Nákup ojetého auta? Nepodceňujte důkladnou kontrolu (nejen) technického stavu

V Česku se ročně prodá přes půl milionu ojetých aut. Máme pro vás užitečné tipy, jak nakoupit bezpečně...
29. 9. 2019 VELKÉ ZPRÁVY: ŘIDIČKA CHTĚLA REKLAMOVAT OJETINU. AUTOBAZAR PŘESTAL KOMUNIKOVAT
29. 9. 2019 VELKÉ ZPRÁVY: ŘIDIČKA CHTĚLA REKLAMOVAT OJETINU. AUTOBAZAR PŘESTAL KOMUNIKOVAT

reklama

Při nákupu auta z druhé ruky se můžete setkat s řadou problémů, které se navíc mohou projevit až po zaplacení. Své o tom ví například zákaznice z Brněnska z úvodní reportáže. Ta si koupila auto v bazaru (dle přiloženého protokolu z STK pouze s lehkými závadami), nicméně záhy po příjezdu domů zjistila, že je vůz téměř neopravitelný a jízda s ním v podstatě životu nebezpečná.

Jak se podobné situaci vyvarovat?

Zásadní je důkladná kontrola ještě před zaplacením. Pokud si nejste jisti, že vše zvládnete posoudit sami, vezměte s sebou na prohlídku vozu zkušeného servisního technika nebo nechte auto nechat prověřit v nezávislém autoservisu. Slušný prodejce by vám to měl umožnit. A to platí, ať už jste zvolili nákup přes inzerát, či v autobazaru. Na co nezapomenout?

1. Kontrola (nejen) motoru

Nahlédnout je třeba pod kapotu. Motor by měl být čistý, suchý, sledujte, jak se chová při nastartování.

2. Jak vypadá karoserie?

Prohlédněte také karoserii. Hledejte stopy po havárii, odřený lak, nestejné odstíny, které mohou znamenat, že bylo auto opravované a podobně.

3. Posuďte stav interiéru

V neposlední řadě je důležité zkontrolovat i interiér auta. Všímejte si opotřebení pedálů, volantu i brzd.

4. Fungují světla a další nezbytnosti?

Je na místě také vyzkoušet, jestli funguje vše, co je pro bezpečnou jízdu třeba – zejména brzdy, blinkry, pásy, klakson, světla.

5. Testovací jízda

Automatická by měla být i testovací jízda, které byste měli věnovat minimálně dvacet minut, vyzkoušet si auto v různých rychlostech a vydat se i na odlišné povrchy. Na rovném úseku vozovky je pak vhodné na chvilku pustit volant, abyste vyzkoušeli, jestli auto tzv. „netáhne do strany“.

6. Ale to není vše...

Žalostný technický stav ale není jedinou komplikací, která může nastat. Ojetý vůz může být kradený, mít stočený tachometr (zejména je-li z dovozu) nebo být předmětem exekuce či zástavy. Vyžádejte si proto od majitele také servisní knížku, případně výpis a doklady ze servisních prohlídek. Zkontrolujte technický průkaz a VIN vozidla, podle kterého se dá ověřit, jestli auto není třeba odcizené (například v databázi Policie ČR). Kupní smlouvu je zásadní také zkontrolovat. Nezřídka se stává, že prodejce volí například formulaci, která z auta dělá „soubor náhradních dílů“ a podobně. Mimo to můžou být v textu pasáže o poplatcích, o kterých zatím nebyla řeč nebo upravené podmínky reklamace, na kterou máte ze zákona právo, pokud v následujících měsících na autě objevíte závadu, o níž vám nikdo neřekl.

>> Kolik se stane v ČR nehod? Jak často viník od havárie ujede? Fakta, která vás (ne)překvapí:

Byl dosažen limit pro přehrávání

Litujeme, ale na vašem účtu je přehráváno příliš mnoho videí zároveň. Pokud chcete pokračovat v přehrávání na tomto zařízení, prosím, ukončete přehrávání na jiných zařízeních. Více o limitech přehrávání videí na účtech s předplatným najdete na adrese https://ipri.ma/faqbr

Videofakta: Co se děje na českých silnicích

 

 

Ivana Kropáčková

reklama

www.porovnej24.cz

reklama

Něco se chystá. Nová prima+ již brzy!