Přibývá střetů se zvěří, na podzim hrozí často. Co dělat, když se vám taková nehoda stane?

Ročně na silnicích zahynou tisíce menších i větších zvířat a škody na vozidlech se v takových případech pohybují v řádech desítek až stovek tisíc korun. Například jen České pojišťovně nahlásili v loňském roce klienti bezmála 4 700 dopravních nehod tohoto typu. Ve srovnání s rokem 2015 to představuje nárůst o 250 nehod, v porovnání s rokem 2014 pak dokonce o téměř 800. Celkem to jsou pak desítky tisíc podobných srážek.
Střety s lesní zvěří evidují pojišťovny dlouhodobě zejména v říjnu a listopadu. Druhým rizikovým obdobím je pak jaro, konkrétně duben a květen. A v jakých hodinách? „Ke čtvrtině všech případů, došlo loni mezi půlnocí a jednou hodinou ranní. Další kritická doba nastává mezi 5. a 7. hodinou ranní, poté pravděpodobnost střetu se zvířetem klesá. Riziko se začíná opět zvyšovat až po páté hodině odpolední, “ říká mluvčí České pojišťovny Ivana Buriánková.
Přestože by každý čekal zvěř spíše na lesních úsecích silnic, nejvíce nehod se stalo na silnicích hlavního města Prahy, odkud řidiči nahlásili více než 1200 případů. Co do počtu nehod následuje Středočeský kraj, odkud řidiči ohlásili 680 střetů se zvěří a kraj Jihomoravský, ze kterého bylo loni oznámeno bezmála 470 nehod.
Na pojišťovny se obracejí nejčastěji řidiči, kteří mají uzavřené havarijní pojištění. „Rok od roku však přibývá i těch, kteří mají riziko střetu se zvěří připojištěné ke svému povinnému ručení,“ říká Ivana Buriánková. A dodává: „ Za 350 korun získají řidiči stotisícový limit pro případ střetu se zvěří. Připojištění se sjednává se spoluúčastí 5 000 korun a případná škoda nemá vliv na bonus.“ Bohužel zvěř na silnicích není v České republice pouze okrajovým problémem, pojištění tohoto rizika by tak mělo patřit do základní výbavy každého motoristy.
Komerční sdělení