Leasing, nebo úvěr? I ojeté auto lze financovat bez úspor, často přímo u prodejce

Auta

Prima Rádce: Jak získat finance na koupi auta?

Zjišťovali jsme, jaká je aktuální nabídka...

Koupit si auto na dluh není dnes nic výjimečného. Naopak. O finanční produkty, které umožňují pořídit nový, respektive ojetý vůz na splátky, je mezi Čechy zájem. Mezi dva nejoblíbenější patří účelový úvěr a operativní leasing s tím, že v oblasti „bazarových“ vozů podle statistik České leasingové a finanční asociace dlouhodobě dominuje především úvěr.

Jakou variantu zvolit?

Obě možnosti mají své výhody i nevýhody. Největším rozdíl je v tom, že v případě úvěru je od začátku auto vaše, platíte splátky, pojištění a řešíte opravy. U operativního leasingu si auto pronajímáte a pravidelně platíte leasingové společnosti domluvené „nájemné“, v němž je pojištění zahrnuto. Na konci „splácení“ se auto vrací, je tu ale i možnost odkoupení.

Mimo jiných parametrů může být určitým vodítkem při rozhodování i frekvence vašich jízd, respektive počet najetých kilometrů. Pokud nejezdíte příliš často, nebo naopak najezdíte víc než cca 20 tisíc kilometrů ročně, spíš než leasing se vám podle odborníků vyplatí koupit auto na úvěr. Leasingové společnosti mají často limit pro roční nájezd – obvykle právě do 20 tisíc kilometrů. Pokud překročíte, mohla by vám společnost zvýšit „nájemné“. A někdy navyšuje i podle počtu nedojetých kilometrů.

Také ale může záležet na stáří auta. Úvěr u některých ústavů nemusíte dostat například na vůz starší 7 let. Jinde jsou benevolentnější – stačí například rok výroby 2006.

Kam se obrátit?

Jak už bylo naznačeno, účelové půjčky na auto nabízejí banky, ale i nebankovní instituce. Leasing zase vyjednáte u leasingových společností, které jsou často napojeny na samotné banky. Úvěr lze pak sjednat rovnou ve většině autobazarů, některé už nabízejí i financování na bázi leasingu.

To, jestli je výhodnější řešit financování v autobazaru (ať už tam vůz koupíte nebo ne) nebo u finančních domů, nelze jednoznačně říci. Je důležité vždy nabídky porovnat – mohou se výrazně lišit. V praxi to nicméně často funguje tak, že u velkých a renomovaných autobazarů lze získat buď srovnatelné, nebo dokonce výhodnější podmínky, protože jsou schopni vyjednat množstevní slevy a podobně. Úvěr tak získáte i rychleji. Ale na druhou stranu zase autobazary obvykle spolupracují jen s několika málo finančními institucemi, tedy nabídka může být omezená. Opět tedy platí, že ještě než podepíšete smlouvu o vybraném financování, je na místě srovnat nabídky na trhu celkově. To lze jednoduše na internetu, ať už na webech jednotlivých finančních ústavů, nebo v internetových porovnávačích.

Programy autobazarů

Autobazary nicméně nezůstávají často jen u strohých nabídek – úvěr nebo leasing. V rámci velkého konkurenčního boje na trhu (v ČR se prodá ročně více než půl milionu ojetých aut), přicházejí, zejména velcí prodejci, s nejrůznějšími vlastními programy financování. V rámci úvěru třeba ani neřeší stáří vozu, jako banky. Zajímavé jsou zejména nabídky s možností nulové akontace nebo splátky bez navýšení. „Varianta financování je mnohdy výhodnější než přímá platba v hotovosti. Uspořené prostředky tak může kupující vynaložit účelněji – třeba na bydlení, studium nebo cestování,“ říká například ředitel strategického rozvoje autobazaru Auto ESA Pavel Foltýn. Jednou z revolučních novinek v nabídkách financování v autobazarech je pak vrácení klientovi bonusové částky při řádném splácení.

-ik-

Tagy: