Úspora za „eko“ bydlení? 8 věcí, které jsou zásadní pro získání dotace (nejen) na zateplení či stavbu domu

Novostavba rodinného domu

VELKÉ ZPRÁVY: Nová zelená úsporám. Novinky od října

V rámci programu Nová zelená úsporám lze dostat už i příspěvek na práci provedenou svépomocí...

Plánujete stavět či rekonstruovat rodinný dům tak, aby vyhovoval nízkoenergetickému, respektive pasivnímu standardu? Chcete vyměnit okna, zateplit fasádu, střechu, nebo snad instalovat stínící techniku či fotovoltaické panely pro získávání vlastní elektřiny ze slunce? Můžete ušetřit část nákladů. Již několik let je spuštěn státní dotační program Nová zelená úsporám, jehož cílem je podpořit majitele (nejen) rodinných domů v trendu realizace bydlení, které je šetrnější k přírodě. Od poloviny října ale začnou platit novinky, které možnost získání příspěvku rozšíří ještě mezi více lidí. Jaké tedy mají aktuálně stavebníci či majitelé rodinných domů možnosti a za jakých podmínek mohou o dotaci na realizaci ekologičtějšího bydlení zažádat?

1. Jaké stavební úpravy stát finančně podporuje?

Jak už bylo uvedeno, dotace se rozdávají na stavbu domu s nízkoenergetickým standardem, rekonstrukci staršího domu, zateplení oken, dveří, fasády či střechy, ale také instalaci solárních panelů či výstavbu zelené střechy. I pokud budete chtít vyměnit zdroje tepla za více ekologické (např. starý kotel za tepelné čerpadlo) nebo začít využívat teplo z odpadních vod, pořídit rekuperaci, můžete žádost podat také.

2. Zateplení? Pouze pro domy staré cca 10 let a více

O dotaci na rekonstrukci, resp. zateplení domu či výměnu oken a dveří lze požádat pouze v případě domů, u nichž byla podána žádost o stavební povolení (či ohlášení stavby) před 1. červencem 2007.

3. S firmou, ale i svépomocí

Jak je uvedeno v reportáži Kristýny Vedralové, o dotace na úsporné rekonstrukce může nově zažádat kdokoli - tedy i „obyčejný smrtelník“, který vše zvládne udělat sám. Neplatí už podmínka, aby rekonstrukci (i dílčí) prováděla vždy firma. „Zcela revoluční novinka je to, že bude od 15. října možno udělat stavbu, zateplení, výměnu oken, výměnu dveří a další vlastně akce v kategorii A Zelené úsporám svépomocí. To nikdy nešlo a otevírá to tak prostor pro tisíce šikovných řemeslníků,“ uvedl ministr životního prostředí Richard Brabec.

4. Jedna žádost, opatření lze kombinovat

Na jeden rodinný dům lze podat jen jednu žádost, ta ale může obsahovat kombinaci různých opatření (například zateplení, výměnu zdroje tepla a instalaci solárních panelů).

5. Nový dům: Půdorys pod 350 m2

V případě výstavby nového domu, který splňuje podmínky na nízkou spotřebu energie, nesmí pro získání dotace jeho plocha přesahovat 350 metrů čtverečních. Přitom se navíc sledují parametry, jako měrná roční potřeba tepla na vytápění, průvzdušnost obálky budovy po dokončení stavby či nejvyšší denní teplota vzduchu v místnosti v létě.

6. Kolik lze získat?

Výše příspěvku se odvíjí podle velikosti dotovaných ploch i stupně dosažené energetické náročnosti. Například v případě výstavby lze dostat 150 000, 300 000 nebo 450 000 korun, respektive až 50 procent způsobilých výdajů. Polovinu výdajů můžete získat zpátky i při zateplení staršího domu (včetně případné instalace zelené střechy či stínící venkovní techniky), nicméně nejvíc lze dostat 550 tisíc korun. Samostatná výstavba zelené střechy či instalace žaluzií se oceňuje částkou 500 korun na metr čtvereční půdorysné plochy, resp. stíněné plochy okna. Na využití tepla z odpadních vod lze získat maximálně 15 tisíc korun na dům. Součástí dotace může být i proplacení odborného posudku a zajištění technického dozoru ve výši 25 tisíc korun. Na fotovoltaické solární systémy lze získat od 35 tisíc do 150 tisíc korun. A třeba na výměnu neekologického zdroje tepla od 25 tisíc do 100 tisíc korun. Obecně ale také u dotací na zdroje energie platí maximální výše až 50 procent výdajů, maximálně 350 tisíc korun.

7. Kdo může žádat?

Vždy může žádat jen vlastník rodinného domu, v případě výstavby pak musí být první.

8. Jak zažádat?

Zažádat lze elektronicky na webu Novazelenausporam.cz, kde najdete i další informace a detailní podmínky.

Ivana Kropáčková

Tagy: