Neočipovaný pes? Do zahraničí (většinou) nemůže, v Česku hrozí vysoká pokuta

Kontrola psa, zda má čip...

Majitelé psa bez mikročipu mohou dostat pokutu

Mikročip pod kůží už musí mít každý pes u nás, pokud tedy nemá jasně čitelné tetování provedené před červencem 2011...

Začátkem ledna začala platit povinnost označovat psy na území Česka mikročipem. „Štěňata musí být označena mikročipem nejpozději do tří měsíců věku. Pokud přecházejí k novému majiteli dříve než ve třech měsících věku, musí v moment přechodu být již označena, uvádí Státní veterinární správa na svém webu s tím, že mikročipem nemusí být označeni psi, kteří mají jasně čitelné tetování provedené před 3. 7. 2011.

Bez čipu hrozí pokuta

Pokuta ve výši až 50 tisíc korun pak od poloviny ledna hrozí majiteli psa, který očipován není a nemá ani výše uvedené tetování. V praxi to funguje tak, že městští strážníci mohou namátkově zkontrolovat psa, zda je očipovaný. Pokud čip nenajdou, strážník kontaktuje veterinární správu. „Padesát tisíc korun je ta horní sazba. Samozřejmě, pokud někdo zapomene nebo se k němu ta informace nedostala, tak nedostane pokutu v této výši,“ říká mluvčí Veterinární správy Petr Vorlíček v úvodní reportáži.

Čip psovi pod kůži implantuje soukromý veterinář, majitel zvířete za proceduru zaplatí obvykle kolem 600 korun. Existuje také několik registrů, kde lze nechat psa zaevidovat. Povinné to není, nicméně obec může povinnost evidence stanovit vyhláškou. „V tuto chvíli je k dispozici osm komerčních registrů, které je možné využít,“ říká mluvčí Policie ČR hl. m. Prahy Irena Seifertová. Centrální registr, který by údaje sjednotil, je v jednání. Začít by měl fungovat za dva roky.

Bez čipu neplatí očkování proti vzteklině

S povinností označit psa mikročipem souvisí i očkování proti vzteklině. Očkování psa proti vzteklině je podle veterinární správy platné pouze pokud čip má. Odhalí-li tak strážníci nebo veterinární správa neočipovaného psa, mohou ho automaticky považovat za psa se vzteklinou. „Povinností chovatele psa v současné době je, aby v dokladu o očkování proti vzteklině (tj. V očkovacím průkazu, v pasu psa) bylo uvedeno číslo mikročipu, kterým je pes označen,“ upřesňuje veterinární správa na webu.

>> Máte rádi zvířata? Máte nějaké doma? Řadu užitečných informací najdete na webu Primamazlicek.cz

Bez čipu zvíře nemůže vycestovat

Čip pes musí mít také při cestách do zahraničí. Nicméně platí i zde výjimka v podobě tetování. Označení tetováním při cestování stačí, pokud je jasně čitelné a bylo prokazatelně provedeno před 3. červencem 2011. Nicméně například v oblíbeném Chorvatsku tamní legislativa vyžaduje jedině čip.

>> Vychytávky, které usnadní cestování se psem:

Tagy: