeden rok vyžít, aniž by se snížila jeho životní úroveň. Takže pokud toto lidé mají, tak si troufám říci, že jsou celkem dobře na krizi připraveni,“ uvedl Kovanda.

>> ČLÁNEK: Češi umí šetřit, nechte se inspirovat. 12 skvělých metod ze života, jak si vytvořit slušnou finanční rezervu

 

Neutrácet tolik za „zbytné statky“

Takto šetřit do zásoby si ale zřejmě nemůže dovolit každý. Nicméně pokud jde o průměr, prostor tu podle Lukáše Kovandy je. Statistiky prý totiž ukazují, že průměrní Češi v současné době často utrácejí za zbytečnosti, jako je například příliš drahá dovolená. „Měl by se skutečně věnovat takové zbytné spotřebě někdo, kdo už má vytvořeného toho strejčka na horší časy,“ myslí si ekonom Kovanda. Podle něj je přitom takové utrácení jak znakem vrcholící prosperity, tak zároveň jeden ze znaků blížícího se určitého zhoršení ekonomických podmínek.

Vzdělávat se

V době „hojnosti“ je pak také vhodné podle ekonoma Tomáš Prouzy co nejvíc investovat do sebe a vzdělávat se. „Pokud dneska vyjednávám se svým zaměstnavatelem, možná si neříct o tolik vyšší skok na platu, ale říct si o nějaký zajímavý kurz. Prostě, mít potom na trhu, který bude drsnější, nějakou výhodu nad těmi, kteří se budou o to samé místo ucházet se mnou,“ uzavřel Prouza.

 

>> Někdo utrácí za drahou dovolenou, jiný si ji nemůže ani dovolit. Kolika Čechů se to týká? A kolik domácností vychází se svými příjmy dobře nebo jen taktak? Podívejte se na video:

Byl dosažen limit pro přehrávání

Litujeme, ale na vašem účtu je přehráváno příliš mnoho videí zároveň. Pokud chcete pokračovat v přehrávání na tomto zařízení, prosím, ukončete přehrávání na jiných zařízeních. Více o limitech přehrávání videí na účtech s předplatným najdete na adrese https://ipri.ma/faqbr

VELKÉ ZPRÁVY: Videofakta - Životní podmínky v Česku

 

Ivana Kropáčková

Zdroj úvodní fotografie: Pixabay.com

reklama

www.porovnej24.cz
Tento článek najdete v těchto speciálech

reklama

Něco se chystá. Nová prima+ již brzy!