Přibývá pacientů s rakovinou prostaty. Nemoc často probíhá bez příznaků, zásadní je prevence

Rakovina prostaty je vůbec nejčastějším nádorovým onemocněním mužů u nás. A stále přibývá i těch, kterým ještě není ani 40 let...
29. 9. 2019 VELKÉ ZPRÁVY: PŘIBÝVÁ PACIENTŮ S RAKOVINOU PROSTATY
29. 9. 2019 VELKÉ ZPRÁVY: PŘIBÝVÁ PACIENTŮ S RAKOVINOU PROSTATY

reklama

65 tisíc pacientů teď, příští rok podle prognóz lékařů až 80 tisíc. Počet nemocných s rakovinou prostaty rapidně roste, stejně tak se bohužel zvyšuje i počet těch, kteří chorobě podlehnou. „Ročně zemře kolem 1 300 mužů a ročně jich máme diagnostikováno více jak 7 300,“ říká v úvodní reportáži místopředsedkyně České urologické společnosti MUDr. Michaela Matoušková. Onemocnění navíc postihuje stále mladší pacienty.

Příznaky? Často žádné

Poznat rakovinu prostaty je obtížné, nemoc nemá většinou žádné příznaky, respektive mohou být takové, že je pacient velmi snadno přehlédne. Právě to představuje velké riziko. „Mohou to být mírné problémy s močením, častější nucení na močení nebo pocit nevyprázdněného močového měchýře. Změny v prostatě tak mohou probíhat delší dobu, aniž by si jich pacient povšiml,“ je uvedeno na webu Masarykova onkologického ústavu. A dále je doplněno, že pokud je nádorových buněk větší množství, začíná prostata vylučovat do krve určitou látku, tzv. prostatický specifický antigen. Ten může být nalezen z malého vzorku krve a je pak podnětem k následnému důkladnému vyšetření.

Nebojte se preventivní kontroly

Účinně předejít onemocnění podle lékařů jednoduše nelze, prevence tak spočívá ve včasném záchytu. Právě proto jsou velmi důležité preventivní kontroly u urologa, případně praktického lékaře. Na ně by muži měli zamířit alespoň jednou za tři roky, starší padesáti let pak jednou za rok. „Někteří pacienti jsou již předem řazeni do rizikové kategorie v případě, že se toto onemocnění objevilo u někoho z příbuzných. Tam už je ta hranice čtyřicet let věku,“ doplňují lékaři Masarykova onkologického ústavu. Muži, kteří mají nádorové onemocnění prostaty v rodině, mají totiž daleko časnější záchyt tohoto onemocnění.

-red-

reklama

www.porovnej24.cz

reklama

Něco se chystá. Nová prima+ již brzy!