Společný účet nebo ne? aneb 3 možnosti, jak hospodařit s penězi v manželství

Ať už jeden z manželů vydělává víc nebo méně, přispívá do společné kasy. Je výhodné či naopak riskantní mít i společné konto v bance? Nebo je lepší, aby měl každý svůj účet? A nebo je i jiné řešení?
Svatební prsteny
Svatební prsteny
pixabay.com

reklama

V každém vztahu je třeba řešit nejen pocity, ale i peníze. A někdy to nemusí být vůbec jednoduché. Ne každý vydělává stejně, ne každý zrovna práci má, přesto peníze potřebuje, ne vždy bude rodina s financemi dobře vycházet. Možná dumáte, zda je lepší, aby všechny peníze putovaly na jeden společný účet, nebo jestli by měl mít každý vlastní konto. Obě varianty mají své výhody a nevýhody. A konec konců, finance lze řešit i kompromisem...

Varianta č. 1: Společný účet

Společný účet (ať už formou spolumajitelů nebo majitele a disponenta) má určitě své výhody. Tou nejvýznamnější je transparentnost: Máte přehled o množství společných peněz, i co všechno měsíčně odejde. Můžete pak docela jednoduše hledat úspory.

Nicméně je třeba počítat i se ztrátou soukromí, pokud jde o individuální útraty. A to je zase velká nevýhoda, protože jakákoliv romantika, která je na začátku každého vztahu, jednou skončí a bohužel peníze a výdaje v rodině jsou často zdrojem neshod a sporů.

V dnešní době může být vlastnění jen jednoho rodinného účtu také nebezpečné, například pokud jeden z páru ztratí kartu. Zablokuje tím možnost používání přidružené karty i druhému.

Problém může nastat třeba i během velké partnerské krize, kdy je možné, že partner, jež je majitel účtu, může tomu druhému s právy disponenta, zablokovat přístup.

A společný účet také rozhodně neznamená, že oba vydělávají stejně. Přestože právě na něm je to dobře vidět. To jsou rizika, která v době romantické lásky nikdo neřeší, ale v době realistického vztahu už řešit mohou.

Je vhodné, aby obě strany věděly, že společný účet má posloužit z hlediska financí a úspor, nikoli z hlediska spravedlivého dělení zodpovědnosti v rodině. Nikdy to totiž nebude "fifty fifty", vždycky budou částky někam převažovat a někdo z páru bude zkrátka přispívat na společné výdaje vyšší sumou.

>> Kolik domácností zvládne měsíčně něco ušetřit? Kolik lidí si nemůže dovolit týdenní dovolenou? Fakta o životních podmínkách v Česku:

Byl dosažen limit pro přehrávání

Litujeme, ale na vašem účtu je přehráváno příliš mnoho videí zároveň. Pokud chcete pokračovat v přehrávání na tomto zařízení, prosím, ukončete přehrávání na jiných zařízeních. Více o limitech přehrávání videí na účtech s předplatným najdete na adrese https://ipri.ma/faqbr

VELKÉ ZPRÁVY: Videofakta - Životní podmínky v Česku

 

Varianta č. 2: Oddělené účty

Výhodou oddělených účtů je to, že si každý spravuje své příjmy, získává pocit soukromí.

Je ale důležité, aby se pár dohodl, kdo co bude ze svého účtu platit. Pokud to udělají, jen těžko může vzniknout prostor pro nějaké dohady.

Při krádeži nebo ztrátě karty jednoho z partnerů je možnost v případě nutnosti vybrat hotovost z účtu toho druhého.

Chcete-li striktně dodržet i právní režim společného jmění manželů a nechat oddělené například dědictví, dary, bolestné, případně další příjmy, které do SJM nespadají (a jsou výlučným majetkem dotyčného), pak se hodí mít individuální účty.

Varianta č. 3: Kombinace

Řešením může být i kombinace obou variant. Mít účty zvlášť, ale i jeden společný. Zejména proto, že dnes už bankovní konta mohou být (za určitých podmínek) zadarmo. Z centrálního účtu pak například mohou chodit všechny trvalé platby související s chodem rodiny. Nicméně tento účet by pak neměl být napojený na další druhy hospodaření, jako je spoření, investování a další nepravidelné výdaje.

Kam pak posílat výplatu? To je na strategii každé rodiny. Výplaty mohou jít buď na jeden účet a z něj si pak každý bere, nebo naopak. Druhá varianta je možná bezpečnější. Každopádně v obou případech je dobře vidět elektronická cesta peněz. Rodina si může dobře hlídat příjmy i společné výdaje.

Ivana Kropáčková

reklama

www.porovnej24.cz
Tento článek najdete v těchto speciálech

reklama