Od posměšků k ráně pěstí: Rodiče chlapce podcenili šikanu. Psycholog radí, jak ji poznat

Chlapec hrozí pěstí...

VELKÉ ZPRÁVY: Šikana - Jak ji poznat

Jak vypadá šikana a kam až může zajít?

Zesměšňování, braní věcí, ale i surové bití. Toho všeho jsou schopni někteří žáci základních i středních škol. Počáteční stadia šikany, jako je právě zesměšňování, jsou přitom podle odborníků patrné a běžné na každé škole. Aby se úplně nerozvinula, je důležité ji odhalit a zastavit už na samém začátku. Ačkoliv je právě škola místem, kde k těmto situacím dochází a kde se ji musí snažit vyřešit, odhalit problém konkrétního dítěte mají šanci zejména jeho rodiče. Ti především by měli zaznamenat změny v chování svého potomka. Podle psychologa z Linky bezpečí Petera Porubského existují určitá vodítka, která mohou napovědět. Vše vysvětluje ve videorozhovoru, kde se ho na důležité otázky ptá reportér Martin Hlaváček.

Co dělat, je-li vaše dítě šikanováno?

Pokud je vaše dítě skutečně šikanováno, je v první řadě důležité dát mu najevo, že se na vás může spolehnout a že mu věříte. „Je hrozné, když už dítě promluví a rodiče to odmítají. Řeknou třeba, vyřiď si to sám. To není reálné. U šikany je většinou nepoměr a dítě nemá šanci se ubránit. Je třeba dítěti věřit a pomoc mu,“ řekl už dříve psychoterapeut a předseda Společenství proti šikaně Michal Kolář.

Nesnažte se ale řešit situaci sami přímo s agresorem, resp. agresory (obvykle se jedná o partu více dětí) či jejich rodiči. Lepší je podle dr. Koláře obrátit se na školu (třídní učitel, výchovný poradce, metodik prevence, ředitel – záleží na situaci v konkrétní škole) a zkusit najít společné řešení. Školy by měly totiž dodržovat metodický pokyn ministerstva školství, kde jsou kroky řešení šikany jasně dané.

Pokud přesto škola nebude ochotna situaci řešit nebo nebude vědět, jak na to (je to v praxi prý poměrně časté), obraťte se na školní inspekci či školský úřad, případně také na policii, pokud dochází k ničení věcí či ubližování (což naplňuje podstatu trestného činu). Cenné rady vám poskytnou i na krizových linkách důvěry, kde můžete komunikovat anonymně. Podrobné informace a rady, jak postupovat, se dočtete i v článku o znacích šikany a možnostech jejího řešení.

Problémy na celý život?

Neřešená šikana může zajít hodně daleko. „V tom nejčernějším scénáři se může stát, že ta oběť spáchá sebevraždu, protože to je tak obrovský tlak,“ říká vedoucí rodičovské linky Kateřina Schmidová. Obvykle šikanované děti končí v depresích a mají strach z většího kolektivu. Na stížnosti nereagovali zpočátku ani rodiče dvanáctiletého chlapce. Toho začali spolužáci ve škole zesměšňovat a situace se vyhrotila až do bolestivého bití. Jak se svěřila matka v následující reportáži, každý den si vyčítá, že svému synovi včas nepomohla.

Ivana Kropáčková

Tagy: