Podezřelé znaménko? Možnosti, kde a jak se můžete nechat vyšetřit

Nemusí znamenat nic, ale může to být i naopak. Jistotu (a většinou i klid) vám dodá jen lékař, vyšetření na kožním hradí pojišťovna...
VELKÉ ZPRÁVY: Videofakta - Rizikové faktory a prevence melanomu
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Rakovina kůže patří mezi častá nádorová onemocnění, ročně tuto diagnózu slýchává kolem 2,5 tisíce lidí. Nejčastěji se jedná o muže po padesátce, více jsou ale ohroženy i mladé ženy. „Důležité je, aby léčba byla zahájena včas. Pokud není, pak ty důsledky bohužel jsou fatální,“ řekl na loňském „dni melanomu“ ministr zdravotnictví Adam Vojtěch. Jak je uvedeno v úvodním videu, na kontrolu k lékaři byste měli přijít určitě se znaménkem, které mění tvar, barvu a zvětšuje se. „Většinou to bývá taková nepravidelná, hnědočerná, černá skvrna, která se nějakým způsobem zvětšuje a roste,“ řekla dermatoložka Naděžda Vojáčková. Pozor si ale dejte i na nové útvary. „Když se nám objeví nové znaménko v dospělosti, řekněme po nějakém pětadvacátém, třicátém roce věku, tak je dobře si ho nechat zkontrolovat, protože nová znaménka se už u dospělých neobjevují,“ upozornil dermatolog Petr Arenberger.

To, že objevíte podezřelé znaménko ovšem samozřejmě nemusí hned znamenat ten nejčernější scénář. Je ale zkrátka na místě co nejdříve navštívit odborníka. Jen u něj zjistíte, jak jste na tom. Základní vyšetření, které pomůže odlišit neškodné znaménko od melanomu, nebolí a trvá jen pár minut. Existuje více možností, kam můžete zajít.

Smluvní kožní lékař, příp. ambulance

Znaménka vám prohlédnou v každé smluvní dermatologické ordinaci. Kožní lékaři jsou vyškolení k tomu, aby pigmentové skvrny, pihy a různé výrůstky prohlédli a vyhodnotili. Celá řada z nich již používá optický dermatoskop, pod kterým podezřelé změny lépe vidí - znaménko se zvětší asi desetkrát. Toto vyšetření hradí smluvní pojišťovny.

Vyšetření znamének u dermatologa
Autor: Zprávy FTV Prima Vyšetření znamének u dermatologa

Pokud se nebude znaménko kožnímu lékaři líbit, pošle vás na další speciální vyšetření – obvykle tam, kde používají digitální dermatoskop, který umí znaménko zvětšit až padesátkrát. V tomto případě opět nic neplatíte. Pokud byste si chtěli znaménko nechat prohlédnout rovnou digitálním dermatoskopem na vlastní žádost, budete toto vyšetření hradit pravděpodobně ze svého.

Při důvodném podezření na vážnější problém bude nutné znaménko chirurgicky odstranit a odešle se na histologii, jejíž výsledek ukáže, co dál.

Soukromá klinika

Vyšetření digitálním dermatoskopem provádí i řada nesmluvních zdravotnických zařízení. Tady je nutné počítat s přímou úhradou, jedno znaménko vychází řádově na několik stovek.

Vyšetření digitálním dermatoskopem
Autor: Zprávy FTV Prima Vyšetření digitálním dermatoskopem

Pravidelné veřejné akce

V České republice se každoročně také koná několik veřejných akcí, v jejichž rámci lze nechat kožní útvary zkontrolovat. Například během Evropského dne melanomu se otevírá řada ordinací, zejména v nemocnicích, přijít může každý zájemce bez objednání, nic za vyšetření neplatí. Letos 13. května se uskuteční už 19. ročník. A podvanácté bude během května postaven na veřejných prostranstvích v Praze, Brně a Ostravě také Stan proti melanomu. Lékaři pak na místě bezplatně vyšetřují optickým dermatoskopem, v případě potřeby využijí i digitální.

>> Reportáž: Během Evropského dne melanomu v roce 2018 se přišly nechat vyšetřit stovky lidí:

VELKÉ ZPRÁVY: 18. Evropský den melanomu
VELKÉ ZPRÁVY: 18. Evropský den melanomu

 

Ivana Kropáčková

www.porovnej24.cz
Tento článek najdete v těchto speciálech
Reklama
Reklama