Roj včel či zabouchnuté dveře. Kdy pomůžou hasiči a kdy volat soukromou firmu?

Včelí roj jako důvod pro výjezd hasičů?

VELKÉ ZPRÁVY: Zbytečné výjezdy hasičů

Požáry, nehody, záplavy či popadané stromy. Denně mají hasiči plné ruce práce se záchranou životů či majetku, za poslední týden zejména s odstraňováním následků živelních pohrom. Jak je to ale s jejich pomocí v situacích, kdy se vám na zahradě usadí včelí roj nebo si zabouchnete dveře?

Hasiče byste měli volat vždy, když je bezprostředně ohroženo lidské zdraví, život, majetek, příroda nebo zvíře (nebo to tak podle vašeho vyhodnocení vypadá). A to nejen při požárech či dopravních nehodách. Byť k těmto situacím vyjíždějí hasiči napříč republikou denně až stokrát, ještě častěji poskytují takzvanou technickou pomoc. Sem spadá například likvidace následků živelních pohrom (plné ruce práce mají hasiči dnes po nočních bouřkách, ale i minulý týden po přívalových deštích museli vyjet jen za jedinou noc ve třech stovkách případů čerpat vodu a odstraňovat popadané stromy), ale také záchrana kočky ze stromu nebo jezevce ze studny.

>> Jezevec spadl do studny, hasiči mu pomohli:

Tísňová linka bývá často zneužívána

Některé požadavky volajících ale mohou být sporné, v řadě případů musejí navíc operátoři rozklíčovat, zda se nejedná o úmyslné zneužití tísňové linky. Ze zhruba 3,5 milionu hovorů ročně přitom těch zlomyslných bývá podle statistik neuvěřitelných 70 procent. A k falešným událostem hasiči nakonec reálně vyjedou v desítkách případů. Jak se mimo jiné můžete dozvědět v úvodním videu, nejčastěji lidé zavolají falešnou bombu, dost často to dělají děti o prázdninách nebo studenti během zkouškového období.

Sporné případy...

Zatímco zvíře v nouzi je jasným impulzem k příjezdu hasičů, některé situace jejich zásah vyžadovat nemusejí a je třeba je řešit po vlastní ose. Nejčastěji se jedná o zabouchnuté dveře či včelí roj na zahradě. Jaká jsou doporučení?

Zabouchnuté dveře

Volání kvůli zabouchnutým dveřím je po falešných bombách na druhém místě v žebříčku zneužívání tísňové linky. Lidé se tak často snaží udělat z hasičů „zámečníky“. Jsou to ty případy, kdy si lidé zabouchnou klíče od bytu, nechce se jim platit soukromníka, a tak zavolají na tísňovou linku a tvrdí, že mají doma zapálenou svíčku nebo plynový vařič. Pokud ale hasiči po příjezdu zjistí, že nikdo ani nic reálně za zabouchnutými dveřmi ohroženo nebylo, hrozí volajícímu vysoká pokuta. „Pokud ten člověk opravdu volá, že je tam otevřený oheň a nehrozí nebezpečí z prodlení, to znamená, nevidíme například, že opravdu jde kouř z oken nebo tam nevolá nikdo o pomoc, tak my vždycky na to místo jedeme s Policií České republiky. Ten hasič má vedle sebe policistu, který ztotožní tu osobu, která na tísňovou linku volala, a pokud zjistíme, že tam na místě nebyl důvod hasiče volat, tak my opravdu jako hasiči můžeme udělit pokutu a můžeme také vyčíslit náklady, které jsme měli s tím planým výjezdem,“ vysvětluje mluvčí Generálního ředitelství hasičů Nicole Zaoralová.

Nutno ale podotknout, že důvod číslo 150 či 112 kvůli zabouchnutým dveřím vytočit samozřejmě být může. Jedná se o situace, pokud hrozí opravdu reálné nebezpečí – zůstalo za nimi malé dítě, nemocný člen rodiny, zapnutý sporák, zapálená svíčka a podobně. Budete-li volat, popište reálně operátorovi na druhém konci „drátu“ situaci. Nehrozí-li žádné nebezpečí, volejte ale raději rovnou zámečníka.

>> Video z odchytu včelího roje:

Roj včel, hnízdo bodavého hmyzu

V tomto období je také velmi časté, že lidé volají kvůli včelímu roji (nejen) na zahradě. Byť se opět jedná o spornou situaci, podle Nicole Zaoralové se v tomto případě nemusíte nikdy bát na tísňovou linku zavolat, pokud si s danou situací nebudete vědět rady. „Operátor na tísňové lince vyhodnotí, jestli je to v místě, kde je velký pohyb osob, jestli je to veřejná budova a jestli tam ti hasiči vyjedou. Takže nemusí se lidé bát, že by třeba něco zaplatili, že ti hasiči pojedou zbytečně, tady se to dá zjistit velmi jednoduše podle mapy,“ říká mluvčí hasičů. A doplňuje, že pokud ve výsledku operátor zjistí, že jsou včely na soukromém pozemku, není nikde v blízkém okolí veřejná budova či škol(k)a, pak volajícímu doporučí skutečně zavolat soukromou firmu. Jak nejlépe postupovat, když vám včely přistanou na pozemku, se dozvíte v tomto článku. Výjimka nicméně může nastat, pokud máte vy nebo někdo z rodiny na hmyzí bodnutí alergii. Informujte o tom operátory. Stejná pravidla platí i pro vosí či sršní hnízdo.

>> Požáry v Česku. Jak často hasiči vyjíždějí k plamenům? Kolik lidí při tom zachrání? Fakta, která vás překvapí:

Ivana Kropáčková

Zdroj titulní fotografie: Pixabay, archiv (ilustrační foto hasičského vozu)

Tagy: