Povinné ručení zdraží. 5 tipů, jak můžete ušetřit při sjednání

Auto na silnici

VELKÉ ZPRÁVY: Povinné ručení zdraží

Zdražení se některých řidičů dotkne v řádu desítek korun, jiní budou muset platit víc o tisíce.

Větší počet nehod i škody, které při nich vznikají. Dražší služby autoservisů i zdravotního ošetření. To jsou hlavní důvody, proč se ceny povinného ručení začnou výrazněji zvyšovat. Několik let zpátky přitom stagnovaly nebo dokonce klesaly. Například v roce 2010 platili řidiči u osobních automobilů v průměru 3 644 korun. O tři roky později cena klesla na 2 936 korun a v následujících letech zase vystoupala ke 3 tisícům. Do konce letošního roku by se průměrná cena povinného ručení pro osobní auta měla zvýšit téměř o 3,5 procenta, tedy asi na částku 3 200 korun. Podle pojišťoven to ale nebude konečné číslo. V novém roce prý ceny ještě porostou.

Ti, co bourají, zaplatí víc

Ne všichni řidiči ale zaplatí stejně. „Ten růst se ukáže především u těch rizikových klientů, což znamená, že to jsou ti klienti, kteří způsobili v minulosti nějaké škody,“ říká Veronika Exnerová z České asociace pojišťoven v reportáži Jana Marvana. Notorické „bourače“ čeká podle informací jedné z pojišťoven zdražení o 30 až 80 procent. Rizikoví jsou pro pojišťovny ale i mladí řidiči bez zkušeností, navíc se silným autem, či naopak šoférové v důchodovém věku.

>> Jaká je nejčastější příčina dopravní nehody? Kolik řidičů od havárie ujede? To a další fakta se dozvíte v následujícím videu:

V každém případě ale existuje několik cest, jak i přes zdražování na povinném ručení ušetřit. Jaké jsou možnosti?

1. Srovnejte trh, ceny se liší

Ceny za pojištění jsou u pojišťoven různé. Významnou úsporu tak lze dosáhnout porovnáním aktuálních nabídek na trhu. Lze si projít například webové stránky jednotlivých pojišťoven, které zde uveřejňují aktuální ceníky, nejrychlejší možností jsou online porovnávače cen, které vám zobrazí ceny jednotlivých nabídek přímo podle typu vašeho auta a dalších zvolených parametrů. Nabídky nicméně mohou obsahovat další bonusové služby v rámci ceny, tedy součástí dražší pojistky může být například jiné pojištění zdarma a podobně. Je proto nutné stanovit si preference a pojistné limity, a podle vašich požadavků se rozhodovat. Nevýhodou může být, že porovnávače nemusí obsahovat kompletní nabídku všech pojišťoven na trhu, záleží na tom, se kterými spolupracují.

2. Online sjednání

Snad všechny pojišťovny nabízejí slevu za on-line sjednání smlouvy. Nejčastěji lze získat cenové zvýhodnění 10 – 25 procent oproti sjednání na pobočce. Ať už zvolíte jakoukoliv instituci, lze touto cestou většinou ušetřit. Pojištění lze sjednat obvykle výhodněji i přes výše uvedené zprostředkovatele, kteří provozují internetové porovnávače - ceny zde tlačí dolů například akční nabídky či množstevní slevy.

>> Rozhodnutí soudu. Pojištění proti pokutám může být na obtíž při řešení přestupku:

3. Frekvence plateb

Výhodnější je také většinou platit pojistku v ročním intervalu než například měsíčně či čtvrtletně.

4. Dopředný bonus

Pojišťovny dávají automaticky slevu na povinném ručení za jízdu bez nehod – tzv. bonus. Za každý rok bez nehody 5 – 10 procent. Maximální bonus je pak ve výši 60 procent (po letech beznehodového ježdění). Slevu ale můžete také získat, pokud si věříte, že nehodu nezaviníte ani v následujícím období. Můžete využít nabídku na tzv. „dopředný bonus“ za jízdu bez nehod, obvykle se slevou ve výši 15 procent. Ale pozor, pokud byste během tří let způsobili nějakou škodu, budete muset pojistné plnění doplatit do plné výše.

5. Další smlouvy u stejné pojišťovny

Máte-li u stejné pojišťovny další pojistné smlouvy (například životní pojištění, penzijní spoření, pojištění nemovitosti), i to sníží cenu povinného ručení. Za to, že zůstáváte pojišťovně věrni, vám obvykle poskytne slevu 5 – 10 procent.

Ještě dobré vědět...

Je vhodné znát reference na pojišťovnu – ne vždy nejlevnější znamená i spolehlivá. V tomto případě je pak výhodnější zaplatit sice o něco více, ale mít jistotu, že se můžete na pomoc při nehodě skutečně spolehnout. Rozhodnete-li se pro změnu pojišťovny kvůli výhodnější nabídce, měli byste výpověď původní smlouvy podat nejpozději 6 týdnů před jejím vypršením.

Nechcete měnit pojišťovnu, ale už roky platíte jen složenku, která vám přijde do schránky v době výročí? Doporučujeme ověřit si aktuální cenovou nabídku i v tomto případě. Jak je uvedeno výše, před osmi lety se platilo víc, než na jakou částku by se měla vyšplhat průměrná cena za pojištění auta letos po avizovaném zdražování. Je tedy reálná šance, že můžete platit méně než dosud. Je nutné ale kontaktovat svoji pojišťovnu a požadovat případně změnu smlouvy.

Ivana Kropáčková

Tagy: