Varovné příznaky demence neboli Alzheimerovy choroby. Jak lze paměť otestovat?

Dcera s matkou seniorkou

VELKÉ ZPRÁVY: Počet nemocných s Alzheimerovou chorobou roste

Toto degenerativní onemocnění mozku se většinou ukáže až v pokročilém věku a nastupuje velmi plíživě a nenápadně. Včasná diagnóza je přitom zásadní, může podle lékařů značně oddálit stav, kdy se o sebe pacient už není schopen sám vůbec postarat.

Více než 50 milionů nemocných v roce 2019, za 30 let až 150 milionů. Každé tři vteřiny nový pacient. Takovými čísly lze podle Mezinárodní federace Alzheimerovy choroby charakterizovat celosvětovou situaci, pokud jde o demenci. Tedy onemocnění, které je ve většině případů důsledkem právě Alzheimerovy nemoci. Vážnost situace aktuálně připomíná již osmý Světový měsíc věnovaný této chorobě i Mezinárodní den, který připadl na minulou sobotu a až do pátku se lze zúčastnit na různých místech v ČR souvisejících akcí.

Včasná diagnóza je zásadní

Alzheimerova choroba se projevuje nejčastěji až u lidí starších 65 let. V první fázi, která trvá kolem čtyř let, začíná velmi nenápadně, často bez povšimnutí. Brzké odhalení příznaků je ale podle lékařů možnost, jak s nemocí účinně bojovat. „Včasná diagnóza může znamenat významné oddálení postupu choroby, oddálení ztráty soběstačnosti nemocného a hlavně oddálení nutnosti institucionální péče,“ uvedla MUDr. Danuše Antošová, odborný rada podpory zdraví a zdravotní politiky Hygienické stanice Hlavního města Prahy.

Jak se může nemoc v začátcích projevovat?

Hlavním příznakem je podle lékařů úbytek paměti. Jak uvedla přednostka Kliniky interní, geriatrie a praktického lékařství Masarykovy univerzity Hana Matějovská Kubešová pro server Alzheimerhome.cz, dotyčnému chybějí správná slova, začne špatně ukládat věci na nesmyslná místa a také například vykládá po krátké době několika minut stejnou příhodu nebo pokládá stejnou otázku, na kterou už dostal odpověď. Přitom podle webu Gerontologie.cz si zároveň velmi dobře pamatuje události, které se staly před desítkami let.

Nemocnému se už v počáteční fázi může také zhoršovat racionální myšlení nebo úsudek. „Lidé se někdy tak zaberou do nějaké činnosti, že na chvíli zapomenou na dítě, které mají na starosti. Lidé s Alzheimerovou nemocí úplně zapomenou, že nějaké dítě existuje. Mohou se i nesmyslně obléknout, například si vezmou na sebe několik košil nebo halenek najednou,“ uvádí na svém webu Česká alzheimerovská společnost. Dále se objevuje ztráta orientace v prostoru, ztráta schopnosti logického uvažování, představivosti nebo soudnosti.

Další fáze

Po první fázi podle profesorky Matějovské Kubešové nastupuje asi tři roky trvající fáze poruch chování. Objevují se problémy s blouděním na známých místech (lidé s Alzheimerovou chorobou se snadno ztratí v ulici, kde roky bydlí). Stávají se i nehody v podobě opomenutí vypnout plyn, vodu, poruchy spánku charakteru noční aktivity a spánku přes den. Poté nastupuje další fáze projevující se problémy s mobilitou, ztrátou schopnosti komunikace, nepoznávání příbuzných a pečovatelů. Objevují se i poruchy udržení moči či stolice. V poslední, asi rok trvající fázi je pak pacient ležící, nekomunikující s okolím, vyžadující komplexní ošetřovatelskou péči.

Jak se otestovat

Lékaři z Masarykovy univerzity v čele s profesorkou Matějovskou Kubešovou nedávno také vytvořili projekt, v jehož rámci testovali několik stovek seniorů. Zhruba desetina z nich skutečně měla potíže s kognitivními funkcemi. Testy, které odborníci využili, by podle nich měly být ideálně součástí pravidelných preventivních prohlídek. (Na reportáž z průběhu projektu se můžete podívat v úvodním videu.) Některé testy přitom může každý vyzkoušet i doma.

„Prvním a nejjednodušším je postupné odečítání čísla sedm od stovky, které se má provést pětkrát za sebou (tedy 100 – 7 = 93, 93 – 7 = 86, 86 – 7 = 79 atd.). Výsledek by měl být samozřejmě šedesát pět. První dva až tři odečty by měly být bez jakýchkoli problémů, pokud se problém vyskytne, je to varovnou známkou,“ uvedla Matějovská Kubešová na webu Alzheimerhome.cz.

Dalším jednoduchým testem je pak test kreslení hodin (můžete také vidět v úvodní reportáži). Na papír s předkresleným kruhem byste měli zkusit (případně někdo z blízkých, koho chcete zkontrolovat) dokreslit kompletní hodiny, aby ukazovaly zadaný čas. Podmínkou je nemít nikde možnost podívat se na skutečné hodin(k)y. Hodnotí se rozmístění čísel po obvodu kruhu, umístění ručiček do středu, správnost času.

Jiné příčiny potíží?

Objevují-li se u vás či blízkého určité varovné příznaky, je vhodné co nejdříve navštívit lékaře. Alzheimerova choroba se nicméně nemusí vůbec prokázat. Nezřídka se totiž stává, že poruchy poznávacích (kognitivních) funkcí mají jinou příčinu – třeba nedostatek vitamínů. Přesnou diagnózu ovšem dokáže určit pouze lékař.

>> Prevence je důležitá aneb Nenechte mozek zahálet:

Ivana Kropáčková

Zdroje: Alzheimerhome.cz/2016/10/12/priznaky-alzheimerovy-choroby-prehlizime; Iszs.cz;

Alzheimer.cz; Worldalzmonth.org

Tagy: