V těhotenství k moři? Rady na cestu i omezení, se kterými musíte počítat

Těhotná u moře

VELKÉ ZPRÁVY: S kamerou u moře

Možná to může být poslední šance, jak si užít dovolenou jen ve dvou nebo si odpočinout a načerpat síly před porodem. Nastávající maminka cestovat může, musí ale počítat s určitými omezeními. A také hodně zvažovat, kdy a kam vyrazit...

Stovky tisíc Čechů vyráží každoročně k moři (několikrát jsme se za nimi vypravili i s kamerou – viz úvodní video). Pokud také plánujete cestu do zahraničí, a jste těhotná, je lepší poradit se se svým lékařem. Ten může doporučit, čeho se vyvarovat a co vám naopak pomůže náročnou cestu překonat. Lékaři se obecně shodují, že nejlepší dobou pro cestování je období od čtvrtého do sedmého měsíce těhotenství, kdy se žena cítí nejlépe a těhotenství je nejstabilnější. Nezapomeňte s sebou sbalit těhotenskou průkazku.

Dlouhá cesta

Nepříjemná může být extrémně dlouhá cesta. Nezapomeňte na dostatečnou zásobu jídla a pití. Během dlouhého sezení navíc hrozí nebezpečí žilní trombózy. Pokud si můžete vybrat dopravní prostředek, jezděte raději vlakem. Ideálně každých třicet minut nebo alespoň jednou za hodinu byste se měla protáhnout a projít. Při sezení procvičujte nohy a prsty na nohou. Na sebe si vezměte pohodlné oblečení. To platí i pro cestu autem (je tedy nutné častěji zastavovat), i pro cestu letadlem (v tomto případě si zažádejte o místo u uličky).

>> Na každé cestě může ve svízelné situaci pomoci tzv. „kápézetka“. Čím by měla být ideálně vybavena? + Tipy na cesty autem do Itálie či Chorvatska:

Letadlem nejpozději dva týdny před porodem

Pokud vám nezbývá nic jiného, než letět letadlem, počítejte s určitými limity. Ověřte si včas podmínky u společnosti, se kterou hodláte cestovat. Mohou být různé, nicméně ke konci těhotenství (po 36. týdnu) vás do letadla nepustí nikdo.

Probíhá-li těhotenství bez komplikací, třeba u EasyJet můžete letět do konce 35. týdne, s ČSA můžete pak naposledy měsíc před termínem. Nicméně na webu společnosti je uvedeno následující: „Pro ověření týdne těhotenství předložte na vyžádání pracovníka odbavení těhotenský průkaz nebo potvrzení od ošetřujícího lékaře. Pokud jej nepředložíte, jsme oprávněni vás z přepravy odmítnout,“ píše ČSA.

Některé letecké společnosti pak od určitého týdne vyžadují i potvrzení od lékaře. Jedná se o lékařskou zprávu pro cestování v letecké dopravě MEDIF (Medical Information Form). Potvrzení nesmí být starší než šest dnů před odletem. „Nastávající maminky mohou volně létat do 28. týdne těhotenství. Jakmile nekomplikované těhotenství dospěje do 28. týdne, požadujeme po nastávajících maminkách, aby měly u sebe dokument potvrzující způsobilost k letu vystavený porodní asistentkou nebo lékařem,“ uvádí na webu Ryanair. Zároveň platí, že gravidní ženy nesmí sedět u nouzového východu.

Cestovní pojištění v těhotenství

Ať už jedete kamkoliv, vždy si dopředu zjistěte, jestli je v místě pobytu zajištěna odpovídající zdravotní péče. Při pobytu v Evropě mějte s sebou mezinárodní kartičku pojišťovny. Při cestování do ciziny nicméně odborníci shodně doporučují také sjednání komerčního pojištění, které kryje i ošetření v soukromých zařízeních a případně převoz do ČR sanitkou.

Standardní pojištění na cesty ale s těhotenstvím nemusí počítat. Jedná se o takzvané výluky. To znamená, že sjednané komerční pojištění na cesty vám uhradí zlomenou ruku nebo vyvrtání zubu, nepokryje ale léčebné výlohy na ošetření v souvislosti právě s těhotenstvím. Ověřte si, jaké máte u vybrané pojišťovny možnosti.

Některé pojišťovny také nabízejí i speciální produkty pro těhotné s tím, že výlohy spojené s problémy v těhotenství ale proplatí jen v omezeném období, maximálně do 28. týdne.

>> Video tipy: Jak vám při problémech v zahraničí může pomoci stát?

Zdravotní rizika – kdy raději dovolenou oželet?

Rizikové těhotenství

Mimo dosah českých zdravotníků raději nejezděte, pokud čekáte dvojčata nebo dokonce více dětí. V případě, že vaše předchozí těhotenství bylo mimoděložní nebo skončilo potratem, platí zákaz pro vás také. Pokud vás trápí těhotenská cukrovka, křečové žíly, krvácení, špinění, zůstaňte také v klidu doma.

První a poslední stadium těhotenství

Na začátku je těhotenství „křehké“, první tři měsíce se může stát cokoliv, může vám být celkově špatně od žaludku. To není vhodná doba na cestování. V závěru těhotenství už zase hrozí předčasný porod – je lepší proto zůstat v Čechách a neriskovat péči v nemocnici, kde nemusí být srovnatelná péče a třeba se ani dost dobře nedomluvíte.

Rizikové oblasti

Nebezpečná pro vaše dítě mohou být místa s nadmořskou výškou nad 3600 metrů nad mořem. Nejezděte raději ani do destinací, kde není příliš dobrá hygiena ani kvalitní lékařská péče a hrozí tam vážnější infekční onemocnění, případně je vyžadováno očkování. Některé vakcíny jsou totiž pro vaše dítě nebezpečné.

Ivana Kropáčková

Tagy: