Lidé skupují chaty, jejich cena roste. Za jakých podmínek lze uvažovat o hypotéce na rekreační objekt?

Venkov je opět v oblibě...
Dostupnější hypotéky
Dostupnější hypotéky

reklama

Roste zájem o chaty a chalupy. Lidé je začali více kupovat, zřejmě i kvůli současné situaci kolem koronavirové nákazy. „Po Velikonocích, zhruba od doby, kdy vláda oznámila, že se bude rozvolňovat, tak výrazně stoupl počet chat a chalup, které zmizely. A ten nárůst byl opravdu značný, bylo to o několik desítek procent,“ popsal v reportáži CNN Radek Šitera z Valuo.cz, který analyzoval inzeráty realitních kanceláří. Zároveň se zvyšuje počet lidí, kteří chtějí na venkově žít trvale. Na co si dát pozor, než pořídíte chatu k trvalému bydlení se dozvíte v tomto článku. I na rekreační objekt si přitom lze vzít úvěr. Hypotéky by aktuálně měly být navíc o něco dostupnější. Jaké jsou podmínky?

Minimální hranice

Většina bank a nebankovních společností má dolní hranici, od které hypotéku poskytuje. Nejčastěji se jedná o částku ve výši 200 nebo 300 tisíc korun. Pokud si pořizujete rekreační objekt v nižší cenové relaci, je lepší mít hotovost nebo se smířit se spotřebitelským úvěrem, který ale bývá dražší než hypotéka. A zároveň ne vždy bude rozhodující cena. Ani v případě některých hodnotnějších chat a chalup nemusí být standardní hypotéka poskytnuta.

Podmínky pro schválení hypotéky

Co tedy musí rekreační objekt splňovat, aby bylo možné o hypotéce vůbec uvažovat?

  • Budova musí mít evidenční nebo popisné číslo. Chaty obvykle mívají evidenční.
  • Chata musí stát na pozemku, který je ve vlastnictví majitele objektu. „Hypotéka na rekreační objekt tedy nemůže být poskytnuta v případě, že nemovitost stojí na pronajatém pozemku,“ uvádí finanční portál Porovnej24.cz.
  • Nutná je přípojka k elektřině a vodě. Vodní zásobování přitom může být zajištěno i vlastní studnou.
  • Zásadní může být i existence věcného břemene – například u cesty k rekreačnímu objektu. „Hypotéka může být zamítnuta tehdy, pokud přístupová cesta k nemovitosti vede přes pozemek jiného vlastníka. Tudíž pokud se k vaší chalupě nejde dostat jinak, než přes sousedův trávník, můžete mít problém se získáním hypotečního úvěru,“ upozrňují ještě odborníci finančního portálu.
  • Úvěrové firmy poskytují podle Porovnej24.cz hypotéku primárně na ty objekty, které jsou určeny k bydlení. V případě financování rekreačních objektů pak platí, že by měly mít odpovídající vybavení, umožňující alespoň základní komfort k přebývání.

Jak je to s ručením?

Nejlepší je, když žadatel ručí samotnou rekreační nemovitostí. Odhadní cena nemovitosti by v tomto případě měla byla vyšší než výše poskytnutého úvěru. To znamená, že banka či nebankovní společnost vám neposkytne 100procentní financování chaty či chalupy, ale vždy musíte určitou částku doplatit ze svého, většinou v rozmezí 10 - 20 procent.

Pokud byste nedisponovali celou částkou a chtěli zafinancovat 100 procent kupní ceny nemovitosti, museli byste ručit ještě jinou nemovitostí (například vlastním bytem).

 

-iks-; s využitím Porovnej24.cz/clanky/hypoteka-rekreacni-objekt-musite-vedet-jeste-pred-sjednanim

reklama

www.porovnej24.cz
Tento článek najdete v těchto speciálech

reklama

Něco se chystá. Nová prima+ již brzy!