Screeningové programy umí včas odhalit rakovinu. Na jaká vyšetření a od kolika let máte nárok?

Na doporučené prohlídky nechodí každý druhý Čech. Jsou přitom (od určitého věku) zdarma a mohou zachránit život...
13.12.2019 VELKÉ ZPRÁVY: ČEŠI ZANEDBÁVAJÍ PREVENCI NÁDOROVÝCH ONEMOCNĚNÍ
13.12.2019 VELKÉ ZPRÁVY: ČEŠI ZANEDBÁVAJÍ PREVENCI NÁDOROVÝCH ONEMOCNĚNÍ

reklama

Polovina Čechů zanedbává preventivní onkologické prohlídky. Ukazují to data Ústavu zdravotnických informací a statistik. Lidé se od určitého věku přitom mohou nechat bezplatně vyšetřit speciální metodou, která umí odhalit častá onkologická onemocnění - rakovinu kolorekta, prsu a děložního hrdla. Na vyšetření zvou zdravotní pojišťovny písemně.

Rakovina kolorekta? Každý po padesátce má nárok na vyšetření zdarma

V rámci prevence rakoviny střev a konečníku (kolorekta) platí pojišťovna jednou ročně vyšetření na skryté okultní krvácení všem lidem po padesátce, aniž by měli jakékoliv potíže. Takový test (TOKS) je velmi jednoduchý a zvládnete ho sami doma. Jde jen o odebrání vzorku stolice. Test vám předepíše praktický lékař nebo gynekolog. „V období mezi 50. a 54. rokem života je ideální provádět test na okultní krvácení do stolice každoročně. Od 55 let výše pak máte možnost zvolit si mezi screeningovou kolonoskopií prováděnou jednou za 10 let, nebo TOKS jednou za dva roky,“ vysvětlují lékaři na webu kolorektum.cz.

Programy pro ženy

Všechny ženy po pětačtyřicítce mají v rámci screeningu rakoviny prsu hrazené mamografické vyšetření jednou za dva roky. Jedná se podle lékařů o dosud nejspolehlivější metodu k odhalení i malých nádorů v prsu, které ještě nejsou ani hmatné. Kontrola je na místě i u žen, které nemají rakovinu prsu v rodině.

Všechny dospělé ženy pak mají nárok i na hrazené každoroční vyšetření v rámci prevence rozvinutí rakoviny děložního hrdla (čípku). To standardně provádí ošetřující gynekolog na pravidelné prohlídce, kterou je vhodné absolvovat právě vždy jednou ročně, a to už od 15 let věku.

Další informace se dozvíte v reportáži...

reklama

www.porovnej24.cz

reklama