Škod na parkovištích není málo. Platí tam většinou pravidlo pravé ruky, řidiči to opomíjí

Parkoviště

Videofakta: Co se děje na českých silnicích

Neuvěřitelných 90 procent českých motoristů má zkušenost se škodou vzniklou při parkování. Na anonymní pachatele mohou vyzrát kamery...

Podle policejních statistik je druhým nejčastějším typem nehody srážka se zaparkovaným vozidlem, jichž se loni událo celkem 24 051. S drobnými nehodami na parkovištích má i podle pojistných statistik zkušenost valná většina motoristů. „Započteme-li i takové malé škody jako oděrky a promáčknutí otevřenými dveřmi vedle stojícího auta, popřípadě při couvání, jistě bude podíl motoristů alespoň 90 procent. Jde-li ale o větší škody, kdy dojde k regulérnímu promáčknutí karosérie, poškrábání laku ve větší ploše a podobně, tak si myslím, že podíl bude přes 60 procent,“ říká Eva Svobodová z Uniqy s tím, že nejčastějšími příčinami tzv. „parkovacích škod“ jsou nervozita a nezkušenost řidičů stejně jako vysoký provoz na parkovištích spojený s nedostatkem parkovacích stání.

Pravidlo pravé ruky

Řidičská zkušenost hraje na parkovacích prostorech značnou roli nejen při samotném najíždění do volného parkovacího stání, ale i při jeho hledání, kdy je třeba pamatovat na dávání přednosti autům přijíždějícím zprava. „Na uzavřených parkovištích, kde není lokálně režim upraven, platí pravidlo pravé ruky, což řada motoristů opomíjí. Může se stát, že střet je tak silný, že se už rozhodně škoda neřadí k „parkovacím škodám“, ale regulérní dopravní nehodě,“ dodává Svobodová. V těchto případech se škoda hradí z povinného ručení řidiče, jenž pravidlo pravé ruky ignoroval.

„Co se týče nehod na parkovištích, to je denní chleba – nedání přednosti zprava nebo nerespektování hlavního směru, vjezdy do protisměru, poškození vozů při vyjíždění z parkovacího místa a podobně. Stalo se však také to, že žena za volantem neuměla ovládat automatickou převodovku, spletla si zařazení a spadla ze střechy, kde je parking o patro níže, na střechu jiného auta. Některým řidičům se také povedlo při objíždění zpomalovacího retardéru položit auto na bok a často dochází ulomení závory při výjezdu z garáží,“ líčí například Jaroslav Zoubek z M2C.

Když je viník neznámý

Převážný počet viníků, kteří způsobí škodu na cizím autě během parkování, nicméně zůstane v anonymitě, a tedy není možné po nich úhradu škody vymáhat. Jde o zmiňované drobné oděrky v době nepřítomonosti majitele poškozeného vozu. Napomoci k dopadení viníka může stále se navyšující počet kamer monitorujících veřejný prostor. To může pomoci ztotožnění pachatele parkovací škody podle registrační značky jeho auta.

Volejte policii

Proto pokud najdete své auto poškozené, doporučují policisté pátrat na místě po kamerách zachycujících prostor, které mohly čin, a tedy i pachatelův vůz, zaznamenat. Je třeba to ale udělat neprodleně, protože záznamy se uchovávají různě dlouho, někde jen v řádu několika dnů. „V případě, že majitel nalezne na parkovišti poškozené vozidlo, měl by se ihned obrátit na linku 158. Kamerový záznam z místa je velmi důležitým prvkem, který může výrazně pomoci při hledání pachatele,“ uzavírá policejní mluvčí David Schön.

-iks-

Tagy: