Lékaři v cizině ošetří desítky tisíc českých turistů ročně. Jak řešit zdravotní potíže na dovolené?

Vyšetření u lékaře v zahraničí

VELKÉ ZPRÁVY: Tisíce Čechů na dovolených žádají každý rok stát o pomoc

A jak je to s úhradou za péči?

Například v roce 2017 vykázaly statistiky pojišťoven přes 160 tisíc ošetření českých turistů v zahraničí, celková zaplacená částka za vykázanou lékařskou péči pak přesahuje jednu miliardu korun. Více než 120 tisíc pojistných událostí řešily komerční pojišťovny v rámci individuálního cestovního pojištění, veřejné zdravotní pojišťovny pak hradily péči lékařů v zahraničních ordinacích či nemocnicích u necelých 42 tisíc turistů. Loňská čísla, pokud jde o veřejné pojištění, díky kterému mají Češi na cestách nárok na ošetření v zemích EU a dalších smluvních státech na základě mezinárodní kartičky pojištěnce, jsou ještě o něco vyšší. Co pak v situaci, kdy bude zdravotní stav (nejen) na dovolené u moře vyžadovat návštěvu lékaře, případně hospitalizaci, dělat? Jak je to s úhradou za péči?

1. Máte sjednané cestovní pojištění

Pokud se vám cokoliv stane a jste komerčně pojištěni, můžete rovnou kontaktovat asistenční službu, která je k dispozici non-stop. V rodném jazyce by vám měla doporučit, kam se obrátit, nebo rovnou zavolá vhodnou pomoc, případně poskytne finanční záruky zdravotnickému zařízení, přetlumočí konverzaci s lékaři, místními orgány a podobně. Asistenční pracovníci by měli znát místní poměry, jedná se proto o nejefektivnější způsob, jak řešit nastalé komplikace a zároveň předejít případným problémům s následným plněním pojišťovny. Uložte si proto kontakt na asistenční službu do vašeho telefonu.

Není-li situace příliš akutní, asistenční službu tedy zavolejte ideálně ještě před vyhledáním lékaře, případně jí můžete zavolat z čekárny, a než se dostanete na řadu, je na faxové číslo zdravotnického zařízení zaslána garance platby a potvrzení o platnosti pojištění.

Pokud z jakéhokoliv důvodu bude i nadále lékař požadovat platbu v hotovosti (většinou do částky cca 150 eur), nechte si na zaplacenou částku vystavit účet, který po návratu přinesete pojišťovně. Účtenky si schovávejte i v případě vyzvednutí léků v lékárnách.

Bude-li nutná hospitalizace, nemocnice se většinou sama spojí s pojišťovnou.

2. Jste na dovolené s cestovkou

Jedete-li s cestovkou, máte kromě pojištění výhodu i v podobě delegáta. Obrátit se proto můžete na asistenci a/nebo právě rovnou na „styčného důstojníka“ cestovky v destinaci: „Delegát má informace, do kterého zdravotního zařízení v oblasti má klienta případně odvézt, se kterými má pojišťovna smlouvu a kde tedy dostane klient nejlepší péči,“ řekl už dříve mluvčí cestovní kanceláře Stanislav Zíma.

>> S kamerou v patách českým turistům u moře:

3. Cesta po Evropě pouze s kartičkou pojištěnce

Pokud jde o úhradu za zdravotní úkony, v Evropě se lze v řadě případů spolehnout na kartičku od vaší zdravotní pojišťovny. Po jejím předložení vás ošetří lékaři ve státech EU, EHP, Švýcarska, Albánie, Černé Hory, Makedonie, Srbska a Turecka v rámci veřejného zdravotního pojištění na základě mezinárodních úmluv.

Jak upozorňuje ministerstvo zahraničí, jedná se ale pouze o nutnou a neodkladnou zdravotní péči. Ta vám musí být poskytnuta za stejných podmínek jako místnímu pojištěnci. To znamená, že místní systém zdravotního pojištění za vás náklady za ošetření zaplatí do té výše, jakou by zaplatil za pojištěnce svého.

V případě nutnosti lékařského ošetření je tedy třeba ideálně najít smluvní zdravotnické zařízení či lékaře (vyhledejte si je pro všechny případy v klidu ještě před odjezdem na dovolenou), a předložte vaši kartičku pojištěnce (nebo potvrzení, které ho dočasně nahrazuje – získáte od své pojišťovny při ztrátě, odcizení či zapomenutí). „Je však třeba počítat s tím, že ve většině států se za péči a za léky připlácí, takže může být vyžadováno placení v hotovosti. V některých státech musí pacient zaplatit při ambulantním ošetření celou částku a s účtem zajít na tamní zdravotní pojišťovnu. Zdravotním pojištěním není vůbec kryt případný převoz zpět na území České republiky,“ upozorňuje na svém webu Všeobecná zdravotní pojišťovna.

Pokud nebude nikde v okolí smluvní zařízení, ale pouze soukromé, v akutním případě vás tam také musí ošetřit, kompletní náklady za léčbu ale zřejmě budete muset uhradit. „O proplacení vzniklých nákladů budete moci požádat po návratu domů svou zdravotní pojišťovnu. Týká se to veřejných i soukromých poskytovatelů zdravotní péče,“ uvádí web Europa.eu. Podmínky se ale podle dostupných informací mohou lišit. Proplaceny vám budou pouze náklady na zdravotnické úkony, na které máte nárok i ve své domovské zemi nebo pouze do výše nákladů na ten samý úkon ve vaší domovské zemi – což může být méně, než jste zaplatili v zahraničí. Regulační poplatky, poplatky za recept, léky, převozy a další případné náklady nad rámec samotného ošetření pak propláceny nejsou.

Při řešení celé situace se musíte spolehnout na sebe, případně se můžete obrátit na český konzulát v dané zemi, kde vám poradí a případně pomohou najít odpovídající zdravotnické zařízení.

4. Cesta mimo Evropu bez komerčního pojištění

Akutní lékařské ošetření by vám měli poskytnout všude dle místních poměrů. Budou-li po vás vyžadovat platbu, musíte ji uhradit ze svého. Buďte nejlépe dopředu dobře informováni a připraveni na případnou nutnost navštívit lékaře. Mějte přehled o zdravotnických zařízeních v místě pobytu. V případě neodkladné zdravotní péče pak opět máte možnost požádat vaši českou zdravotní pojišťovnu o refundaci s tím, že musíte dodat originální potvrzení o úhradě a alespoň kopie lékařských zpráv. Nárok vám opět může být uznán do výše stanovené pro úhradu takové péče v ČR.

S prosbou o pomoc při výběru vhodného místa na léčbu se můžete opět obrátit na místního konzula. „Může zorganizovat přesun do nějakého nemocničního zařízení, které není buď tak nákladné, nebo třeba poskytuje tu léčbu skoro zdarma,“ říká Pavel Pitel z konzulárního oddělení ministerstva zahraničí v úvodní reportáži. Nic nebudete platit ani za služby překladatele nebo vyjednání převozu do Česka. Převoz samotný ale musíte uhradit sami, stejně jako případné další náklady stanovené konkrétním zdravotnickým zařízením.

Ivana Kropáčková

Tagy: