Rutina, při které dost lidí stále chybuje. Tohle je 5 znaků dobře (vy)čištěných zubů

krásný úsměv

VELKÉ ZPRÁVY: Videofakta - Zubní péče v Česku

Technika je základ. Co dalšího ale ještě napoví, že se o chrup staráte opravdu dobře?

Téměř každý si myslí, že si zuby čistí správně. Podle dentistů to ale není tak úplně pravda. Sice se situace zlepšuje a stále více lidí se zajímá o to, jak o chrup správně pečovat, přesto máme prý ještě dost mezery. Jak je uvedeno ve úvodním videu, asi 80 procent lidí u nás má zubní kaz. Ten je také nejčastějším důvodem návštěvy ordinace. Správné čištění zubů ale riziko vzniku kazu výrazně snižuje. A navíc je jedinou účinnou zbraní proti paradentóze, která také ohrožuje velké procento populace. Nesprávné návyky při čištění mohou částečně i za to, že zuby v pokročilém věku musí nakonec ven. Podle čeho tedy poznáte, že si chrub čistíte dobře?

1. Zuby jsou hladké

Nejrychlejší a nejjednodušší kontrola, že máte správně vyčištěné zuby, je kontrola jazykem. Chrup by měl být po přejetí krásně hladký.

2. Zdravá dáseň nekrvácí

Máte-li zdravou dáseň, neměla by při čištění krvácet.

3. Středně tvrdý kartáček, neroztřepený

Jak dlouho si čistíte zuby jedním kartáčkem? Ideálně byste ho měli vyměnit tak 4x ročně, nicméně jakmile se roztřepí, raději kupte nový hned. Čištění jinak už nemůže být efektivní.

Lepší je také používat kartáček střední tvrdosti. „Tvrdé kartáčky ve spojení s přílišným tlakem při čištění můžou sklovinu víc obrušovat anebo víc traumatizovat dásně,“ řekl už dříve stomatolog Vít Káca s tím, že také současný trend co nejměkčích kartáčků může být pro někoho kontraproduktivní. Někteří pacienti totiž podle něj nejsou schopni si s velmi měkkým kartáčkem vyčistit zuby správně, proto je nejlepší volbou kartáček středně tvrdý.

4. Každé ráno a večer, nejdřív půl hodiny po jídle

Tohle základní pravidlo zná každý, a pravděpodobně také dodržuje. A většinou i stačí. Určitě ale také myslete na to, že byste si neměli čistit zuby těsně po jídle. Při jídle klesá hodnota pH v ústech a zubní sklovina je naleptávaná kyselým prostředím. Je potom víc náchylná k mechanickému obrušování. Proto byste měli počkat alespoň půl hodiny, než se sklovina opět pomocí slin „zreminalizuje“.

5. Mezizubní prostory

Ideálně jednou denně, nebo alespoň občas, myslete i na mezizubní prostory a jiná špatně přístupná místa. Vyčistěte je nití a/nebo mezizubním kartáčkem odpovídající velikosti, a tzv. solo kartáčkem. I mezi zuby se občas ukládají zbytky jídla a postupem času může vzniknout také zubní kaz, který obvykle umí odhalit jen rentgen. Ten vám lékař může udělat například na preventivní prohlídce (kvalitní dentista by měl mít přístroj přímo v ordinaci), na kterou můžete přijít dvakrát ročně zdarma. Díky těmto návštěvám lze předejít i některým případným bolestivým zákrokům v budoucnu.

>> DIY, recyklace: Vyrobte si stojánek na kartáčky na zuby:

Ivana Kropáčková

Tagy: