Přesolené jídlo, připečený hrnec, hořící pánev? Známe finty, které zachrání katastrofy při vaření

Vaření polévky

VELKÉ ZPRÁVY: Jak uhasit hořící pánev

Jedna z nejnebezpečnějších situací, které se při vaření také stávají, je hořící olej na pánvi. Dokonce roste počet domácností, které kvůli tomu vyhořely. Poradíme, jak oheň bezpečně a rychle uhasit...

Stane se to občas každému. Ujede ruka a rázem přesolíte polévku či omáčku. Naplánujete určité jídlo k večeři a když se do něj pustíte, zjistíte, že potřebnou surovinu, se kterou jste počítali, zkonzumoval potomek ke svačině nebo se stihla zkazit. Nebo děláte víc věcí najednou a dříve než si zase vzpomenete na připravovaný pokrm vám ho připomene „vůně“ připáleniny. Méně často, o to horší situace nastane, když zapomenete na olej na pánvi. Oheň pak může způsobit požár celého bytu, zvlášť, pokud nevíte, jak ho správně uhasit. To jsou jen některé „katastrofy“, které mohou v kuchyni nastat. Jak vzniklou situaci zachránit?

Přesolené jídlo

Jedním z fíglů, který se doporučoval už za časů prababiček na přesolenou polévku, je přidání plátků syrové brambory, případně můžete vložit i celou. V přesoleném vývaru také podle kuchařů stačí rozkvedlat bílek, který, stejně jako brambora, sůl vstřebá. Někteří kuchaři zase radí do přesolené polévky či masové směsi vymačkat šťávu z citronu. Chuť přesolené omáčky můžete zkusit vyrovnat pomocí lžíce medu. Vše platí, pokud vám ruka ujede jen trochu. Při extrémním přesolení se zřejmě už nedá zachránit nic, pokud pokrm nelze určitým způsobem naředit a nastavit.

Připečený hrnec

Záleží, jak je vrstva připáleniny silná. Někdy stačí namočit hrnec na nějakou dobu do vody, případně chvíli povařit a vydrhnout poté houbičkou se saponátem. Někdy ale připečená vrstva ne a ne dolů. Web Prima Living radí jednu vychytávku, která si s odolnou připáleninou poradí. Stačí mít po ruce ocet. „Ocet smícháme s vodou ve stejném poměru a nalijeme do poškozeného kastrolu. Zhruba 1 cm nad připáleninu. Nádobu dáme na plotnu a tekutinu přivedeme k varu. Necháme probublávat na středním plamenu asi 8 až 10 minut. Nemělo by to trvat dlouho, než uvidíte první účinky. Méně trpěliví jedinci mohou napomoci k odstranění připáleniny například dřevěnou vařečkou. Černá hmota se bude postupně odlupovat. Pro odstranění zbylých nedostatků vydrhneme hrnec ještě starou houbičkou. Pro dokonalý výsledek umyjeme hrnec čistou houbičkou a přípravkem na nádobí,“ je uvedeno na webu. Pro ještě větší efekt lze k octu přidat trochu jedlé sody.

Podle následujícího postupu by mělo spolu s octem zafungovat i obyčejné mýdlo.

Oheň na pánvi

Možná se vám to ještě nestalo, nicméně hodně lidí s tím má už zkušenost. Stačí, aby vám během vaření někdo zatelefonoval a vy zapomenete plotnu vypnout, nebo se zdržíte ve spíži při hledání surovin. A co víc, podle hasičů i pojišťoven přibývá případů, kdy se oheň rozšíří na celou kuchyň a nezřídka vyhoří celý byt. Škoda se pak vyšplhá vysoko. „Očouzený“ strop je pak pouhá malichernost. Rozšíření ohně přitom může pomoci i špatná reakce. Tou je například polití pánvičky vodou nebo snaha uhasit oheň utěrkou. Existuje ale jednoduchá finta, jak oheň během mžiku uhasit. Jak uvádí mluvčí pražských hasičů Martin Kavka v reportáži Daniela Janocha, stačí přiložit na pánev či hrnec pokličku nebo ho přikrýt plechem. Zkrátka je nutné zamezit přístupu vzduchu. Jak je vidět názorně v reportáži, oheň pak přestane hořet okamžitě.

Chybějící surovina do receptu

Pokud se vám někdy stane, že chcete vařit jídlo, ke kterému ale chybí určitá surovina ve spíži, nemusí být hned všechno ztraceno. Záleží samozřejmě na typu receptu, u určitých specialit je lepší raději počkat na další den, až nakoupíte, často ale může stačit jen trochu improvizovat a místo požadované ingredience použít jinou, kterou doma máte. Co lze čím například nahradit podle rad českých kuchařek i zahraničních bloggerů?

Chybí-li vám smetana, můžete smíchat 3/4 šálku plnotučného mléka s 1/3 šálku rozpuštěného másla nebo oleje. Mléko tak získá smetanovou konzistenci. Tato kombinace ale nahradí smetanu pouze v receptech, šlehačku s ní neuděláte.

Zakysanou smetanu zase můžete nahradit tak, že smícháte mléko, bílý jogurt či tvaroh a citronovou šťávu. A to v následujícím poměru: 1/3 šálku mléka, jeden šálek jogurtu nebo tvarohu a 2 lžičky citronové šťávy.

Pokud potřebujete v receptu při pečení podmáslí, nahradí ho jogurt smíchaný s mlékem v poměru 1:1. Další zdroje uvádějí smíchat v šálku mléka jednu lžíci citronové šťávy. Použít lze ale i jen jogurt v množství, jaké je uvedeno v receptu pro podmáslí.

Místo strouhanky lze použít ovesné vločky nebo rozdrobené nesolené krekry.

I vajíčka lze v některých receptech snadno nahradit. Nutná nejsou v případě některých těst. Při pečení (například buchty a podobně) či zadělávání těsta na knedlíky stačí přidat místo jednoho vajíčka zhruba lžíci oleje či rozpuštěného másla. U sladkých dezertů můžete zkusit přimíchat místo jednoho vejce například rozmačkanou půlku zralého banánu nebo čtvrt šálku jablečné přesnídávky.

Ivana Kropáčková

Tagy: