Při pálení trávy a dalšího zahradního odpadu hrozí na jaře větší požáry. Na co si dát pozor?

Jarní počasí řadu lidí láká k úklidu zahrad a okolí domů. Ovšem s tím je každoročně, a velmi často, spojené pálení starého klestí a listí. A to vždy hojně zaměstnává hasiče...
6. 4. 2019 VELKÉ ZPRÁVY: POZOR NA VYPALOVÁNÍ TRÁVY – UŽ TEĎ HASIČI ZASAHUJÍ U MNOŽSTVÍ POŽÁRŮ
6. 4. 2019 VELKÉ ZPRÁVY: POZOR NA VYPALOVÁNÍ TRÁVY – UŽ TEĎ HASIČI ZASAHUJÍ U MNOŽSTVÍ POŽÁRŮ
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Hasiči v podstatě už od března velmi často vyjíždějí k požárům, které se lidem vymkly kontrole při pálení biologického odpadu. Takové požáry jsou typické právě pro první jarní týdny, kdy je vymrzlá tráva suchá a začne snadno hořet a šířit se. „Zvlášť v kombinaci slunečného počasí, kdy se ohřeje okolní vzduch a silného větru, je riziko požáru trávy velmi vysoké,“ říká mluvčí hasičů Libereckého kraje Pavlína Bílková. Plošné vypalování trávy a porostů je navíc zakázáno hned třemi zákony. Na co si tedy dát pozor?

1. Daleko o budov

Oheň je nutné rozdělávat dostatečně daleko od domů a jiných budov a stavení, na které by plameny mohly přeskočit.

2. Voda v dosahu

Mít po ruce i vodu a po uhašení ohniště pořádně prolít. To pro případ, že by vítr roznesl do okolí ještě žhavé oharky, které pak mohou způsobit vznícení na místě, na kterém nechcete. „Je potřeba to plánované a hlídané pálení biologického odpadu nechat dohořet, prolít vodou, opravdu zkontrolovat pečlivě, protože se někdy vracíme na místa, kde to pálení, třeba v lese bylo a musíme pak likvidovat větší požáry,“ říká mluvčí jihomoravských hasičů Jaroslav Mikoška v úvodní reportáži.

3. Echo hasičům

Hasiči navíc upozorňují, že ve vlastním zájmu je na místě případné vypalování trávy hlásit na krajská operační střediska. Předejdete tak možnému zbytečnému výjezdu hasičů.

4. Respektujte povětrnostní podmínky

Je potřeba nicméně vždy respektovat povětrnostní podmínky a pokud silněji fouká, na zahradách ani nikde jinde raději nic nepálit.

5. Ideální stav

Ideální je ale na zahradě zahradní odpad nepálit vůbec. Listí a podobně dát na kompost, klestí a suché větve nechat k řádně ohraničenému táboráku.

>> Ke kolika požárům denně vyjíždějí čeští hasiči? Kolika lidí ročně se požáry týkají - ať už musí být evakuováni nebo přímo zachraňováni z plamenů? Fakta, která vás překvapí:

VELKÉ ZPRÁVY: Videofakta - Požáry v Česku
VELKÉ ZPRÁVY: Videofakta - Požáry v Česku
www.porovnej24.cz
Tento článek najdete v těchto speciálech
Reklama
Reklama