4 kritéria, podle kterých je vhodné vybírat spořicí účet

Kasičky

VELKÉ ZPRÁVY: Jak jsou (ne)výhodné spořicí produkty

Žebříček oblíbenosti finančních produktů, díky nimž lze více či méně zhodnotit úspory, vede podle průzkumů spořicí účet. Jak si vybrat ten nejvýhodnější?

Vybrat si správné spoření, respektive investiční produkt, není v době nízkých úrokových sazeb žádný med. Mezi Čechy znovu stoupá zájem o stavební spoření, na kterém je lákavá státní podpora. Za úložku 20 tisíc korun ročně, tedy asi 1 700 korun měsíčně, dá stát dva tisíce korun. To přináší zajímavé zhodnocení ve výši 10 procent. Při nižších částkách je státní podpora také nižší. A je nutné peníze na šest let oželet. Alternativou jsou například podílové fondy, které mohou přinést také slušné zhodnocení, nicméně zase za cenu většího rizika. Většina Čechů je stále konzervativní a jedničkou podle průzkumů zůstává vedle penzijního spoření i spořicí účet. Ten je vhodným a logickým doplňkem k běžnému účtu, může ale být součástí celkového investičního/spořicího portfolia, jsou-li v rozpočtu možnosti peníze odložit na více produktů. A pokud jde o úroky, situace se trochu zlepšuje. „V tuto chvíli i na spořicích účtech šly sazby nahoru, některé banky zvyšují úrokové sazby,“ říká mluvčí jedné z nich Petra Kopecká v úvodní reportáži. Stále lze sice najít nabídky, které nedosahují ani jednoho procenta, někde se ale slibované úroky blíží třem procentům. Ale pozor, obvykle jen za splnění určitých a striktně daných podmínek (viz dále).

Kritéria výběru

Podmínkou založení spořicího účtu je mít na své jméno už funkční běžný účet v ČR u stejné nebo jiné banky, na který je spořicí účet napojen. Finance lze spravovat většinou přes internetové bankovnictví, pomocí mobilní aplikace nebo prostřednictvím telefonních linek. Není ale možné například vybírat hotovost z bankomatu. Převod peněz z a na váš (či jiný stanovený transakční) běžný účet, na který je spořicí účet napojen, trvá zhruba dva dny, pokud je v jiné bance. Standardně je také možné zřídit účet zdarma a i bezhotovostní operace bývají bez poplatků. Co je ale vhodné ohlídat, pokud si chcete spořicí účet založit?

1. Úroky a způsob jejich vyplácení

Jako první, co budete sledovat, jsou úroky. Co se týče úrokové sazby, mělo by vás kromě výše zajímat i to, zda je nabízená sazba poskytována plošně na jakoukoliv částku, nebo se mění v závislosti na množství vložených prostředků (toto je častá podmínka). Markantní rozdíl v připisované výši úroků pak může být podle toho, jestli máte vloženo 100 tisíc nebo 300 tisíc.

Výhodou spořicích účtů je, že vám jsou v závislosti na periodě úročení každý den, týden či měsíc připisovány úroky na váš účet. (Čím delší doba, tím je to pro vás méně výhodné). Nevýhodou je, že se tyto úroky často mění. Spousta bank nicméně garantuje klientům například neměnnou čtvrtletní úrokovou sazbu. To je dobré si zjistit – na jak dlouho vám banka výhodnější úroky poskytne. Abyste se třeba po měsíci nedivili, že máte úrok o polovinu nižší než při zakládání účtu.

2. Bonusy

Ty nejlepší úroky (základní + bonusové) často také získáte jen za předpokladu určité výše finančních prostředků na účtu a navíc zvolené délce fixace. Tou se rozumí doba, po kterou peníze u banky budete mít uložené a zavážete se, že je nebudete vybírat. U některých bank zase získáte bonus za aktivitu. Podmínky bonusových úroků mohou být stanoveny například v závislosti na minimálním měsíčním příjmu na provázaném běžném účtu či množství uskutečněných transakcí platební kartou za měsíc.

3. Jen s běžným účtem?

Některé banky totiž při založení spořicího účtu vyžadují, aby klienti měli u nich sjednaný i běžný účet. Což může být trochu omezující. Jiné banky tuto podmínku nemají. Můžete si u nich otevřít spořicí účet přímo online.

4. Minimální vklad

Zřízení spořicího účtu může být podmíněno výší minimálního vkladu. U většiny produktů nicméně není stanoven. Pokud ano, jedná se o částku od 100 do 5000 korun.

Proč se vyplatí?

I když se, zejména v případě nižší hranice, nejedná o zhodnocení snů, vyplatí se podle odborníků na spořicí účet ukládat peníze, které nepotřebujete na běžné a pravidelné výdaje. Zejména pokud k nim chcete mít rychlý přístup. A také proto, že nebudete mít všechny peníze na jednom účtu. Schováte je tak před sebou samými, jednodušeji ušetříte například na dovolenou, nový spotřebič nebo Vánoce. A jako bonus získáte nějaký ten úrok k dobru, rozhodně víc, než kdyby peníze ležely ladem na běžném účtu.

Ivana Kropáčková

Tagy: