10 věcí na vyhození, které nepatří do modrého kontejneru, byť jsou z papíru

Co nepatří do modrého kontejneru...

VELKÉ ZPRÁVY: Češi ještě neumí třídit odpad

Třídíte papír správně? Někteří v recyklaci stále (i nevědomky) chybují...

Hodně lidí už třídí, Češi jsou na tom v porovnání s jinými evropskými státy velmi dobře. Ačkoliv jak je uvedeno v úvodní reportáži Karla Rychlého, na skládkách ještě stále zbytečně končí celá řada odpadků z domácností, které by se daly ještě dále využít. Na druhou stranu ale v barevných kontejnerech zase někdy končí odpad, který tam nepatří a proces recyklace komplikuje. Místo toho je nutné tyto věci hodit skutečně do směsného odpadu, odvést do sběrného dvora nebo ještě lépe jinak zužitkovat (samozřejmě jen to, co jde). O jaký odpad se jedná především, pokud jde o papír?

1. Ruličky od toaletního papíru

Papír lze recyklovat maximálně šestkrát až sedmkrát, poté jsou již celulozová vlákna tak krátká, že z nich nový papír vyrobit nelze. A ruličky od „toaleťáku“, případně papírových utěrek, se vyrábí právě z recyklovaného papíru v poslední fázi. Role lze ale využít jako materiál ke tvoření, provizorní „květináče“ pro sadbu nebo je hodit na kompost, kde se rozloží.

2. Plata od vajec

Stejně jako ruličky od toaletního papíru jsou na tom kartony od vajec. I tento papír je obvykle posledním recyklátem. Plata od vajec lze věnovat farmářům (zkuste se zeptat i v místní farmářské prodejně, případně na trhu) či sousedům, kteří chovají slepice. Nebo je lze opět hodit na kompost, ideálně natrhané na kousky.

3. Mastný nebo jakkoliv znečištěný papír

Třídit je třeba papír čistý a suchý. „Do modrého kontejneru nepatří uhlový, mastný, promáčený nebo jakkoliv znečištěný papír. Tyto materiály nelze už nadále recyklovat,“ upozorňuje na webových stránkách například společnost Eko-Kom. Jde například o obaly od salámů či zamaštěné noviny. Nicméně mokrý, znečištěný nebo zamaštěný papír lze podle webu Ekologického institutu Veronica opět v kompostu přeměnit na hnojivo. Neměl by ale být barevně potištěný.

4. Papírové kapesníky

Použité papírové kapesníky, resp. kuchyňské utěrky, jsou také znečištěné, z hygienických důvodů tedy nepatří do modrého kontejneru. Je nutné je vyhodit do směsného odpadu, případně zase přidat do kompostu.

5. Papír na pečení

I kdyby byl čistý, jedná se většinou o posilikonovaný papír, a ten není k recyklaci vhodný.

6. Fotografie, pohlednice

Chcete-li vyhodit fotografie či lesklé pohledy, musíte je umístit do směsného odpadu, nejsou-li vytištěny na speciálním recyklovatelném fotopapíru. V tomto případě je pak podle výrobců možné tento papír umisťovat na sběrná místa. Do modrého kontejneru lze ale vyhodit pohlednice bez lesklé úpravy.

7. Papír se speciální úpravou

Například obyčejný balicí papír patří do kontejneru na tříděný odpad, pokud je ale povoskovaný, křídový nebo s vysoce lesklým povrchem, měli byste ho dát do klasické popelnice. Ne vždy je nutné ale balicí papír hned vyhodit. Lze s ním například počítat při různém tvoření. A pokud není roztržený na drobné kousíčky, budete ho moci využít na zabalení jiného dárku při nejbližší příležitosti. Stejně tak použijete znovu i dárkovou tašku.

8. Celé vázané knihy

Pokud se potřebujete zbavit knih a nenajdete pro ně jiné uplatnění, nevhazujte je celé do modrého kontejneru. Předtím je třeba zbavit je pevné vazby. Brožované knihy, skripta a podobně vyhodit celé lze. „Ve větším počtu patří na sběrný dvůr,“ upozorňují nicméně obce v informačních materiálech pro občany.

9. Účtenky z termopapíru

Nejen ekologové varují před recyklováním účtenek z termopapíru. Ten totiž obsahuje škodlivý bisfenol A, který negativně ovlivňuje lidskou reprodukci. Ačkoliv v EU je už tři roky omezen a od příštího roku má platit zákaz používání, můžete se s ním v obchodech stále setkat. Tyto účtenky je třeba vyhodit do směsného odpadu.

10. Jednorázové dětské pleny

Byť se o nich mluví jako o papírových, do modrého kontejneru nepatří, upozorňují zpracovatelé odpadu. A to ani nepoužité. Kromě papíru obsahují i plast. Musí být proto vyhozeny do popelnice na směsný odpad (jako jednorázové dámské hygienické potřeby).

>> Ve směsném odpadu ale zbytečně končí celá řada potravin. Jaké a kolik tisíc korun kvůli tomu vyhodí průměrná česká rodina? To a další informace ve videu:

Ivana Kropáčková, s využitím: Jaktridit.cz; Veronica.cz

Tagy: