Počet nemocných se snižuje. Co podle lékařů pomáhá chránit před rakovinou tlustého střeva

Jedná se dlouhodobě o jedno z nejčastějších nádorových onemocnění. Karcinomu tlustého střeva lze ale podle lékařů účinně předejít nebo jeho následky minimalizovat, je-li zachycen včas...
Prevence rakoviny tlustého střeva a konečníku
Prevence rakoviny tlustého střeva a konečníku
Freepik.com/Katemangostar

reklama

Rakovina tlustého střeva a konečníku. To je diagnóza, kterou z úst lékařů každoročně slyší více než 7 600 nových pacientů. Byť někteří onemocní nezvykle brzy (zejména v případě genetického zatížení), ve většině případů platí riziko rozvinutí choroby až v pozdějším věku - řádově po šedesátce. Dobrou zprávou ale je, že se počet pacientů postupně snižuje. A zároveň jich i méně nemoci podlehne. „Úmrtnost na rakovinu tlustého střeva a konečníku dlouhodobě klesá. V poslední dekádě sledujeme pokles úmrtnosti o více než 30 procent,“ uvedl ministr zdravotnictví Adam Vojtěch. A počet nově diagnostikovaných onemocnění pak za stejné období klesl o 17 procent. Podle zprávy ministerstva zdravotnictví je to především díky screeningovému programu, který v Česku funguje. Jedná se tak o jedno z významných preventivních opatření.

Screeningový program. Co čekat?

V rámci prevence rakoviny střev a konečníku platí pojišťovna jednou ročně vyšetření na skryté okultní krvácení všem lidem po padesátce, aniž by měli jakékoliv potíže. Takový test (TOKS) je velmi jednoduchý a zvládnete ho sami doma. Jde jen o odebrání vzorku stolice. Test vám předepíše praktický lékař, v případě žen i gynekolog. „V období mezi 50. a 54. rokem života je ideální provádět test na okultní krvácení do stolice každoročně. Od 55 let výše pak máte možnost zvolit si mezi screeningovou kolonoskopií prováděnou jednou za 10 let, nebo TOKS jednou za dva roky,“ informují lékaři na webu kolorektum.cz. V rámci programu pak funguje i tzv. adresné zvaní, kdy zdravotní pojišťovny rozesílají dotčeným lidem pozvánku přímo do schránky.

Případné kolonoskopie není třeba se vůbec obávat. Podle zkušeností pacientů je nejnepříjemnější na celém procesu příprava na samotné vyšetření, která probíhá den předem v pohodlí domova. Střeva je totiž třeba důkladně vyprázdnit za pomoci speciálního projímadla, které si vyzvednete v lékárně po předložení receptu. Samotné vyšetření u gastroenterologa pak trvá zhruba 20 minut a je prováděno speciálním typem endoskopu – hadičkou o zhruba centimetrovém průměru s kamerou a světlem. Před procedurou jsou vám podány medikamenty, které utlumují bolest. Pokud něco budete pociťovat, tak maximálně trochu nepříjemné tlaky při průchodu hadičky ve větších ohybech střev. „Nic jsem necítil, byl jsem jako opilý. Stále jsem čekal, až to začne být nepříjemné a tak mě překvapilo, když mi doktor oznámil, že už můžu jít,“ popisuje svoji zkušenost pacient, který vyšetření v minulosti absolvoval.

Zdravá životospráva: Jídlo i pohyb

Screeningový program ale rozhodně není jedinou dostupnou prevencí. Zvlášť, týká-li se až lidí po padesátce. Primární prevencí pro každého je podle odborníků hlavně zdravá životospráva. Příznivý efekt mají především pravidelný pohyb a strava bohatá na vitamíny a vlákninu. Ochranné účinky, pokud jde konkrétně o rakovinu tlustého střeva a konečníku, má podle doporučení některých výživových poradců zejména kyselina listová. Mezi její nejbohatší zdroje patří špenát, rozinky, avokádo, zelí, chřest a obilné klíčky. Růst nádoru pak pomáhají tlumit i omega-3 mastné kyseliny, které jsou hojně obsaženy v mořských rybách, ale například i lněných semínkách či jádrech ořechů.

>> Melanom kůže: Jaké příznaky by měl zkontrolovat lékař? Jaká je prevence?

VELKÉ ZPRÁVY: Videofakta - Rizikové faktory a prevence melanomu
VELKÉ ZPRÁVY: Videofakta - Rizikové faktory a prevence melanomu

 

 

Ivana Kropáčková

reklama

www.porovnej24.cz
Tento článek najdete v těchto speciálech

reklama