Rok 2020: Tipy, do čeho investovat a jakým investicím se naopak vyhnout

Následující rok může opět přinést zajímavé investiční příležitosti...
Česká měna
Česká měna
pixabay.com

reklama

Na současný trh má vliv několik faktorů. Jsou jimi obchodní válka mezi USA a Čínou, výstup Velké Británie z Evropské unie a zpomalující tempo světové ekonomiky. Například Německo, které je hospodářsky nejvýznamnější stát Evropské unie, zaznamenal pokles hrubého domácího produktu dvě čtvrtletí za sebou. To, zda ekonomická krize už klepe na dveře, nebo přijde až v pozdějších letech, je zatím ve hvězdách. Rok 2020 nicméně přináší zajímavé investiční příležitosti. Jejich přehled připravili finanční odborníci portálu Porovnej24.cz.

Akcie inovativních technologických firem

Na kapitálovém trhu bývá těžké odhadnout, která společnost bude na vrcholu. Při odhadování je potřeba se zamyslet nad tím, po čem může být v budoucnu velká poptávka. Takovým příkladem jsou například firmy, vyrábějící součástky do dronů, protože stále víc firem využívá drony pro svou činnost. Další zajímavou investicí můžou být akcie firem, které vyrábí elektromobily.

Investice do vody

Voda je podmínkou pro lidský život a poptávka po ní se z důvodu rostoucí populace stále zvyšuje. Řada zemí se však potýká s jejím nedostatkem (například africké a asijské země). Problémy s vodou se začínají dotýkat i vyspělého světa (například některých regionů ve Spojených státech). Vlády mnoha zemí investují mnoho peněz do vodní infrastruktury a do projektů na ochranu životního prostředí. Právě proto, že v současné době putuje do vodárenského průmyslu spousta peněz, začíná být tato komodita zajímavou investicí.

Stříbro

Tato komodita je levnější a méně populární než zlato, ovšem dle investičních expertů se jedná o kov budoucnosti. A to ze tří důvodů: Na rozdíl od zlata je stříbro využíváno v průmyslové výrobě, což zvyšuje poptávku po tomto kovu. Navíc zásoby tohoto kovu se tenčí a odhaduje se, že za 20 až 30 let bude většina světových zásob stříbra vyčerpána. Dalším důvodem pro investici do stříbra je očekávaná ekonomická krize, protože v nejistých dobách je drahý kov považován za stabilní hodnotu.

Oproti zlatu má nevýhodu v tom, že u něj vzniká povinnost zaplatit daň z přidané hodnoty (DPH). Z toho důvodu je lepší považovat stříbro za dlouhodobější investici, aby výnos byl vyšší, než zaplacená daň.

Nejvýhodnější je kupovat stříbro prostřednictvím stříbrných slitků. Vyhněte se stříbrným šperkům, protože ty budou hůře zpeněžitelné (u nich totiž hraje velkou roli vizuální hledisko, a vašemu budoucímu kupci se třeba nemusí líbit design daného šperku).

Byl dosažen limit pro přehrávání

Litujeme, ale na vašem účtu je přehráváno příliš mnoho videí zároveň. Pokud chcete pokračovat v přehrávání na tomto zařízení, prosím, ukončete přehrávání na jiných zařízeních. Více o limitech přehrávání videí na účtech s předplatným najdete na adrese https://ipri.ma/faqbr

Investice jako sprosté slovo! Jak jste na tom s nimi vy?

Pozemek

Přestože jsou teď pozemky relativně drahé, v některých lokalitách může cena v budoucnu vzrůst ještě víc. Očekává se, že v následujících letech bude v ještě vyšší míře pokračovat urbanizace, tedy stěhování obyvatel do měst. Ne všichni si ale budou moct dovolit žít v centru, proto se budou stavět domy na okrajích měst. Pozemek v blízkosti prosperujícího města pak může být výhodnou investiční příležitostí. Pozemky v okolí Prahy jsou v dnešní době předražené, ale zajímavou investiční příležitostí můžou být parcely u menších měst, které představují pro určitou oblast významnou metropoli. Příkladem může být třeba Zlín, který nabízí nejvíce pracovních příležitostí v regionu. V posledních letech se v jeho okolí výrazně staví a ceny pozemků za poslední dva roky vzrostly o třetinu.

Zajímavou investicí mohou být i parcely v okolí Brna (a to i ve větší vzdálenosti od města, například 10 - 30 kilometrů. Toto město je centrem informačních technologií, ve kterém sídlí řada významných firem. Do Brna se stěhuje hodně lidí za prací a dá se očekávat, že i neatraktivní lokality v následujících pěti až deseti letech zvýší svoji popularitu. Oblasti s dojezdovou vzdáleností do Brna se totiž v budoucnu pravděpodobně stanou centrem zájmu developerů, kteří budou chtít v těchto oblastech realizovat své projekty.

Ethereum

Zajímavou investicí může být i druhá nejznámější kryptoměna Ethereum. Není sice tak známá jako Bitcoin, ale je technicky propacovanější. Někteří lidé jsou vůči kryptoměnám podezřívaví z toho důvodu, že nepřinášejí žádnou viditelnou hodnotu. Dům nebo pozemek přinášejí hmatatelnou hodnotu v podobě možného místa k bydlení, nebo pěstování plodin. Je však z tohoto hlediska Ethereum bezcenné? Ethereum umožňuje vytváření decentralizovaných aplikací - a aplikace je produkt, který lidé používají a jsou za něj ochotni zaplatit. Ethereum je rovněž platforma, která je hojně využívaná vývojáři, kteří přes něj můžou psát své vlastní programy.

Samotná měna Ethereum slouží jako palivo pro tuto platformu. Investice do Etherea může být zajímavým způsobem zhodnocení peněz, protože dnes je na ceně 154 dolarů, ale začátkem roku 2018 vzrostlo na 1400 dolarů. Je možné, že se tento scénář může v budoucnu opakovat. Je však třeba si dát pozor na vysokou volatilitu kryptoměn a uvědomit si, že se jedná o poměrně rizikovou investici. Proto investujte jen ty peníze, které si můžete dovolit ztratit.

Penzijní spoření

Člověk není neomylný a přestože dnes může mít na bankovním účtu statisíce, za pět let může být úplně na nule. Důvodem může být nevýhodná investice nebo špatné finanční plánování, vedoucí k peněžní rozmařilosti. Právě chybující lidský faktor je důvodem, proč si pořídit zásobu peněz, na kterou si není možné do určitého věku sáhnout. Tzn. i když vy nebo váš partner uděláte v průběhu života jakoukoli finanční chybu, budete mít jistotu v určité sumě peněz, která vám budou vyplacena až v 60 letech.

Peníze na bankovním účtu

I peníze na účtu jsou podle všeho příležitostí. Řada dnešních investorů očekává příchod ekonomické krize a tím pádem i zlevňování. Na pokles cen chtějí být připraveni a mít v zásobě snadno dostupné peníze, aby mohli výhodně nakoupit. 

Jsme totiž na ekonomickém vrcholu, tudíž ceny akcií jsou poněkud drahé. Rovněž ceny nemovitostí jsou v dnešní době nadprůměrné. Až přijde ekonomická krize, ceny se sníží a naskytne se spousta příležitostí k výhodným nákupům.

Jakým investicím se naopak vyhnout?

Firemní dluhopisy

Řada firem v posledním roce přišla s na první pohled lákavou nabídku. Když jim půjčíte peníze, můžete si přijít k výnosu 5 - 8 % (výnos záleží na konkrétní firmě). Podmínky firemních dluhopisů nejsou totiž příliš dobře ošetřeny ze strany státu. Dluhopisy tak může vydat i firma, která je dlouhodobě ve ztrátě. Investor tak nemusí peníze nikdy získat zpět.

Nemovitosti

Zvláště v Praze a Brně jsou nemovitosti na svých cenových maximech. Pokud plánujete koupi bytu či domu, vyplatí se aspoň rok až dva počkat, než se ceny trochu sníží.

 

>> Někdo utrácí za drahou dovolenou, jiný si ji nemůže ani dovolit. Kolika Čechů se to týká? A kolik domácností vychází se svými příjmy dobře nebo jen taktak? Podívejte se na video:

Byl dosažen limit pro přehrávání

Litujeme, ale na vašem účtu je přehráváno příliš mnoho videí zároveň. Pokud chcete pokračovat v přehrávání na tomto zařízení, prosím, ukončete přehrávání na jiných zařízeních. Více o limitech přehrávání videí na účtech s předplatným najdete na adrese https://ipri.ma/faqbr

VELKÉ ZPRÁVY: Videofakta - Životní podmínky v Česku

reklama

www.porovnej24.cz
Tento článek najdete v těchto speciálech

reklama