Stovky vloupání do chat a chalup. Jak váš druhý domov před zloději dobře zabezpečit?

Chaty a chalupy nejsou v zimě moc v bezpečí, nezřídka se stávají cílem nenechavých zlodějů. Máme pro vás užitečné tipy, jak zloděje odradit a svůj majetek co nejlépe chránit.
VELKÉ ZPRÁVY: Jak zabezpečit chatu před zimou

Opuštěné rekreační objekty se každoročně stávají terčem zlodějů a bezdomovců. Jak je uvedeno v reportáži Martina Hlaváčka, jen od ledna do srpna letošního roku (tedy část zimy, ale i sezóny) evidují policisté celkem 875 takových vloupání. A to i přes to, že strážníci pravidelně procházejí chatové oblasti a kontrolují je. Nicméně, tu hlavní práci by měli odvést sami majitelé chat či chalup, ještě než je na několik měsíců zase opustí. Jak je vhodné rekreační objekt zabezpečit před zimní sezónou kvůli případnému vloupání?

Ukliďte zahradu

V těsné blízkosti rekreačního objektu, ale ani nikde na přilehlé zahradě, by neměly zůstat volně v prostoru žádné předměty, které by mohly usnadnit zlodějům práci. Zkontrolujte před odjezdem, že se nikde po pozemku nepovalují, nebo nejsou v dosahu železné tyče, zahradní náčiní a podobně.

Odvezte cennosti

Máte-li v chatě či chalupě cenné věci, které lze dobře odvézt, udělejte to raději vy, než aby tu možnost měli případní zloději.

Zavřete okna, zamkněte dveře

Samozřejmostí jsou zavřená okna i všechny vstupní dveře, případně vrátka. Zkontrolujte, zda nikde nejsou povolené panty a podobně. Pokud byste chtěli majetek ochránit ještě víc, můžete instalovat na okenní skla bezpečnostní folie a do dveří bezpečnostní zámky a kování. 

TOP STAR magazín 2018 (16) - komix - chalupy slavných
TOP STAR magazín 2018 (16) - komix - chalupy slavných

Časový spínač

Jedna z možností, jak odradit zloděje před vykradením chaty, je koupit si elektrický spínač. Nastavte na něm nepravidelné časy, ve kterých se rozsvítí v chatě světlo. Pachatel okamžitě znejistí.

Pohybové čidlo

Toho, kdo se do vaší chaty bude chtít vloupat, může odradit i obyčejné pohybové čidlo se světlem, které funguje na baterky. „Samotného zloděje může vyděsit a odradit to, že se to světlo samo rozsvítilo,“ říká policejní mluvčí Marcela Pučelíková.

Udělejte si výlet, požádejte sousedy

Pokud to vaše situace dovolují, můžete také vaši chatu během zimy dojet zkontrolovat. Není od věci odklidit například nánosy sněhu. I to může evokovat, že někdo v chatě přebývá. Zároveň můžete obhlédnout situaci u sousedů. A naopak, o podobný servis zkuste požádat sousedy, případně starousedlíky v případě chalup a chat, v jejichž okolí někdo trvale bydlí. Při jakémkoliv podezření na vloupání pak zavolejte strážníky.

Obraťte se na městskou policii

Na místní policii se nicméně můžete obrátit rovnou před odjezdem. Zvlášť, pokud nemáte možnost vlastní či sousedské průběžné kontroly. I přesto, že obvyklou praxí jsou pravidelné pochůzky do chatových oblastí, strážníci mohou na žádost vaši lokalitu kontrolovat častěji. Jakým způsobem se může chatař spolehnout na pomoc například v Brně se podívejte v následujícím video rozhovoru reportéra Jakuba Nakládala s mluvčím brněnských strážníků:

VELKÉ ZPRÁVY: Zabezpečení chat. Jak mohou pomoci strážníci
VELKÉ ZPRÁVY: Zabezpečení chat. Jak mohou pomoci strážníci

Ivana Kropáčková                                                                                                         

www.porovnej24.cz

reklama