Ohrožují peněženku i zdraví. SZPI varuje před pochybnými prodejními weby, dejte si na ně pozor

Dejte si pozor, abyste nenaletěli. Nejčastěji se rizikové weby snaží nabízet různé prášky a potraviny, po kterých prý lidé výrazně zhubnou. Kde najdete jejich aktualizovaný přehled?
Webová služba SZPI
Webová služba SZPI
Potravinynapranyri.cz
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Státní zemědělská a potravinářská inspekce spustila ve čtvrtek novou službu na internetových stránkách Potravinynapranyri.cz, která spotřebitele varuje před rizikovými weby. Ty nabízejí k prodeji nejrůznější, většinou „zázračné“ přípravky. Obchod je ale obvykle výhodný jen pro jednu stranu – a to samotné prodejce, kteří často zakládají svůj byznys na nepoctivém úmyslu. „Spotřebitelé zde naleznou seznam webů, které jsou rizikové pro nákup. Jedná se o weby, které jsou registrované převážně mimo území EU, a z toho důvodu inspekce nemůže dostatečně vymáhat dodržování právních předpisů,“ řekl mluvčí SZPI Pavel Kopřiva ve videu, na které se můžete podívat níže.

Proč je nákup rizikový

Jedná se o weby, u kterých inspekce zjistila řadu pochybení. Na rizikových stránkách nejsou téměř ve všech případech uvedeny dostatečné kontaktní údaje, často chybí obchodní podmínky a webové stránky bývají registrovány v zahraničí. Chybí také povinné informace o prodávaných potravinách a doplňcích, a bývají tam uvedená léčebná a nepřípustná zdravotní tvrzení, která jsou v rozporu s právními předpisy. „Tyto weby jsou pro spotřebitele riskantní jednak tím, že ohrožují jeho peněženku, spotřebitel se nemusí domoci svých práv v případě reklamace. A jednak dokonce mohou ohrozit i jeho zdraví. Jsou zde často nabízeny výrobky, které jsou neschválené na území EU, protože obsahují látky, které jsou nepovolené, jsou považovány za rizikové a tak dále,“ doplnil Pavel Kopřiva.

Webů mohou být až stovky

V internetové službě jsou zatím řádově desítky webů, ale v nejbližší době se může jejich počet rozšířit až na stovky.

>> Z Facebooku Zpravodajství FTV Prima – Nová služba SZPI: Podrobné informace

Státní zemědělská a potravinářská inspekce dnes na stránkách Potraviny na pranýři zveřejnila novou sekci rizikových webových stránek.

Zveřejnil(a) Zpravodajství FTV Prima dne Čtvrtek 16. května 2019

 

 

(red)

www.porovnej24.cz
Tento článek najdete v těchto speciálech
Reklama
Reklama