Nezapomeňte zkontrolovat komín. Požáry domů v zimě často zaviní jeho špatný stav

Střecha domu s komínem

VELKÉ ZPRÁVY: Kontrola komína svépomocí

Kontrola s dokladem od kominíka je minimálně jednou ročně navíc povinná...

Statistiky jsou neúprosné. Špatný stav komínu, vznícení sazí, případně jiné komplikace s topidlem, jsou jednou z častých příčin požárů v topné sezóně. Škody přitom nebývají vůbec zanedbatelné. Například při požáru rodinného domu v Třeboni na začátku letošního roku byli zraněni dva lidé a vznikla škoda ve výši 1,5 milionu korun. V zimním období přitom pravidelně hoří kvůli chybě při vytápění ve stovkách případů. Řadě takových neštěstí by se přitom dalo zabránit. Jak? Vyčištěním, resp. minimálně kontrolou komína a otopné soustavy.

Povinná kontrola jednou ročně

Pravidelnou kontrolou (minimálně jednou ročně, v závislosti na typu zařízení, provozu a druhu paliva) by měly projít všechny používané komíny, respektive spalinové cesty (od spotřebičů přes kouřovody po komín). Za nejvhodnější období pro kontrolu se pak považuje jaro, tedy doba po ukončení topné sezóny, a také doba těsně před zahájením topení. V nutném případě lze komín zkontrolovat i během topné sezóny (ta je v Česku už na spadnutí, resp. někde už topit lidé začali), ale pak je třeba nechat ho vychladnout, aby byly spalinové cesty studené.

Spalinové cesty je nutné udržovat nejen doma, ale i na chatách a chalupách. Ať už má stavba kotel s komínem, kamna, nebo je v něm umístěn průtokový ohřívač.

Doklad od kominíka

Doklad o kontrole vám musí vydat kominík. Stojí cca 500 korun (v závislosti na regionu). Nejčastěji z návštěvy vyplyne, že je třeba komín pročistit. To případně vyjde opět na několik stovek. Pokud ale kominík zjistí významnější závady, například trhliny ve spalinových cestách, bude třeba je odstranit. Poté zřejmě opravený komín projde ještě revizí. Ta stojí i kolem dvou tisíc korun.

Minimálně jeden doklad ročně je dle zákona povinný, komín si ovšem můžete průběžně kontrolovat i sami – a odborníci to i doporučují. Jak na vlastní kontrolu komína, i když jste ho například na jaře nechali vyčistit, se dozvíte v úvodním videu.

Možné problémy s pojišťovnou

Kontrola a čištění je důležitá nejen jako prevence případného požáru. Pokud by kontrola nebyla provedena, a skutečně by začalo hořet, může nastat problém s vyplacením pojistného plnění od pojišťovny.

Nejen požár, ale i otrava

Zanedbaná kontrola spalinové cesty přitom nemusí mít na svědomí jen požár, ale také únik oxidu uhelnatého. Ten přitom může způsobit velmi nebezpečnou otravu. Více o tomto riziku v článku V topné sezóně přibývá otrav oxidem uhelnatým. Důležité rady, které mohou zachránit život

>> Jak často hoří? Kolik lidí v Česku požár ročně ohrozí? Fakta, která vás překvapí:

Tagy: