Z bankomatů v cizině Češi uskuteční miliony výběrů ročně. 5 rad, jak to dělat co nejvýhodněji

Jak na výběr hotovosti z bankomatů v cizině, abyste neplatili zbytečně víc než je nutné?

Jen za loňský rok Češi uskutečnili necelých 3,5 milionu výběrů z bankomatů v cizině, v celkové přepočtené částce přes 16 miliard korun. V roce 2016 to bylo necelých 15 miliard na 3 miliony výběrů. Průměrná vybíraná suma se pohybuje kolem 5 tisíc korun – tedy zhruba 200 euro. Obecně se ale výběr z bankomatu v cizině příliš nedoporučuje, protože se může prodražit kvůli nemalým poplatkům (nejčastěji kolem 100 korun, velmi ale záleží na kurzu i sazebníku konkrétní banky, některé v rámci speciálních programů mají naopak výběry za příznivé částky nebo dokonce zdarma - ovšem jsou podmíněny určitým chováním klienta) i některým přidruženým službám. Kvůli výše zmíněnému (můžeme sem zařadit i poplatky ve směnárnách) se naopak většinou vyplatí kartou platit přímo u obchodníků, což je varianta, kterou Češi skutečně mnohonásobně častěji i volí. Loni v zahraničí uskutečnili 75 milionů transakcí v obchodech v objemu přes 78 miliard korun.

Ovšem na druhou stranu je zase bankomat mnohem bezpečnější než například kupování valut na ulici. „Když jdete do bankomatu a vyberete si lokální měnu, tak máte garanci, že máte peníze oficiální, kdežto když to vyměníte někde na ulici, tak můžou být peníze falešné,“ varoval už dříve výkonný ředitel Sdružení pro bankovní karty Roman Kotlán. Takže pokud vám valuty dojdou a nelze nebo nechcete platit kartou u obchodníka v zahraničí, nezbývá nic jiného než hotovost z bankomatu vybrat. Jak na to co nejvýhodněji?

1. Ideálně „spřízněný“ bankomat

Pokud jde o poplatky, záleží na aktuálním sazebníku banky, u které máte účet, z něhož hodláte v cizině vybírat. U některých je jedno, z jakého bankomatu vybíráte a poplatky jsou stejné (například mBank – do 1 499 Kč poplatek 29 Kč/nad 1500 Kč zdarma, Equa Bank základní karta – všude 9 Kč, Komerční banka – všude 99 Kč u základního typu karty, MONETA – všude 100 Kč + 0,5 procenta z vybírané částky, Fio banka - všude 80 korun + 0,5 procenta z vybírané částky, Creditas - všude 30 Kč).

U jiných bank mohou být zase markantní rozdíly v částkách za výběr v případě bankomatu spadajícího do stejné finanční skupiny a u bankomatu jiných institucí. Například u České spořitelny je výběr z bankomatu v zahraničí zpoplatněn 125 korunami. Pokud si ale její klient vybere peníze v bankomatu sítě Erste Group (respektive Sparkasse, Slovenská sporiteľňa, Erste bank), výběr ho stojí jen 5 korun. V případě debetní karty od UniCredit Bank klient za výběr zaplatí 100 korun a k tomu 0,5 procenta z vybírané částky při výběru z cizích bankomatů, z bankomatů skupiny UniCredit ale výběr stojí také 5 korun. U ČSOB se platí za výběry v cizině 100 korun, ale opět jen 5 korun, pokud zvolíte bankomat spřízněný, což jsou v tomto případě KBC Brussels a CBC v Belgii, K&H Hungary v Maďarsku a CIBANK Bulgaria v Bulharsku. Pokud jste tedy klient banky, která patří do větší „finanční rodiny“ rozeseté po Evropě, může vám vyhledání toho správného bankomatu ušetřit trochu peněz.

2. Víc jednou než méně víckrát

Snažte se výběr maximálně omezit. Lepší je útraty předvídat a vybrat jednou víc než dvakrát méně, radí odborníci. Takže raději vyberte najednou 100 či 200 euro místo toho, abyste dva dny po sobě vybírali 50, resp. 100 euro.

3. Pozor na službu DCC

U některých bankomatů se vám také automaticky nabídnou dvě možnosti výběru. První z nich je přepočet částky kurzem vaší banky. Druhou variantu je Dynamic Currency Conversion, neboli služba DCC, která zase počítá se směnným kurzem provozovatele bankomatu. Ukáže vám, kolik peněz v českých korunách bude strženo z vašeho účtu. Ale dejte si pozor. Jakkoli je to lákavá a zdánlivě užitečná nabídka, kurz při výběru této služby bývá ve většině případů nevýhodný a navíc se s tímto „bonusem“ pojí i vysoký poplatek. Proto raději zvolte první možnost, kdy výběr přepočítá česká banka. Vychází to levněji.

Služba DCC přitom nenabízí jen bankomaty, setkáte se s ní i v rámci bezhotovostních plateb přímo u obchodníků. I tady ji jako možnost raději nevolte, hrozí stejně vysoké poplatky, jako u výběru hotovosti.

4. MasterCard nebo Visa?

Obecně je vhodné cestovat se dvěma platebními kartami, které schováte na dvou různých místech. To je už zažitý standard. Ideální je mít každou od jiného vydavatele. I z toho důvodu, že vám někteří obchodníci určitý typ karty nemusí vzít. Dobrou zprávou pro běžně trávenou dovolenou je, že pokud jde o možnosti přijímání karet, při cestách po evropských zemích je v podstatě jedno, jakou kartu používáte. Oba vydavatelé jsou na starém kontinentu asi stejně akceptovaní. Při cestování do USA a přilehlých států je ale vhodnější Visa, protože je celosvětově více rozšířená a v této oblasti světa i více žádaná.

Nepatrně výhodnější směnný kurz (asi o 0,1 až 0,6 procenta) pro světové měny, jako je euro či americký dolar, ale i méně známá platidla (například turecké liry) nabízí MasterCard. Rozdíl pocítíte spíš při větším objemu peněz.

5. Účet s kartou jen na dovolenou

Řešením také může být sjednání účtu jen kvůli cestování, na který není navázán poplatek za vedení ani používání a zároveň je přijatelná částka za výběr. Výhodné to může být i z jiného důvodu. Nemusíte vyrazit za hranice s kartou k účtu, na který vám chodí výplata a máte na něm i trochu vyšší sumu. V případě odcizení karty pak nehrozí vysoké ztráty.

Ivana Kropáčková

Zdroje: https://www.porovnej24.cz/vyber-bankomatu-zahranici-aby-vas-vyslo-nejlevneji http://www.bankovnikarty.cz/pages/czech/profil_statistiky.html Sazebníky dostupné na webových stránkách bank

Tagy: