Stále to zkouší. 3 cíleně mířené praktiky šmejdů, kterými lákají z lidí peníze

Prodejce

VELKÉ ZPRÁVY: Šmejdi se vydávají za pracovníky energetických firem

Takzvaní šmejdi stále útočí, v těchto dnech jsme opět zaznamenali případy napříč republikou. Na jaké triky si dát pozor a co dělat, když naletíte?

Zvoní zvonek u dveří nebo telefon. Pokud jde o praktiky „šmejdů“, může nastat obojí. A v obou případech se z lidí, zejména seniorů, snaží vylákat peníze. Jak konkrétně? Mluvili jsme se dvěma podvedenými ženami, které nám staronové praktiky podvodníků popsaly...

1. Šmejdi jako podomní prodejci

Paní Hana je v důchodu. U jejích dveří zazvonili údajní pracovníci energetické společnosti, od které seniorka odebírá elektřinu. A nabízeli výhodnější smlouvu. Důvěřivá žena v očekávání, že ušetří nemalé peníze za energie, přikývla. Následně ale měla zaplatit 6 tisíc korun poplatek za ukončení stávajícího, prý nevýhodného tarifu. „On mi řekl, že když doplatím peníze, tak že vše zařídí a smlouvy mi pošle poštou,“ říká napálená seniorka v úvodní reportáži.

Dokumenty nedorazily a až následně se žena obrátila na svého dodavatele energií. Tam zjistila, že naletěla podvodníkům. „Vynalézavost těchto podvodníků - šmejdů nezná mezí. Někteří mají fiktivní průkazky, jsou natolik mazaní, že si na výstavách vezmou tašku s logem PRE a pak chodí po bytech,“ popisuje Petr Holubec, mluvčí Pražské energetiky, za jejíž pracovníky se podvodníci vydávají. Stejně tak využívají i jméno společnosti ČEZ.

2. Šmejdi na telefonu

Šmejdi ale nemusí zvonit jen u dveří. Nepříjemnou zkušenost má i žena ze Slovácka, na kterou se prý po telefonu obrátila společnost Stanard Energy. „Začala mi nabízet levnější energie a plyn. Jestli si vyslechnu její rozhovor. Tak jsem řekla, že ano. … Žádnou smlouvu jsem nepodepsala, ani jsem nic neodsouhlasila,“ tvrdí. Po 14 dnech od tohoto telefonu nicméně přišel dopis s návrhem smlouvy na služby od Standard Energy. Ten vyhodila. A před pár dny našla ve schránce další dopis s oznámením o udělení pokuty 6 tisíc korun za údajné porušení smlouvy. Celou věc už řeší s policií, na reportáž o případu se můžete podívat v následujícím videu:

3. Aukce energií

Za jednu z praktik šmejdů lze podle Sdružení obrany spotřebitelů považovat i některé tzv. energetické aukce. „Aukce energií jsou v podstatě nabídky aukčních společností, které spotřebitelům slibují, že jim zajistí levnější energie – plyn, elektřinu. Ale to mnohdy bohužel není pravda,“ uvedl Petr Gloc z brněnské Asociace Sdružení obrany spotřebitelů pro Český rozhlas s tím, že takových případů za loňský rok výrazně přibylo. Byť některé společnosti jsou spolehlivé, šmejdi princip aukcí přebírají po svém. Cílem obchodníka s nekalou praktikou je vnutit vám smlouvu, na jejímž základě vám bude moci po určitou dobu vybírat dodavatele energií. Pokud byste chtěli v průběhu smluvního vztahu pak vybrat dodavatele sami, zaplatíte pokutu. A nejspíš ani žádná aukce neproběhne, dodavatel bude už předem sjednaný.

Tyto praktiky lze částečně přiřadit k nabídkám po telefonu. Právě první kontakt se spotřebitelem provede tímto způsobem zprostředkovatel aukce. Následuje pak návštěva doma, při níž se podepíše smlouva o zajištění výhodné ceny u některého ze zúčastněných dodavatelů – na osobní pozvání po telefonu se totiž už nevztahuje zákaz podomního prodeje.

Rady, jak nenaletět a jak se bránit

Zákaz podomního prodeje totiž platí v řadě měst a obcí a v případě porušení hrozí podvodníkům pokuta až dvě stě tisíc korun. Může se ale stát, že to šmejdi budou stále zkoušet. Nabídky po telefonu jsou pak jednou z marketingových strategií firem (ačkoliv mohou některé firmy v dnešní době porušovat GDPR) a vyslovený souhlas i takto na dálku podle odborníků znamená uzavření smlouvy. (Nicméně podle všeho ministerstvo průmyslu a obchodu plánuje legislativní změny, díky kterým by smlouva začala platit až poté, co by byla podepsaná.) A právě toho šmejdi zatím stále využívají. Na co je tedy třeba dávat si pozor?

  • „U dveří bytu se taková smlouva neuzavírá, neměli by se lidé zavazovat. Je to hloupost a zpravidla podvod,“ upozorňuje Petr Holubec.
  • Jakmile vám, rádoby slušný prodejce energií zavolá nebo zazvoní u dveří, raději hned komunikaci ukončete. Zavřete dveře, položte telefon. Bez výčitek. Budete-li mít o nějaký produkt či službu zájem, můžete se kdykoliv zvolené firmě ozvat sami z vlastního rozhodnutí. Ceníky zveřejňují na webu, pro srovnání nabídek na trhu lze využít i nezávislé online porovnávače.
  • Ačkoliv se „šmejdi“ odkazují (ať u dveří, či po telefonu) na velmi výhodné nabídky, ve většině případů výhodné nejsou, nebo jsou srovnatelné s cenou, kterou platíte už teď. Problém, mimo jiné, může být i v prolongaci smluv. „Velká část těch smluv je uzavřena na dobu určitou. Když si to spotřebitel neohlídá, tak většinou po dvou letech smlouva automaticky prodlouží,“ upozornil ještě Petr Gloc.
  • Na podezřelý prodej upozorněte policisty. „V případě, že se u nich objeví někdo, kdo jim nabízí ať už cokoliv, by se měli obrátit na policii a celou věc oznámit,“ upřesňuje policejní mluvčí Marcela Pučelíková.
  • Pokud přeci jen smlouvu s konkrétní společností podepíšete, můžete od ní odstoupit ve lhůtě 14 dní.
  • V případě smluv s aukčními síněmi ale zase pozor na odstupování, pokud vám vybere dodavatele energií, s nímž nebudete souhlasit. Tam zase podle Petra Gloce budete platit tučné penále. V podstatě na to tyto společnosti prý čekají. V dané situaci je lepší raději akceptovat výběr.
  • Pokud si nebudete jisti, co s danou situací dělat, obraťte se co nejdříve například na některou z poraden pro spotřebitele, které nabízejí bezplatné konzultace.

(red)

Tagy: