Každé dvě hodiny zloději ukradnou kolo. Jak nejlépe mohou cyklisté svůj majetek ochránit?

Jízdní kolo při západu slunce

VELKÉ ZPRÁVY: Loni zemřely desítky cyklistů, kteří neměli přilbu

Zloději kradou jízdní kola nejen na volném prostranství, nemají zábrany vloupat se ani do garáží či sklepů...

Cyklistika je velmi oblíbenou aktivitou nejen během prázdnin. Kromě pozitivních zážitků ale může přinést i určité nepříjemnosti. Tou nejhorší je nehoda se zraněním. Za haváriemi cyklistů přitom nejčastěji stojí jejich vlastní nepozornost, nerespektování pravidel silničního provozu a přeceňování jezdeckých schopností. V roce 2018 bylo nahlášeno 4 281 nehod s účastí cyklistů. A jednou z nejčastějších příčin zranění či dokonce úmrtí je pak poranění hlavy způsobené absencí přilby. „Je to zcela jistě důležitá součást pasivní ochrany cyklistů. (…) Zejména v nízkých rychlostech může představovat důležitý bezpečnostní prvek,“ říká primář Neurochirurgického oddělení Fakultní nemocnice Královské Vinohrady Filip Šámal v úvodní reportáži. Zároveň ale doplňuje, že není samospásná – jak už bylo uvedeno výše, samotné cyklisty ohrožuje především neopatrnost a nepozornost. Jak se snažit nehodě předejít i jak řešit případné následky, se dozvíte v tomto článku.

Tisíce odcizených kol ročně

Víc než nehody pak policisté řeší krádeže. Za rok 2018 bylo odcizeno přesně 4 723 jízdních kol, což denně znamená v průměru téměř třináct kusů (a jednu krádež cca každé dvě hodiny). Z toho ale bylo objasněno jen 1 330 krádeží. To není ani třetina případů. Navíc tento údaj udává jen nahlášené případy, ve skutečnosti bude číslo pravděpodobně ještě vyšší. Obvykle nejvíc krádeží pak připadá na letní měsíce. „V dnešní době je pořízení jízdního kola také velmi nákladnou položkou. I z toho důvodu jsou zloději často velmi vynalézaví a objevují se skupiny, které jsou organizované a kradou kola na zakázku. Nejčastěji ke krádežím dochází na volných prostranstvích, kdy jsou kola volně opřena o zeď nebo lavičku. Zloději se nezdráhají překonat několik překážek, aby se ke svému lupu dostali, a proto často kola mizí ze sklepů, garáží nebo balkónů,“ uvádí na webu Policie ČR Hana Rubášová. Jakým způsobem tedy lze eliminovat možnost odcizení?

V uzamykatelném prostoru

V případě, že své kolo ukládáte ve společných prostorách domu, dbejte na uzamykání vstupních dveřích do domu, a také místností, kde se kola nachází. Policisté dále radí nevpouštět do domu nikoho cizího. „Mnoho majitelů ponechává své jízdní kolo na balkonech, což může být, v případě, že bydlíte v nižších podlažích, velkým lákadlem pro zloděje,“ varuje Rubášová.

Vhodné zabezpečení

Před krádeží je třeba samotné kolo ochránit i dostatečným zabezpečením. „Používejte vždy kvalitní bezpečnostní zámek, a to nejen při odstavení jízdního kola na ulici, ale také v kolárnách či společných prostorách domů. Bicykl uzamykejte k pevnému bodu (například k zábradlí, ke kolostavu). Na trhu je celá řada velmi kvalitních zámků. V tomto případě platí, že investovat větší částku za kvalitní zabezpečení se rozhodně vyplatí,“ doplňuje Hana Rubášová. V zásadě prý totiž platí, že čím je zámek kvalitnější, tím víc času k jeho překonání zloděj potřebuje, a tím také víc riskuje, že ho někdo při činu přistihne.

Uzamknout je přitom vhodné kolo na více místech – nejen za rám, ale navíc i za nosič či kolo. Zloději tak budou opět potřebovat více času.

V celé řadě měst jsou také k dispozici bezpečnostní stojany, do kterých lze kolo pevně uzamknout.

Také pokud kolo přepravujete, například na střeše nebo závěsu auta, nezapomeňte ho nejen pořádně upevnit, aby nespadlo, ale také dostatečně zabezpečit proti zlodějům – tedy zamknout a ideálně na více místech.

Stále na očích

Ideální je ale mít své kolo stále na očích. Ať už ho necháte u zábradlí restaurace nebo na zaparkovaném autě při převozu. „Pokud musíte své kolo na několik okamžiků odstavit, vybírejte si vždy místo, na které vidíte, případně místo, kde jsou kamerové systémy. Tomu se zloději raději vyhnou,“ uvádí Hana Rubášová. Podle ní je toto zdaleka nejúčinnější prevence krádeží jízdních kol. „Zvláště venku je dobré mít stále bicykl na očích nebo ještě lépe nechat u kol vždy někoho, kdo kola osobně pohlídá,“ doplňuje na webu policistka.

Kolo nafoťte, poznamenejte si kód

Pro případ krádeže si poznamenejte výrobní číslo kola, barevné provedení, případně pořiďte jeho fotografii, abyste mohli svůj bicykl v případě potřeby identifikovat. Ponechejte si také doklady o koupi kola.

Registrace v (policejní) evidenci

Ve vybraných městech lze navíc využít evidence jízdních kol Policie ČR, která usnadní hledání v případě odcizení. „Stříbrná nálepka na rámu kola pak mnohé zloděje odradí. I těm zlodějům, kteří neodolají, musí být jasné, že takovéto kolo je pak jako celek hůře prodejné,“ doplňuje policie na svém webu. „Informujte se o možnosti nákupu čipů, které se umísťují do rámu kola a které usnadňují jeho identifikaci,“ radí další variantu Hana Rubášová.

Lze se i pojistit. S limity

Pro případy krádeží si lze kolo také pojistit. Standardně bývá jako sportovní vybavení zahrnuto v rámci pojištění domácnosti. Pro výplatu sjednaného pojistného plnění v případě krádeže vloupáním platí, že kolo musí být uloženo v bytě, individuálně zabezpečených prostorách nebo uvnitř rodinného domu. Některé pojišťovny pak nabízejí rozšíření i pro případ výletů, včetně celé Evropy. Na trhu pak existuje i samostatné pojištění určené přímo pro bicykly. U každého plnění pak vždy platí určité podmínky v závislosti na vybrané pojišťovně. Tou hlavní je, že zloděj vždy musí překonat překážku – tedy kolo musí být zamčené odpovídajícím zabezpečením stanoveným v pojistných podmínkách. A kola venku nebývají například pojištěna v nočních hodinách, obvykle mezi 22. a 6. hodinou. „Pro pojistné plnění je pak třeba vždy mít potvrzení od policie,“ uzavírá mluvčí Uniqy Eva Svobodová.

>> Loňské prázdniny a zloděj kola přímo v akci. Tady ho kamery neodradily:

Ivana Kropáčková; s využitím Policie.cz/clanek/prevence-kradeze-kol.aspx

Tagy: