Máte první známky infekce? Zůstat v klidu je zásadní nejen kvůli šíření koronaviru, ale i vašemu zdraví

Nemocná žena spí v posteli...

Jak o sebe pečovat při příznacích koronavirové infekce

Fyzická námaha při prvních příznacích nemoci může podle lékařů způsobit i životu nebezpečný zánět v těle jinak zdravého člověka...

Procházku v přírodě nám současná omezení nezakazují, lékaři ji dokonce v rámci prevence onemocnění velmi doporučují. Nic z toho ale neplatí pro lidi, kteří pociťují, byť jen mírné, příznaky nemoci. A to v jakémkoliv věku.

Pokud jste nemocní, zůstaňte v klidu doma

Podle doporučení odborníků bychom v takovém případě rozhodně chodit ven neměli, a už vůbec ne se aktivně hýbat. Je vhodné zůstat ležet v posteli. A to nejen kvůli možnému šíření infekce na ostatní.

Jakákoliv fyzická aktivita by totiž mohla v případě nemoci značně přitížit. Alespoň před tímto rizikem varuje ředitel Státního zdravotního ústavu Pavel Březovský v úvodním videu. „Italští kolegové zkoumali zejména úmrtí mladých lidí. A zjistili, že tak, jak nás bolí klouby a jak nás bolí svaly, tak že se vlastně zánětem infikuje i srdeční sval. A právě jakákoliv fyzická aktivita v době prvních příznaků prý může zánět srdečního svalu podpořit a i tělesně zdatného člověka bez varování zabít.

K lékaři nejdříve zavolejte

Jak to je s případným testováním? Máte-li příznaky nemoci, jako je kašel, horečka, dušnost nebo únava, do ordinace nechoďte. Kontaktujte svého lékaře nebo hygienickou stanici pouze telefonicky. Ti vás vyslechnou, položí zásadní otázky a rozhodnou, zda je na místě vás otestovat přímo na nákazu koronavirem.

Nicméně praktičtí lékaři obecně žádají pacienty s mírnými příznaky, aby zůstávali v domácím léčení a dodržovali pravidla izolace. A to alespoň dva týdny. Samozřejmě při zhoršení zdravotního stavu lékaře kontaktujte vždy, volat můžete i linku 155 či 112.

Pro informace lze volat i na bezplatné non-stop linky SZÚ:

724 810 106 - 725 191 367 - 725 191 370

Doporučí-li vám hygienická stanice testování, osobně také nikam nechoďte. Nejprve se domluvte po telefonu, zda budete otestováni přímo doma nebo zda a kdy se případně máte dopravit na odběrové místo.

Nezapomínejte na hygienu

Doma nezapomínejte na přísnou hygienu. Myjte si často a důkladně ruce a pokud to jde, izolujte se od ostatních členů rodiny. Nebo mějte v jejich přítomnosti roušku. Při kašli si zakrývejte ústa a nos kapesníkem nebo používejte rukáv.

Ivana Kropáčková; s využitím Zpravy.aktualne.cz/zahranici/prehledne-kdy-se-jit-otestovat-na-koronavirus/r~37fac50a69e911ea842f0cc47ab5f122/

Tagy: