Prohlídka těla po pobytu v přírodě by teď už měla být rutinou. Riziko přisátí klíštětem je velké

Klíště – detail

Červený kříž - Klíště

Osprchování nestačí. Jaká jsou doporučení lékařů, pokud jde o pravidelnou kontrolu těla během sezóny klíšťat?

Období pravidelné kontroly po návratu z lesa, zahrady, okolí řek, luk, ale třeba i městských parků je bezpochyby tady. Jedná se o jeden z nejdůležitějších preventivních kroků, jak se chránit před případnými nemocemi, které tito paraziti mohou přenášet. Tím druhým je použití repelentu. „Jako prevence před klíšťaty se repelent aplikuje na boty, ponožky, nohavice a tělo (holeně) cca do výšky kolen,“ doporučil už dříve předseda Společnosti infekčního lékařství Stanislav Plíšek.

Obecně riziko nákazy není podle lékařů většinou příliš velké, nicméně právě důsledná kontrola a včasné odstranění klíštěte ho snižují na úplné minimum. Aktuálně meteorologové spolu s lékaři ze Státního zdravotního ústavu varují před vysokým rizikem přisátí klíštětem. Předpověď je poskytována vždy v období od dubna do října na webu Českého hydrometeorologického ústavu. Jak je tedy vhodné postupovat po návratu z návštěvy míst s předpokládaným výskytem klíšťat?

Kousek po kousku, klíště může ještě lézt

Mezi nejčastější místa přisátí patří podkolenní jamka, třísla, podpaží, kůže za ušima, u dětí i hlava (mezi vlasy). Klíšťata se nicméně mohou podle Státního zdravotního ústavu přichytit kdekoliv, včetně intimních míst. Klíště po těle může lézt několik desítek minut, ale až několik hodin, než najde vhodné místo k přisátí. A také zejména k přenosu borrélií do těla je potřebná určitá doba - minimálně cca 24 hodin.

Vždy proto po návratu prohlédněte pečlivě celé tělo – sobě i dětem, jestli někde neuvidíte klíště přisáté nebo zatím se pohybující. Sprchování ani omytí žínkou podle informací SZÚ nestačí. Naopak si můžete raději připravit i lupu. Člověka totiž mohou napadnout i nedospělá klíšťata. Nenasátá larva má v průměru jen 0,8 milimetru a nymfa je 1,2 milimetru velká.

Ještě ráno

Právě proto, že se klíště může pohybovat delší dobu, byste měli prohlídku těla provést i následující ráno. „Obě tyto prohlídky jsou nutné pro včasné zjištění přichyceného klíštěte, dříve než se plně rozvine proces sání krve,“ upozorňuje SZÚ.

Klíště hned odstraňte

Pokud nějaké klíště najdete, okamžitě ho odstraňte. Lezoucí klíště seberte, zabalte například do toaletního papíru a spláchněte. Stejně tak to vyjmuté. Jak správně odstranit z kůže už přisáté klíště je mimo jiné popsáno v úvodním videu.

Až třídenní otok nebo drobné zarudnutí je po přisátí klíštětem ještě normální reakce. Nicméně datum přisátí je vhodné poznamenat si do kalendáře. Na co vše si dávat pozor z hlediska možných příznaků některých onemocnění se dozvíte v článku Měli jste klíště? Pravděpodobnost nákazy je malá, tyhle příznaky ale napoví, že je třeba navštívit lékaře.

-iks-; s využitím Szu.cz/uploads/Epidemiologie/Chrante_se_pred_klistaty.pdf

Tagy: