Každá druhá půjčka na Vánoce je riziková. 5 dobrých rad, jak se nedostat do problémů

Letos se kvůli Vánocům zadluží podle průzkumů ještě víc lidí než v předchozích letech. Polovina z nich ale bude mít nejspíš problém se splácením.
25. 11. 2018 VELKÉ ZPRÁVY: ZA VÁNOČNÍ DÁRKY LETOS ČEŠI PLÁNUJÍ UTRATIT 5970 KORUN
25. 11. 2018 VELKÉ ZPRÁVY: ZA VÁNOČNÍ DÁRKY LETOS ČEŠI PLÁNUJÍ UTRATIT 5970 KORUN

reklama

Poskytovatelé půjček hlásí v období před Vánoci extrémně zvýšený zájem o spotřebitelské úvěry. Vzhledem k příznivému vývoji ekonomiky se prý letos lidé vánočních půjček nebudou bát dvojnásob. "Lze předpokládat, že ta skutečná částka (...) bude vyšší," říká ředitel Sdružení českých spotřebitelů Viktor Vodička v úvodní reportáži o letošních vánočních útratách Čechů. Půjčená suma podle odhadů ve většině případů přesáhne pět tisíc korun.

Mnozí lidé, kteří se kvůli dárkům zadluží, jsou ale po Novém roce překvapeni, že musí splácet částky, na které už jim v měsíčním rozpočtu příliš volných prostředků nezbývá. Alespoň takovou mají zkušenost pracovníci Poradny při finanční tísni. Vždy během ledna až března se na ně obrací o třetinu více klientů oproti jiným měsícům v roce. Právě kvůli problémům se splácením vánočních dluhů. „Zhruba polovina předvánočních úvěrů je rizikových. Polovina lidí, kteří si berou půjčku před Vánoci, spadá do definice rizikového spotřebitele,“ říká ředitel poradny David Šmejkal.

 

>> Co lidé plánují kupovat letos na Vánoce? Kolik chtějí utratit a kolik reálně utratí? A na co si dát pozor, pokud si chcete na dárky půjčit? Rozhovor reportérky Nely Friebové s ředitelem Poradny při finanční tísni Davidem Šmejkalem:

Živě: Češi letos plánují za Vánoce utratit průměrně 5970 Kč

Zveřejnil(a) Zpravodajství FTV Prima dne Středa 21. listopad 2018

 

5 pravidel bezpečného nakupování na Vánoce

  1. Přirozené je samozřejmě nakupovat dárky z úspor nebo postupně během roku. A vůbec se nezadlužovat. Úspory je třeba průběžně vytvářet, odkládat si stranou každý měsíc stanovenou částku. Mít určité úspory je nicméně zásadní i ve chvíli, kdy si budete půjčovat.
  2. Pokud už se rozhodnete se zadlužit, myslete na to, že každý úvěr s sebou nese také splátky a měli byste mít něco naspořeno. Tím lze předejít řadě problémů v budoucnu. „Nejdřív by si lidé měli vytvořit finanční rezervu ve výši třeba dvou tří splátek, aby splátky utáhli,“ doporučuje David Šmejkal. Podle něj ale celá řada žadatelů, kteří si půjčují, skutečně dopředu nepřemýšlí o tom, co pro ně podpis na úvěrové smlouvě bude znamenat v následujících měsících.
  3. Je také zásadní porovnat jednotlivé nabídky na trhu – mohou být velmi odlišné. Zaměřte s na nákladovost úvěrů. To znamená, že byste měli hledat tzv. RPSN – roční procentuální sazbu nákladů, která vypovídá o tom, jak moc je půjčka ve výsledku drahá a kolik přeplatíte. Slušná hodnota RPSN se pohybuje od 10 do 20 procent. Soustřeďte se také na to, jaké jsou případné sankce a penále v případě nesplácení.
  4. A když už cítíte, že problémy se splátkami mohou nastat, řešte je dřív než nastanou, abyste se nedostali do nekonečného kolotoče úroků z prodlení a sankcí. Zkuste například hledat řešení v konsolidaci nebo prodejem části majetku, radí Šmejkal. Případně jednoduše navštivte některou z dluhových poraden nebo zavolejte na některou jejich bezplatnou linku.
  5. Čím dřív začnete problém řešit, tím méně vám hrozí exekuce.

Ivana Kropáčková

reklama

www.porovnej24.cz

reklama

Něco se chystá. Nová prima+ již brzy!