Řada majitelů aut zbytečně přeplácí pojistky o tisíce korun. Rady, jak ušetřit

Za přeplácení většinou mohou zastaralé smlouvy...
8. 2. 2019 VELKÉ ZPRÁVY: TISÍCE ČECHŮ PŘEPLÁCÍ ZBYTEČNĚ NA POVINNÉM RUČENÍ
8. 2. 2019 VELKÉ ZPRÁVY: TISÍCE ČECHŮ PŘEPLÁCÍ ZBYTEČNĚ NA POVINNÉM RUČENÍ

reklama

Ať už jde o povinné ručení nebo havarijní pojištění, mnozí Češi platí podle finančních odborníků zbytečně víc, než musí. Mohou za to většinou zastaralé smlouvy nebo nové, ale nevýhodné. „To, co my vidíme v těch poptávkách je, že větší část řidičů má špatně nastavené pojištění,“ upozorňuje v úvodní reportáži o cenách povinného ručení ředitel jednoho z online srovnávacích portálů Ivan Vodička. Výše pojistky se samozřejmě odvíjí od typu a ceny auta, ale také místa bydliště, věku řidiče nebo počtu ujetých kilometrů bez nehod v případě povinného ručení. Rozdíly mezi složenkami mířícími do schránek majitelů aut tak mohou být velké. Každopádně, ušetřit se dá podle odborníků v celé řadě případů.

Pravidelně aktualizujte smlouvu

Velmi často šoféři platí pravidelně stejnou částku za pojištění auta, jako při jeho sjednání. To je ale velká škoda. Suma k zaplacení totiž může o něco klesnout v podstatě každým rokem. V případě havarijního pojištění je zásadní cena auta. Ta klesá zároveň s tím, jak stárne. A právě hodnota vozu určuje, kolik stojí pojištění. Platí tu přímá úměra: Čím je nižší cena auta, tím je levnější havarijní pojistka. A hodnota vozu je například už po jednom roce nižší zhruba o dvacet procent. Po deseti letech pak o víc než polovinu.

V případě povinného ručení vám zase může cena klesnout bonusově a věrnostně, pojišťovny také často mají aktuální nabídky, které můžete i jako stávající klient také využít.

Základním návykem by proto mělo být nechat si pojištění pravidelně v pojišťovně přepočítat, a to ideálně ještě před výročím. Nicméně pokud budete chtít uzavřít novou, výhodnější smlouvu i po výročí u stejné pojišťovny, problém mít zřejmě nebudete.

Smlouvu o havarijním pojištění si u nového auta nechte v prvních dvou letech pojišťovnou přepočítat vždy po roce. V dalších letech stačí podle odborníků aktualizovat smlouvu každé dva roky. U havarijního pojištění je navíc velmi podstatné to, že v případě pojistné události byste bez aktualizování smlouvy stejně dostali méně, než na kolik si platíte. Pojišťovna totiž plní částkou vypočtenou s aktuální (obvyklé) ceny vozu. Pokud tedy svoji smlouvu pravidelně neaktualizujete, dáváte nakonec peníze do kapsy pojišťovny za to, co v případě pojistné události stejně nedostanete.

Srovnání na internetu

Další možností, jak zjistit, jestli můžete ušetřit, je porovnat ceny napříč trhem – tedy zjistit, jaké ceny nabízí konkurence. Stačí k tomu jenom internet a pár minut. V online prostoru totiž fungují i srovnávače pojištění, do kterých pouze zadáte potřebné údaje – především bydliště a typ auta s jeho parametry – a poté vám systém vygeneruje srovnání jednotlivých, aktuálně nabízených produktů pojišťoven. Ty mohou obsahovat i například speciální akční nabídku navázanou na konkrétního zprostředkovatele. „Za stejných nebo srovnatelných podmínek může být rozdíl v ceně i dvojnásobný,“ řekl už dříve pojišťovací specialista internetového porovnávače Zdeněk Novák.

Nevýhodou je, že po vás často zprostředkovatel požaduje i kontaktní údaje, které si uloží do databáze i v případě, že si žádnou nabídku nevyberete. S tím je třeba počítat, případně zkusit najít srovnávač, který kontakty před vygenerováním nabídek nevyžaduje.

Pokud vám vyjde, že můžete ušetřit, zkuste se obrátit na svoji pojišťovnu, zda je prostor cenu snížit, případě oslovit pojišťovnu s aktuálně lepší cenovou nabídkou. Bude-li vám vyhovovat, výpověď u stávající pojišťovny pak musíte podat nejpozději šest týdnů před jejím výročím.

 

>> Jaká je nejčastější příčina dopravní nehody? Kolik řidičů od havárie ujede? To a další fakta se dozvíte v následujícím videu:

Byl dosažen limit pro přehrávání

Litujeme, ale na vašem účtu je přehráváno příliš mnoho videí zároveň. Pokud chcete pokračovat v přehrávání na tomto zařízení, prosím, ukončete přehrávání na jiných zařízeních. Více o limitech přehrávání videí na účtech s předplatným najdete na adrese https://ipri.ma/faqbr

Videofakta: Co se děje na českých silnicích

 

Ivana Kropáčková

Zdroj úvodní fotografie: Pixabay.com

reklama

www.porovnej24.cz
Tento článek najdete v těchto speciálech

reklama