Omyly při třídění plastu: Je třeba vymývat kelímky?

Zmrzlina v kelímku...

VELKÉ ZPRÁVY: Češi ještě neumí třídit odpad

A co do žlutého kontejneru vůbec nepatří?

Snad každý ví (a případně mu to připomene upozornění na etiketě výrobku), že nádoba od žíraviny, barvy nebo jiné silné chemikálie patří do nebezpečného odpadu, a nikdy by neměla být vhozena do žlutého kontejneru. Byť je z plastu. Někdy ovšem vytřídíme plastový odpad, který se k recyklaci nehodí. Jindy si zas při separování odpadků přiděláváme zbytečně práci a spotřebováváme vodu, byť to není nutné. Jaké jsou tedy časté omyly, pokud jde o třídění plastu?

Omyl č. 1: Obaly je třeba vymývat

Běžně lze vyhodit k recyklaci obaly od šamponů, pracích gelů či tekutých mýdel. Musí být ale spotřebované. Vymývat je není nutné. Platí to i pro potraviny. Drobné znečištění obalů zkrátka nevadí. „Stačí tedy, když potravinu dojíte nebo z kelímku vyškrábnete. ... Zbylé nečistoty budou odstraněny při dalším zpracování obsahu kontejneru,“ informuje na svých webových stránkách kraj Vysočina.

Pokud je ovšem v plastové nádobě větší zbytek přípravku či jídla, patří do popelnice před domem. Může se ale v tomto případě jednat o zbytečně zatěžování skládek, na nichž podle ministerstva životního prostředí stále končí celá řada odpadků, které lze recyklovat (viz úvodní reportáž). Nespotřebované mycí tělové prostředky, saponáty či šampony lze zužitkovat i poté, co je například nechcete používat na tělo. Přidejte je do vody na mytí podlahy, vyrobte dětem bublifuk nebo s nimi vydrhněte vanu. Nesnědené zbytky jídla můžete ve většině případů zamrazit, zkrmit nebo kompostovat.

Omyl č. 2: Plastová lahev od oleje patří do žlutého kontejneru

Výjimkou z vymývání jsou ale obaly od olejů. Tyto lahve sice do žlutého kontejneru patří, ale až poté, co je vymyjete vodou a saponátem. Mastnota totiž ztěžuje recyklaci. Pokud tedy plastové lahve od oleje nevymyjete, měli byste je hodit opět raději do směsného odpadu. A mimochodem, použitý olej lze také zrecyklovat, rozhodně by neměl být vylíván do dřezu či toalety. Jak s ním naložit se dozvíte v článku 3 správné možnosti, jak zlikvidovat použitý kuchyňský olej.

Omyl. č. 3: Plasty s papírovou etiketou nelze recyklovat

Někdo odmítá házet do žlutého kontejneru obaly, na nichž je nalepena papírová etiketa s tím, že se jedná o kombinovaný obal, který nelze recyklovat. Není to tak. Pokud nelze cedulku jednoduše sundat (chcete-li být opravdu důslední), nelamte si hlavu s odmáčením a drhnutím, a ani obal nemusíte házet do směsného odpadu. V klidu vytřiďte do kontejneru na plasty. Stejně, jako například skleněné produkty s papírovou etiketou mohou být vhozeny do bílého, resp. zeleného kontejneru. „PET láhve můžete do kontejneru vhazovat s etiketou i víčkem. Obojí bude při dalším zpracování automaticky odděleno. PET láhve sešlápněte, nasaďte víčko a to již neutahujte!!! Nesešlápnuté láhve jsou objemné a tím zdražují přepravu, komplikují manipulaci a recyklace se tak stává nákladnější,“ informuje web Jaktridit.cz.

Ale pozor na etikety, respektive ozdobné obaly na samotné PETce. Tyto folie bývají vyrobeny z PVC a to se vyhazovat do žlutého kontejneru nesmí (viz níže). V tomto případě se o smíšený obal jedná. Proto pokud kupujete nápoje s folií, folii před vytříděním odstraňte a vhoďte do směsného odpadu.

>> Cesta, jak žít ekologicky, pokud jde o odpady, může být i jejich snížení. Přečtěte si tipy, jak můžete omezit plast ve svém životě. A tady nápady, jak eliminovat celkový odpad domácnosti.

Omyl č. 4: Polystyren nepatří do žlutého kontejneru

Naopak, do plastu patří. „Polystyrenové termoobaly, do kterých v restauraci zabalují jídlo, nebo třeba výplně krabic, s klidem vhoďte do žlutého kontejneru. Pozor dejte pouze na polystyren, který se používá jako stavební izolace. Pokud je na něm omítka, musí se vyhodit jako stavební odpad,“ upozorňuje například město Rudná.

Omyl č. 5: PVC je taky plast. Můžu ho vytřídit

Ať už jde o hračky, zahradní hadice, obaly od některých potravinářských výrobků, ubrusy, podlahy, novodurové trubky. Ač plastové, z plastu, který se k recyklaci nehodí. „PVC obsahuje chlor, při jeho zahřátí pak mohou vznikat nebezpečné zplodiny, které komplikují zpracování směsných plastů a jejich následné využití,“ upozorňuje ještě kraj Vysočina. Výrobky z PVC jsou také označeny recyklačním číslem 3. V menším množství lze výrobky z PVC určené už k vyhození umístit do směsného odpadu, ve větším množství je odvezte do sběrného dvora.

>> Ve směsném odpadu zbytečně končí celá řada potravin. Jaké a kolik tisíc korun kvůli tomu vyhodí průměrná česká rodina? To a další informace ve videu:

Ivana Kropáčková

Tagy: