Únavu za volantem odborníci přirovnávají k alkoholu. 7 rad, jak s ní účinně bojovat

Únava za volantem

Cesta autem na dovolenou v Bulharsku

Únava, ospalost nebo pokles pozornosti stojí za nemalou částí dopravních nehod...

Dlouhé cesty autem jsou v létě typické. Jak je uvedeno v úvodní reportáži, stovky tisíc Čechů vyráží po vlastní ose na dovolenou k moři – především do Chorvatska, Itálie, Řecka či Bulharska. Dle zvolené destinace mohou být na místě za slušných 10 hodin, cesta ale může trvat i strastiplných 24 hodin, možná i déle. Nejen kvůli dlouhým prázdninovým trasám, ale i kdykoliv jindy, je třeba myslet na únavu, respektive dbát na to, aby řidiče za volantem nepostihla. A také je důležité vědět, co dělat, když její příznaky šofér pocítí. „Ospalost zpomaluje reakce, snižuje vnímavost a zhoršuje rozhodovací schopnosti, a to obdobně jako alkohol. Velmi ospalí lidé se ve skutečnosti chovají velmi podobně jako podnapilí,“ varuje BESIP na svém webu.

Příznaky únavy

Jak rozpoznat, že jste unaveni? Typické je časté zívání a tření očí. Můžete mít potíže udržet oči otevřené a zaostřené, a nedaří se vám například ani hlavu držet zpříma. Možná můžete být podráždění, roztěkaní a nervózní. Dalším projevem únavy je podle BESIP denní snění či přelétavé, nesouvislé myšlenky. Únava se může projevit i ve stylu vaší jízdy. Můžete například zjistit, že vyjíždíte ze svého jízdního pruhu nebo jedete v těsném závěsu za autem před vámi, případně nevědomky najíždíte na bezpečnostní pásy/body při krajnici. Jak tedy lze s únavou bojovat?

1. Unavení nesedejte za volant

Nesedejte za volant, pokud se cítíte unaveni a ospalí.

2. Únava v průběhu jízdy je znamení pro přestávku

Zjistíte-li v průběhu jízdy, že vás přepadla únava, co nejdříve zastavte a odpočiňte si. „Využijte odpočívadla na dálnici nebo zajeďte ke kraji (ještě lépe mimo) vozovky a zastavte tam, kde to znáte. Zejména pokud jste ve vozidle sami, zavřete okénka, zamkněte dveře a tak na 20 minut si zdřímněte,“ radí BESIP. Když se probudíte, zacvičte si a napijte se osvěžujícího nápoje.

3. Plánujete cestu? Pořádně se vyspěte

V noci před jízdou, zejména dlouhou, se pořádně vyspěte. „Spánek kratší než šest hodin zvyšuje nebezpečí, že usnete za volantem. Spánek kratší než čtyři hodiny je skutečně nebezpečný. Neplánujte si ani práci na celý den a potom řízení po celou noc,“ doporučuje ještě BESIP. Výsledky průzkumů podle něj ukazují, že řidič, který nespí 20 hodin a déle, je ve velkém nebezpečí, že za volantem usne. Cestujte proto raději v době, kdy jste běžně vzhůru a přes noc si raději najděte nocleh, než abyste řídili.

4. Po obědě si dejte od řízení pauzu

Pokud to je možné, neřiďte těsně po obědě, v době siesty. Fyziologické změny při trávení způsobují podle odborníků také menší prokrvení mozku, a tedy může přijít i zvýšená únavu a ospalost. Ideálně si udělejte odpolední přestávku a zdřímněte si.

5. Bdělý spolujezdec

Alespoň jeden spolehlivý pasažér ze zbývající posádky v autě by neměl spát, bdělý by měl zůstat zejména spolujezdec na předním sedadle. Může na vás dávat pozor a rozpoznat i vaše příznaky únavy. „Pokud chce někdo ze spolujezdců (řidičů) spát, pak má jít na zadní sedadlo a připásat se,“ doporučuje BESIP.

6. Plánujte přestávky

V rámci své cesty si naplánujte přestávku každé dvě hodiny nebo po každých 180 kilometrech. Pokud se však dostaví ospalost, zastavte dříve. Během přestávky si zdřímněte a potom, dříve než nastoupíte do auta, si zacvičte.

7. Jízda v noci

Řada řidičů si delší jízdu plánuje na noční hodiny. Sice je provoz obvykle menší, zvyšuje se ale riziko nehody kvůli nižší viditelnosti a právě riziku únavy. Je proto důležité opět při jakémkoliv náznaku únavy udělat přestávku, případně se za volantem vystřídat.

>> Jak to vypadá na českých silnicích? Fakta, která vás (ne)překvapí:

Ivana Kropáčková

S využitím ibesip.cz/Tematicke-stranky/Zasady-bezpecne-jizdy-v-aute/Nebezpeci-unavy

Zdroj titulní fotografie: Freepik.com/jcomp

Tagy: