Stačí vteřina a stane se úraz. 12 rad pro (pra)rodiče, kteří mají doma na starost malé dítě

Batole doma

VELKÉ ZPRÁVY: Videofakta - Akutní dětské otravy

Škrábnutí, malé opaření, naražený prst. Takových úrazů se stává hodně a většinou se brzy zahojí. Horší je to ale s vážnými úrazy, které mohou mít i fatální následky. I k takovým ale často dochází právě doma...

Malé dítě se toho musí spoustu naučit, zároveň ale nemůže dělat a zkusit všechno. Nebezpečná místa, předměty i situace zvládne rozeznat až dlouho poté, co se naučí lézt a chodit. Podle statistik ale právě doma dochází k valné většině dětských úrazů. „Platí to převážně pro malé děti, které zde tráví většinu času, učí se pohybovat, jsou zvídavé a vše chtějí prozkoumat. Pro rodiče nastává období, kdy je potřeba mít dítě neustále na očích, kdy musí vědět o každém jeho kroku či pohybu,“ upozorňuje MUDr. Irena Zimenová v textu Státního zdravotního ústavu. Aby s hlídáním dítěte bylo co nejméně starostí, je podle ní důležité v prvních letech života dítěte rizikovým situacím úplně předejít. Vhodné je přizpůsobit byt či dům tak, aby bylo toto místo co nejbezpečnější. Na co si dát zejména pozor?

1. Horké tekutiny z dosahu

Dítě by nikdy nemělo dosáhnout na horké tekutiny, varnou konvici, rukojeti nádob na sporáku a kuchyňské lince. Nenechávejte ani hrnce s horkými tekutinami vychladnout na zemi.

2. Stůl bez ubrusu

Dokud je dítě malé, nepoužívejte ubrusy, mohlo by na sebe strhnout opět horké tekutiny, nůž nebo sklenice. Hrozí opaření nebo pořezání.

3. Přístroje z dosahu

Dítě by nemělo mít možnost strhnout na sebe domácí přístroje taháním za kabely (žehlička, varná konvice a podobně) a mít přístup k nechráněné elektrické zásuvce.

4. Chemie do výšky

Pozor také na domácí chemii či léky. Jak je mimo jiné uvedeno v úvodním videu, důsledně je třeba jedovaté látky ukládat mimo dosah dětí (typicky nevhodné je to pod dřezem nebo umyvadlem v koupelně) a používat ideálně bezpečnostní uzávěry.

5. Zajistit okna

Batole nesmí dosáhnout v žádném případě na parapet, okna nenechávejte nikdy otevřená, pokud je v místnosti malé dítě. Vhodné je opatřit okna také bezpečnostními pojistkami.

>> Popálení, otrava léky, pád... Jak poskytnout dítěti první pomoc v konkrétních krizových situacích? Podívejte se na video:

6. Drobné hračky a předměty

Pro děti od šesti měsíců do tří let jsou nebezpečné hračky menší než 4 cm v průměru a provazy či provázky delší než 15 cm. Platí to obecně o všech drobných předmětech, včetně například ořechů.

7. Igelitové tašky

Nenechte dítě hrát si s igelitovými pytlíky či taškami. Může se snadno udusit.

8. Zábrany na schody

Máte-li schody, umístěte zábrany nahoře i dole. I doma byste měli mít u schodů zábradlí. Dítě se může přidržovat, stejně tak se můžete jistit, pokud vy nesete dítě v náručí.

9. Stupeň teplé užitkové vody

Teplou vodu v bojleru není nutné ohřívat až na teplotu 80 °C, stačí maximálně 60 °C. To je teplota, která zaručeně zničí případné škodlivé bakterie v potrubí a zároveň není tak horká, aby se dítě hodně opařilo. Navíc je to i energeticky úspornější.

10. U vody jen s dozorem

Malé dítě by nemělo být samo bez dozoru v blízkosti vody venku nebo v koupelně, a to ani pod dohledem staršího sourozence. I pouhých deset centimetrů vody může znamenat nebezpečí utonutí. Starší děti se mají co nejdříve naučit plavat, ale zároveň vědět o nebezpečí, která jsou s vodou spojena. Zahradní bazény by měly být oploceny uzavíratelnými dvířky a všechny nádrže na vodu včetně sudů bezpečně zakryty.

11. Hry bez bonbonů

Podle doktorky Zimenové je vhodné naučit děti i to, aby při nejrůznějších aktivitách neměli nic v puse. „Při hrách, kdy poskakují, pobíhají, lehají na záda, kočkují se, nesmějí mít nic v puse, a to platí i pro bonbón a žvýkačku! Stejné pravidlo platí venku na trampolíně, na kole nebo při jakémkoli sportu,“ upozorňuje lékařka.

12. Naučte se základní první pomoc

Sami se také naučte alespoň základní první pomoc, například jak vypadá stabilizovaná poloha, do které dítě uložíte, když je v bezvědomí a hrozí mu udušení. Popáleninu je zase nutné například co nejrychleji zchladit. Názorné ukázky pro některé konkrétní situace najdete ve videu výše.

>> Užitečnou pomůckou (nejen) pro tyto případy může být také mobilní aplikace, která ukáže, jak poskytnout první pomoc. Více se dozvíte v následujícím článku:

Ivana Kropáčková, s využitím http://www.szu.cz/tema/podpora-zdravi/prevence-detskych-urazu; Viod.cz

Tagy: