Lidé skupují chaty, jejich cena roste. Za jakých podmínek lze uvažovat o hypotéce na rekreační objekt?

Roste zájem o chaty a chalupy. Lidé je začali více kupovat, zřejmě i kvůli současné situaci kolem koronavirové nákazy. „Po Velikonocích, zhruba od doby, kdy vláda oznámila, že se bude rozvolňovat, tak výrazně stoupl počet chat a chalup, které zmizely. A ten nárůst byl opravdu značný, bylo to o několik desítek procent,“ popsal v reportáži CNN Radek Šitera z Valuo.cz, který analyzoval inzeráty realitních kanceláří. Zároveň se zvyšuje počet lidí, kteří chtějí na venkově žít trvale. Na co si dát pozor, než pořídíte chatu k trvalému bydlení se dozvíte v tomto článku. I na rekreační objekt si přitom lze vzít úvěr. Hypotéky by aktuálně měly být navíc o něco dostupnější. Jaké jsou podmínky?
Většina bank a nebankovních společností má dolní hranici, od které hypotéku poskytuje. Nejčastěji se jedná o částku ve výši 200 nebo 300 tisíc korun. Pokud si pořizujete rekreační objekt v nižší cenové relaci, je lepší mít hotovost nebo se smířit se spotřebitelským úvěrem, který ale bývá dražší než hypotéka. A zároveň ne vždy bude rozhodující cena. Ani v případě některých hodnotnějších chat a chalup nemusí být standardní hypotéka poskytnuta.
Co tedy musí rekreační objekt splňovat, aby bylo možné o hypotéce vůbec uvažovat?
Nejlepší je, když žadatel ručí samotnou rekreační nemovitostí. Odhadní cena nemovitosti by v tomto případě měla byla vyšší než výše poskytnutého úvěru. To znamená, že banka či nebankovní společnost vám neposkytne 100procentní financování chaty či chalupy, ale vždy musíte určitou částku doplatit ze svého, většinou v rozmezí 10 - 20 procent.
Pokud byste nedisponovali celou částkou a chtěli zafinancovat 100 procent kupní ceny nemovitosti, museli byste ručit ještě jinou nemovitostí (například vlastním bytem).
-iks-; s využitím Porovnej24.cz/clanky/hypoteka-rekreacni-objekt-musite-vedet-jeste-pred-sjednanim