Nákup ojetého auta? Nepodceňujte důkladnou kontrolu (nejen) technického stavu

Při nákupu auta z druhé ruky se můžete setkat s řadou problémů, které se navíc mohou projevit až po zaplacení. Své o tom ví například zákaznice z Brněnska z úvodní reportáže. Ta si koupila auto v bazaru (dle přiloženého protokolu z STK pouze s lehkými závadami), nicméně záhy po příjezdu domů zjistila, že je vůz téměř neopravitelný a jízda s ním v podstatě životu nebezpečná.
Zásadní je důkladná kontrola ještě před zaplacením. Pokud si nejste jisti, že vše zvládnete posoudit sami, vezměte s sebou na prohlídku vozu zkušeného servisního technika nebo nechte auto nechat prověřit v nezávislém autoservisu. Slušný prodejce by vám to měl umožnit. A to platí, ať už jste zvolili nákup přes inzerát, či v autobazaru. Na co nezapomenout?
Nahlédnout je třeba pod kapotu. Motor by měl být čistý, suchý, sledujte, jak se chová při nastartování.
Prohlédněte také karoserii. Hledejte stopy po havárii, odřený lak, nestejné odstíny, které mohou znamenat, že bylo auto opravované a podobně.
V neposlední řadě je důležité zkontrolovat i interiér auta. Všímejte si opotřebení pedálů, volantu i brzd.
Je na místě také vyzkoušet, jestli funguje vše, co je pro bezpečnou jízdu třeba – zejména brzdy, blinkry, pásy, klakson, světla.
Automatická by měla být i testovací jízda, které byste měli věnovat minimálně dvacet minut, vyzkoušet si auto v různých rychlostech a vydat se i na odlišné povrchy. Na rovném úseku vozovky je pak vhodné na chvilku pustit volant, abyste vyzkoušeli, jestli auto tzv. „netáhne do strany“.
Žalostný technický stav ale není jedinou komplikací, která může nastat. Ojetý vůz může být kradený, mít stočený tachometr (zejména je-li z dovozu) nebo být předmětem exekuce či zástavy. Vyžádejte si proto od majitele také servisní knížku, případně výpis a doklady ze servisních prohlídek. Zkontrolujte technický průkaz a VIN vozidla, podle kterého se dá ověřit, jestli auto není třeba odcizené (například v databázi Policie ČR). Kupní smlouvu je zásadní také zkontrolovat. Nezřídka se stává, že prodejce volí například formulaci, která z auta dělá „soubor náhradních dílů“ a podobně. Mimo to můžou být v textu pasáže o poplatcích, o kterých zatím nebyla řeč nebo upravené podmínky reklamace, na kterou máte ze zákona právo, pokud v následujících měsících na autě objevíte závadu, o níž vám nikdo neřekl.
>> Kolik se stane v ČR nehod? Jak často viník od havárie ujede? Fakta, která vás (ne)překvapí:
Ivana Kropáčková