Podnikatelé kupují i ojetá auta, stále víc na splátky. Tohle se hodí o nákupu vědět

Podnikatelé kupují ojeté vozy i na splátky...

Prima Rádce: Ojeté auto i pro živnostníka?

Jak je to (nejen) s odpočtem DPH?

Záleží na oboru, ale mít minimálně jedno auto k dispozici celá řada podnikatelů v dnešní potřebuje. V kurzu jsou i ojeté vozy, které mohou při pořízení ušetřit zajímavé částky v rozpočtu. Připravili jsme proto přehled důležitých informací, které se podnikatelům ohledně nákupu (nejen) auta z druhé ruky mohou hodit…

Komu se vyplatí vůz do podnikání?

Ne každému se podle odborníků auto do podnikání vyplatí, ať už se jedná o nové nebo ojeté. Týká se to zejména těch podnikatelů a OSVČ, kteří nejsou plátci DPH a uplatňují výdaje paušálem. V ostatních případech už může mít auto „na firmu“ větší či menší finanční výhody. Podle informací na webu Nastejnelodi.cz se vždy vyplatí pořídit firemní auto u právnických osob. Auto se vyplatí i fyzickým osobám, které uplatňují v daňovém přiznání skutečné výdaje, ať už jsou nebo nejsou plátci DPH. Těm, co využívají paušální výdaje a jsou plátci DPH, se auto vyplatí jen tehdy, pokud DPH, které uplatní z dokladů, je vyšší než silniční daň ve výši 3 tisíce korun za rok, kterou je nutné také uhradit. Ještě před rozhodnutím je tak vhodné si vše důkladně propočítat. Při vložení auta do podnikání lze také při vedení účetnictví uplatnit paušál na pohonné hmoty ve výši 60 tisíc korun ročně.

Nicméně drobný živnostník a OSVČ uplatňující paušální výdaje může samozřejmě auto k podnikání využívat také, vyplatí se mu ale jezdit vlastním. Případný paušál s velkou pravděpodobností pokryje i výdaje na pohonné hmoty. Silniční daň se v tomto případě neplatí.

Jaké jsou možnosti financování?

Auto na dluh kupuje řada podnikatelů, někdy je to i výhodnější z hlediska rozložení výdajů. Podle statistik České leasingové a finanční asociace měli loni firmy i drobní podnikatelé o financování ojetých vozů na úvěr nebo leasing velký zájem. Právě tyto dvě možnosti jsou nejčastější formou, která se na financování (nejen) ojetých aut volí.

Financování lze pak řešit u bank, respektive nebankovních institucí, nebo u leasingových společností. Využít lze i nabídek prodejců, pokud vůz budete kupovat přímo v autobazaru. Zejména větší renomované autobazary mívají propracované nabídky financování s akčními nabídkami, které mohou být výhodnější než v bance. Nicméně vždy je na místě možnosti na trhu porovnat. Podrobnosti o financování na splátky u ojetých vozů si můžete přečíst v článku Leasing, nebo úvěr? I ojeté auto lze financovat bez úspor.

Jak je to s odpočtem DPH při pořízení vozu?

Je-li podnikatel plátce DPH, může si daň odečíst – a to jak při nákupu vozu v hotovosti, tak na úvěr i leasing. V případě platby v hotovosti nebo účelového úvěru se odečte jednorázově celá částka při pořízení vozidla, u operativního leasingu se odečítá v měsíčních splátkách.

Kde a jak lze vhodné ojeté auto sehnat?

Možností je víc, od inzerátu od soukromé osoby po autobazary. Výhodou autobazarů je větší nabídka, ale i možnost vyřešit na místě financování.

Na co si dát při nákupu pozor?

Na inzerát bude auto zřejmě levnější, ale můžete narazit na právní či technické problémy. Ty je třeba důkladně prověřit. „Velmi důležitá je dokladová kontrola, kontrola VIN, kontrola, zda vůz není předmětem exekuce nebo bankovní/nebankovní zástavy a samozřejmě důkladná kontrola technického stavu,“ vypočítává ředitel strategického rozvoje autobazaru Auto ESA Pavel Foltýn. Autobazary by pak měly prodávat auta již prověřená a navíc se zárukou. Pokud se tedy nejedná o komisní prodej.

>> Vše o bezpečném nákupu ojetého auta na jednom místě: Stočený tachometr, po havárii či v exekuci aneb Časté vady aut z druhé ruky. Jak nakoupit bezpečně?

-ik-

Tagy: