Nepozornost je nejčastějším důvodem nehod. Za volantem raději zapomeňte na mobil i svačinu

Telefon za volantem odborníci přirovnávají k alkoholu. Reakce na situace v dopravním provozu bývají obdobné...
14. 2. 2020 VELKÉ ZPRÁVY: NEPOZORNOST JE NEJČASTĚJŠÍM DŮVODEM DOPRAVNÍCH NEHOD
14. 2. 2020 VELKÉ ZPRÁVY: NEPOZORNOST JE NEJČASTĚJŠÍM DŮVODEM DOPRAVNÍCH NEHOD

reklama

Začátek roku byl na silnicích tragický. Během ledna zemřelo při nehodách 34 lidí. To je o devět obětí více než loni ve stejném období. Podle odborníků stoupá bezohlednost, agresivita a především nepozornost řidičů. Dokládá to i video, které zveřejnili policisté na Vysočině. Můžete se na něj podívat v úvodní reportáži.

20 procent nehod

Nepozornost při řízení, která může být spojena i s přejetím do protisměru, je podle odborníků vůbec nejčastější příčinou nehod, může za rovných dvacet procent dopravních kolizí. Způsobuje ji zejména telefonování, psaní zpráv či sledování sociálních sítí. Mimo mobilní technologie ale pozornost snižuje i konzumace jídla za volantem, manipulace s přehrávačem nebo navigací či kochání se krajinou. Jedná se jen o pár vteřin, za které ale běžnou rychlostí ujedeme i sto metrů, a vůbec nemáme ponětí, co se na silnici děje. Odborníci proto stále apelují na řidiče, aby se skutečně plně věnovali řízení.

Zhoršené reakce

Řidič, jehož pozornost je rozptýlena telefonickým hovorem (či jiným podobným rušivým elementem během jízdy), mnohem hůře vnímá zrakové i akustické vjemy. Snížena je i jeho mentální a fyzická kapacita pro řešení dopravních situací. Zhoršuje se tedy jeho schopnost reagovat na situace, zapomíná sledovat provoz ve zpětných zrcátkách, nedoržuje bezpečný odstup. „Mnoho řidičů pořád nevnímá, jaké riziko manipulace s telefonem představuje a myslí si, že odepsat na zprávu nebo vyřídit hovor zvládnou. To je velký omyl, protože nikdy nevíme, kdy se situace na vozovce změní, vstoupí do ní například chodec nebo vozidlo před námi náhle zpomalí,“ varoval už dříve Tomáš Neřold z oddělení Besip Ministerstva dopravy ČR.

>> Jak to vypadá na českých silnicích? Fakta, která vás (ne)překvapí:

Byl dosažen limit pro přehrávání

Litujeme, ale na vašem účtu je přehráváno příliš mnoho videí zároveň. Pokud chcete pokračovat v přehrávání na tomto zařízení, prosím, ukončete přehrávání na jiných zařízeních. Více o limitech přehrávání videí na účtech s předplatným najdete na adrese https://ipri.ma/faqbr

Videofakta: Co se děje na českých silnicích

 

 

Ivana Kropáčková

reklama

www.porovnej24.cz
Tento článek najdete v těchto speciálech

reklama

Něco se chystá. Nová prima+ již brzy!