O malé byty je zájem. Tipy, jak při zařizování efektivně využít každý centimetr

Češi skupují malé byty, nejčastěji o průměrné ploše 35 metrů čtverečních. Podle realitních kanceláří ale začínají být v kurzu také garsonky o průměrné užitné ploše 16 metrů čtverečních...
24. 11. 2018 VELKÉ ZPRÁVY: DO MÓDY PŘICHÁZEJÍ MALÉ BYTY
24. 11. 2018 VELKÉ ZPRÁVY: DO MÓDY PŘICHÁZEJÍ MALÉ BYTY

reklama

Ceny nemovitostí nutí řadu lidí kupovat menší byty. Jak je uvedeno v reportáži Martina Hlaváčka, o vyloženě malé garsonky mají zájem hlavně mladí bezdětní lidé nebo investoři, kteří hodlají nemovitost dále pronajímat. Máte nebo plánujete pořídit také byt menších rozměrů a chcete ho co nejefektivněji zařídit, aby se vám do něj vešlo všechno potřebné vybavení? Je vhodné nejdřív přemýšlet o tom, kam co uložit a poté pořizovat zařízení. Nakreslete si půdorys bytu a vytvořte si soupis věcí, které potřebujete uložit. Nábytek, který pořídíte, musí mít jasně danou funkci. Jak tedy lze v malém bytě využít každý centimetr?

Nábytek na míru

Je to větší investice, ale pokud jste si koupili byt, kde chcete žít opravdu dlouho, měla by se vyplatit. Přesným naplánováním lze ušetřit hodně místa. Chytře vymyšlená vestavěná skříň může pojmout velkou část vašeho vybavení.

Variabilní nábytek

V malých prostorách má ale své místo i variabilní nábytek, který můžete snadno přesunout a mít pro něj vícero využití. Například stoleček na kolečkách můžete běžně používat na odkládání v kuchyni, když ale přijde návštěva, snadno ho přesunete k pohovce.

>> Inspirace pro malé byty. Podívejte se na video:

Byl dosažen limit pro přehrávání

Litujeme, ale na vašem účtu je přehráváno příliš mnoho videí zároveň. Pokud chcete pokračovat v přehrávání na tomto zařízení, prosím, ukončete přehrávání na jiných zařízeních. Více o limitech přehrávání videí na účtech s předplatným najdete na adrese https://ipri.ma/faqbr

Inspirace pro malé byty

Vzdušný a světlý nábytek

Světlé barvy prostor opticky zvětšují, je tak lepší volit právě světlejší odstíny nábytku, pokud máte raději tmavší barvy, vyvarujte se alespoň větších barevných kontrastů. V menším prostoru vypadá lépe nábytek, který je na „nožičkách“ a nesedí přímo na podlaze.

Nábytek s úložným prostorem navíc

Ačkoliv v malých prostorách vede vzdušný nábytek, v případě postele udělejte výjimku a pořiďte si šuplík, do kterého můžete ukládat buď lůžkoviny a různé deky, nebo třeba sezónní oblečení. Knihy nebo „bar“ můžete mít v konferenčním stolku (pokud o něm opravdu i v malém bytě uvažujete), nafukovací matrace pro návštěvu zase v úložném prostoru pohovky.

Patro na spaní

Jsou-li v bytě vyšší stropy, můžete zauvažovat o realizaci vyvýšeného spaní. To je opět vyšší investice, kterou je třeba důkladně naplánovat. Například i schůdky do patra mohou totiž fungovat jako úložný prostor.

Skládací postel

Máte-li opravdu málo místa a zároveň nižší strop, zauvažujte o variantě skládací postele, která může být během dne opřená o stěnu, respektive schovaná ve skříni (pokud nenajdete opravdu pohodlnou rozkládací pohovku, která splňuje i normu pro možné dlouhodobé spaní).

>> Video: Jak zařízení malého bytu vyřešil designér:

 

Policový díl jako příčka

I malý prostor je vhodné alespoň opticky rozdělit na klidovou a funkční zónu. Pomyslnou příčku může zastoupit paraván, ale lépe například policový díl či knihovna, kterou zároveň využijete na uložení věcí.

Až po strop

Využijte stěny až po strop. Jednou z možností je výše zmíněné vestavěné skříně či patrová postel, která může nad obývacím prostorem nahradit ložnici. Knihy nebo sezónní věci v hezkých boxech či krabicích můžete umístit do polic, které těsně pod stropem kopírují půdorys místnosti.

Zrcadla

Zrcadla sice nepomůžou s uložením věcí (nebo vás), ale zase umí prostor opticky nafouknout. Chcete-li například „na oko“ rozšířit úzký prostor, umístěte podél stěny vodorovné pruhy ze zrcadel, případně stejný fígl použijte na dvířka vestavěné skříně. Více světla zase získáte tak, že umístěte ideálně úzké dlouhé zrcadlo naproti oknu.

Výmalba

Byt opticky zvětšíte i pomocí správně zvolených barev na stěně. Jak už bylo uvedeno, světlejší barvy jsou lepší, nicméně lze i kombinovat, pomůže vám to i s rozdělením zón v bytě. Není nutné zůstat jen u bílé. „Pokud chcete zvětšit pokoj pomocí barev, nesmíte se dívat jen po stěnách, ale také pod nohy. Podlaha v syté barvě v kombinaci se světlými stěnami, pokoj opticky zvětší. Podobný efekt bude mít, pokud podlaze a jedné ze stěn dáte stejnou barvu. Jestli máte rádi vzory, podívejte se po tapetách s malými vzory ve světlých barvách. Jednu ze stěn pokoje pak vytapetujte. Tím získáte útulnější atmosféru a pokoj zároveň uděláte větším, alespoň na oko. Jestli je vaším problémem nízký strop, tapeta s vertikálními proužky ho opticky nadzvedne,“ radí redakce webu Prima Living.

>> Inspirace: Jak zařídit malý byt

Interior design ideas for small indian homes Dont forget to #share

Zveřejnil(a) Mera Home dne Sobota 16. září 2017

 

Ivana Kropáčková, s využitím informací na webu Prima Living

reklama

www.porovnej24.cz

reklama

Něco se chystá. Nová prima+ již brzy!