Měli jste klíště? Pravděpodobnost nákazy je malá, tyhle příznaky ale napoví, že je třeba navštívit lékaře

Až třídenní otok nebo drobné zarudnutí je po přisátí klíštětem ještě normální reakce. Nicméně datum přisátí je vhodné poznamenat si do kalendáře, nemoc se může projevit až později...
Byl dosažen limit pro přehrávání

Litujeme, ale na vašem účtu je přehráváno příliš mnoho videí zároveň. Pokud chcete pokračovat v přehrávání na tomto zařízení, prosím, ukončete přehrávání na jiných zařízeních. Více o limitech přehrávání videí na účtech s předplatným najdete na adrese https://ipri.ma/faqbr

Červený kříž - Klíště

reklama

Drobný roztoč, který nemá příliš dobrou pověst. Tento parazit je nejznámějším přenašečem vážných nemocí, jako je lymeská borelióza a klíšťová encefalitida. Boreliózou každoročně onemocní několik tisíc lidí, s encefalitidou se pak pravidelně během sezóny léčí několik stovek pacientů. Klíště nicméně může přenášet i jiné nemoci, jako je například ehrlichióza či babézióza. Ty ale nejsou ve výskytu tak časté.

Riziko nákazy není příliš vysoké...

Tohoto strašáka letního období se ale není třeba zase tolik obávat, pokud víte, jak se před ním chránit. Prevence je totiž velice snadná (základní preventivní „protiklíšťové“ návyky se dozvíte v tomto článku) a pravděpodobnost přenosu některé z uvedených nemoci není při včasném a správném odstranění přisátého klíštěte ani příliš vysoká. (Jak správně klíště odstranit je mimo jiné popsáno v úvodním videu.) Navíc podle dostupných informací máte asi 75procentní šanci, že „vaše“ klíště bylo „čisté“. A i v případě nakaženého klíštěte také ještě může rozvoj nemoci „překazit“ vaše imunita. „Udává se, že k přenosu infekce na člověka dochází jen asi u 5 procent lidí. Zbytek zvládne obranyschopnost člověka sama,“ je uvedeno v odborné zprávě na webu nemocnice Bulovka. Kontrolu klíšťat je ale každopádně vhodné provést večer po příchodu z venku, a případně ještě i následující ráno.

Jaké jsou příznaky nemocí z klíštěte?

Nicméně, jak už naznačují statistiky, někdy bakterie nebo virus zvítězí a nemoc se nakonec rozvine. V krvi se nákaza borreliózou podle lékařů projeví až po několika týdnech (je proto obvykle bezpředmětné dělat odběry už po pár dnech od přisátí). V případě lymeské borreliózy je klinický obraz velice pestrý a diagnostika nemusí být proto lehká, nicméně určité typické projevy lze popsat. Stejně tak u encefalitidy. Připravili jsme základní přehled obvyklých příznaků, které je vhodné spojit si právě s napadením klíštětem, a konzultovat je s lékařem...

Nasáté klíště může svou velikostí překvapit...
Autor: pixabay.com Nasáté klíště může svou velikostí překvapit...

Rostoucí skvrna (erytema migrans)

V místě přisátí může 2 – 3 dny zůstat na kůži nevelká červená skvrna (nejčastěji 2 - 3 cm), nebo otok. To je normální reakce. Pokud ale zhruba v době od pěti dnů až sedmi týdnů od přisátí klíštěte zjistíte zvětšující se zarudlou skvrnu, která nebolí (většinou v centru zbledne, ale také nemusí, navíc se mohou na kůži vytvořit další ložiska), měli byste navštívit lékaře. Tady je reálné riziko nakažení lymeskou borreliózou. Taková skvrna je podle lékařů jediný jasný příznak borreliózy, ale nemusí se vždy objevit.

Zbarvené uzlíky po těle

Borrelióza se může projevit i v podobě červených až nafialovělých uzlíků na nose, ušním boltci, bradavce či šourku. Odborné se tento příznak označuje jako borreliový lymfocytom.

Teplota, únava, bolest svalů (jako chřipka)

Pokud začnete mít v období od zhruba druhé poloviny prvního týdne až dvou měsíců od přisátí klíštětem teplotu (ať už se objeví skvrna, nebo ne), budete unavení a bude vás bolet hlava (příznaky podobné chřipce), měli byste také zpozornět. I zde je možné riziko nákazy - jak borreliózou, tak encefalitidou. Pokud jde konkrétně o klíšťovou encefalitidu, „chřipkovými příznaky“ se může v první fázi onemocnění projevit po jednom týdnu až měsíci (průměrně po 8 dnech), nicméně léčí se pouze symptomy – tedy například tlumí bolest, snižuje teplota a podobně. Borrelióza se v podobě chřipkových příznaků může projevit 5 dnů až 7 týdnů po infekci. Nicméně u většiny infikovaných lidí se v této fázi objevuje pouze kožní forma – tedy výše uvedená velká skvrna.

Bolest kloubů

Bolest kloubů, která může doplnit výše uvedené příznaky, nebo jen některé z nich, může být také znakem nákazy jednou z nemocí, které klíšťata přenášejí. A to jak v prvních týdnech po nakažení, tak zejména v případě borreliózy i po několika měsících.

Bolest hlavy, obrna lícního nervu

V případě časné neuroborreliózy bývá postižen nervový systém. „Příznaky mohou být bolesti hlavy, poměrně častá je obrna lícního nervu,“ udává docent Stanislav Plíšek, předseda Společnosti infekčního lékařství.

Výrazná bolest hlavy, světloplachost, ztuhlá šíje

Těmito příznaky se pak projevuje druhá fáze klíšťové encefalitidy, která může přijít po zhruba jednom týdnu od první fáze – tedy výše uvedené tzv. „letní chřipky“. U řady pacientů tato druhá fáze ale vůbec nepřijde (reálně tak mají pocit, že prodělali několik dnů chřipky či virózy), někteří naopak mohou vynechat tu první fázi. Každopádně pokud se tyto vážnější příznaky objeví, lze už případnou nemoc v této fázi prokázat v krvi, a při potvrzení choroby jsou vždy nutná určitá opatření, jako je zejména klid na lůžku – jak tělesný, tak psychický. Pacient je hospitalizován a musí se podrobit vyšetření mozkomíšního moku. „Sice neznáme lék přímo proti viru encefalitidy, ale klidový režim s podáváním vitamínů organizmu pomáhá a eliminuje riziko rozvinutí komplikací. V některých případech však k vážnému průběhu onemocnění dochází,“ popisuje docent Plíšek.

OSC Microbio 12 02 LymeRash
Skvrna typická pro lymeskou borreliózu; Zdroj: Wikimedia Commons, CNX OpenStax [CC BY 4.0]

 

Uzdraví se téměř každý

Pokud se některá z nemocí skutečně projeví, má nicméně většina pacientů velkou šanci na uzdravení. „Naděje na úzdravu je u obou onemocnění značná, u lymeské borreliózy je nutné podat co nejdříve adekvátní ATB léčbu, u klíšťové encefalitidy je prognóza rovněž v naprosté většině případů dobrá, úmrtnost je méně než 1 procento. Vzniku klíšťové encefalitidy navíc umíme předcházet očkováním,“ uzavírá lékař Stanislav Plíšek.

 

Ivana Kropáčková

Odborná konzultace: Doc. MUDr. Stanislav Plíšek, Ph.D., předseda Společnosti infekčního lékařství, MUDr. Juraj Szanyi z Kliniky infekčního lékařství Fakultní nemocnice Hradec Králové

reklama

www.porovnej24.cz

reklama

Něco se chystá. Nová prima+ již brzy!