Státní úvěry na bydlení pro mladé mají své limity. Kolik lze získat a na jaké nemovitosti?

Pořízení nového bydlení

VELKÉ ZPRÁVY: Státní úvěry na bydlení

I letos pokračuje státní program úvěrů na bydlení s nízkými úroky a splátkami bez poplatků. Ne každý “mladý“ ale může o půjčku žádat, záleží například i na velikosti bytu nebo domu...

Úvěry na bydlení nabízí od loňského srpna Státní fond rozvoje bydlení. Základním limitujícím faktorem je především věk. Žádat mohou mladí manželé nebo registrovaní partneři, přičemž alespoň jednomu z nich není ještě 36 let, ale také osoba mladší 36 roků, která trvale pečuje o dítě mladší 15 let. Za necelých šest měsíců fungování programu pak mladé rodiny požádaly o půjčky na pořízení bytu, koupi či stavbu domu, případně rekonstrukci v celkové výši téměř 670 milionů korun. Program pokračuje také v letošním roce, vyčleněno bylo i více peněz. „Mladí lidé mohou počítat s částkou jedné miliardy,“ říká v úvodní reportáži ministryně pro místní rozvoj Klára Dostálová (nestr. za ANO).

Úroky nižší než v bance

Stát aktuálně slibuje úvěr s úrokem, který kopíruje základní referenční sazbu EU pro Českou republiku (vždy ale nejméně jedno procento). Ta je k začátku ledna 2019 stanovena ve výši 1,98 procenta. Při spuštění programu před několika měsíci přitom byla ve výši 1,12 procenta, postupně tedy roste. Nicméně banky podle údajů z internetových porovnávačů nabízejí například u dvoumilionové hypotéky s fixací na pět let a ceny nemovitosti 2 400 000 korun úroky od tří procent.

Fond navíc slibuje možnost mimořádných splátek a předčasného splacení úvěru bez poplatků, zdarma má být i správa a vedení úvěru či odborná pomoc a konzultace s pracovníky fondu. Pokud se navíc úspěšným žadatelům v případě pořízení bytu či domu narodí během splácení dítě, nebo si nějaké osvojí, mají šanci získat dotaci ve výši 30 tisíc korun.

Jaké jsou limity a další podmínky?

Přes uvedené výhody je třeba ale počítat i s nevýhodami. Státní úvěr není produkt pro všechny a věk není jediné omezení. Co všechno je třeba splnit?

  1. Žadatelé v době podání žádosti o úvěr nesmí být vlastníkem ani spoluvlastníkem žádného obydlí, ani nájemcem družstevního bytu.
  2. U domu nesmí přesáhnout velikost podlahové plochy 140 metrů čtverečních.
  3. U bytu nesmí podlahová plocha přesáhnout 75 metrů čtverečních.
  4. Na modernizaci bydlení si lze půjčit od 30 do 300 tisíc korun s desetiletou splatností.
  5. Na pořízení rodinného domu stát půjčí maximálně dva miliony a na koupi bytu nejvíce 1,2 milionu korun s tím, že se může jednat nejvýše o 80 procent z ceny nemovitosti.
  6. Úvěr nad 500 tisíc, za který je třeba ručit kupovanou nemovitostí (a pojištěnou ve prospěch státu), je pak nutné splatit do 20 let. Nicméně podle informací na webu Státního fondu rozvoje bydlení stát umožní i odložení splácení až na dobu dvou let, například v případě narození či osvojení dítěte. Celková doba splatnosti včetně doby prodloužení splácení pak ale u úvěru na modernizaci nepřesáhne 12 let, u úvěrů na pořízení bydlení 25 let.
  7. Na výstavbu či modernizaci lze kromě jednorázového čerpání využít i možnost čerpání postupného. Nicméně čerpat je vždy nutné začít do jednoho roku po uzavření smlouvy.
  8. O úvěr je nutné zažádat až ve chvíli, kdy je hotový projekt a odhad ceny nemovitosti. Oba dokumenty jsou povinnými přílohami žádosti. Stejně jako například výpis z katastru nemovitostí ne starší než tři měsíce, oddací list, potvrzení o příjmech, kupní smlouva, resp. doklad o povolení stavět a další.
  9. Žádosti lze podávat písemně, a to osobně nebo poštou, na obou pracovištích Státního fondu rozvoje bydlení v Praze a Olomouci.

Ivana Kropáčková