Vy, vaše děti a atopický ekzém: Co (ne)jíst, oblékat a další rady, které mohou situaci zlepšit

Atopický ekzém. Trápí stále více lidí. Hlavně u malých dětí se jedná o nepříjemnost, která umí převrátit naruby běžné fungování rodiny. Je třeba hlídat, jaké jídlo končí v nákupním košíku, pečlivě vybírat oblečení, boty i drogerii, omezení může nastat i při cestování...
Mladá matka s dítětem
Mladá matka s dítětem
unsplash.com

reklama

Atopický ekzém je celosvětově rozšířené onemocnění. Pekelně svědí, je nevyzpytatelný a omezuje v řadě běžných činností. Proč vzniká? Příčinou mohou být vrozené dispozice, dráždění nejrůznějšími látkami z vnějšího prostředí, léky nebo chemikálie, ale i stres. V některých případech se na konkrétní příčinu ani nepřijde.

V České republice trpí touto nemocí asi 10–15 procent lidí, nejvíc trápí děti, začíná se projevovat už v kojeneckém věku. V případě miminek je ale často vidina na uzdravení nebo velké zlepšení do zhruba 10 let věku vysoká. Často se ale stane, že z takových dětí vyrostou například pyloví alergici. Právě na jaře, kdy všude létá pyl, se ekzémy postiženým lidem mohou zhoršovat. 

Péče o pokožku

V akutní fázi je na místě postupovat dle rad lékaře a používat předepsané či doporučené léčivo. Vhodné jsou zvláčňující masti. Lidé postiženi ekzémem by se pak obecně měli vyhýbat dráždivým parfémovaným mýdlům. Lepší jsou občasné olejové koupele nebo rychlá sprcha. V lékárnách jsou k dostání mycí prostředky určené přímo pro atopickou kůži. 

Jaké (ne)kupovat jídlo pro "atopika"?

Právě nesnášenlivost některých potravin může být příznakem a spouštěčem ekzému. Vhodnější by bylo spíš uvést, co nekupovat dětem i dospělým, pokud je trápí atopický ekzém. Ovšem názory odborníků se někdy docela liší, někteří dietu doporučují, podle jiných je zbytečná. Nejdůležitější ze všeho je potraviny, hlavně nové, opatrně vyzkoušet. Více opatrní byste měli být u obecně alergizujících potravin a stravy, která dráždí (citrusy a jiné exotické ovoce, jako je zejména kiwi nebo ananas). Zhoršit zdravotní stav může i čokoláda, koření, ryby, ořechy, mléko, sója.

Je ale strava, kterou lze ekzematikům více doporučit, tyto potraviny by se měly konzumovat, zvlášť při nařízené (dočasné) dietě:

  • Místo běžného pečiva kupujte rýžový či kukuřičný chléb, na něj můžete namazat domácí džem (resp. výrobek bez přidaných konzervantů).
  • Jako přílohy vybírejte rýži, brambory a bezlepkové těstoviny.
  • Pokud jde o maso, kupujte kuřecí, hovězí, vepřové (ryby pouze po schválení lékařem).
  • Zeleninu a ovoce upravujte především tepelně (dušení, kompot).

>> Doporučujeme: Přehled potravin, které byste měli jíst, když bojujete se stresem nebo duševní nemocí

 

Co oblékat?

Oblečení, které přichází do přímého styku s kůží, by mělo být ze 100% lehké a prodyšné bavlny. Velice praktické na noční škrábání u malých dětí jsou pyžama, která mají uzavřené rukávy. Vyrábějí se speciálně pro takto nemocné děti. Další možností jsou bavlněné rukavičky. Posloužit mohou i starší ponožky.

A co hračky?

Pokud jde o hračky, nedoporučují se moc plyšové, ve kterých se drží roztoči a mohou také dráždit kůži mechanicky. Vhodnější jsou látkové hladké hračky, které lze také snadno vyprat, nebo plastové či z hladce opracovaného dřeva.

Péče o oblečení

Lékaři doporučují kupovat speciální prací prostředky šetrné k pokožce bez barviv a parfémů. Dostanete je většinou v obchodech se zdravou výživou či v některých drogeriích. V každém případě byste měli prát prádlo na delší program s dostatečným mácháním. Je vhodné ho i vyžehlit.

>> Videonávod: Univerzální eko-čistič ze surovin, které máte doma:

Univerzální čistič s bylinkami
Univerzální čistič s bylinkami

Péče o domácnost

Následující tipy se hodí obecně do každé domácnosti, protože jimi můžeme výrazně zlepšit kvalitu vnitřního prostředí. Pokud ale doma máte alergika, podle lékařů by se opravdu měly dodržovat. Jak je tedy vhodné uklízet? Potřebujete-li setřít prach, účinnější a šetrnější je vždy mokrý stěr. „Při luxování bychom měli používat kvalitní filtry a sáčky k vysavačům (HEPA filtry a mikrofiltry), po vyluxování a při luxování prostor větrat,“ radí Státní zdravotní ústav v odborném textu na svém webu. Tak zamezíte víření alergenů při úklidu.

Problematické mohou být i silné čistící prostředky. „Mnohý z těchto prostředků obsahuje chemikálie, které zatěžují vnitřní prostředí a mohou být škodlivé při přímém vdechnutí či působení na kůži. Je zapotřebí sledovat jejich složení a omezovat jejich používání. Typickým příkladem potenciálně problematických látek jsou chlor a čpavek a samozřejmě přidávané vonné či antibakteriální složky,“ upozorňuje ještě SZÚ. A doplňuje: „Nový, dražší, reklamou nabízený navoněný čisticí prostředek nemusí zaručovat lepší výsledek, časem prověřené metody (ocet, sůl, citrónová voda, jedlá soda, mýdlo) jsou většinou stejně dobře použitelné a šetrnější.“

>> Videonávod: Domácí čistič oken

Domácí čistič oken
Domácí čistič oken

Psychická pohoda

Vzhledem k tomu, že spouštěčem může být i stres, je vhodné ho co nejvíc omezit, případně hledat alternativní řešení či terapii, pokud víte, jaký konkrétní stresový faktor onemocnění rozjel. „Atopický ekzém se u dětí může rozvinout například při ukončení kojení, při vstupu do školky, lupénka u dospělých zase třeba po silných psychických traumatech. Vše je velmi individuální, jak si každý složité situace umí zpracovat,“ uvedla kožní lékařka Ivona Kosová pro web Prima ŽENY. Je důležité pečovat o tělo i psychiku, mít vhodné stravovací návyky a dostatek pohybu. „Stresům se asi nikdo z nás nevyhne, ale je dobré zařadit si do denních aktivit i takové, ze kterých má člověk pocit, že ho nabíjejí. Má z nich radost a uspokojení,“ doplnila MUDr. Kosová.

>> Lidé jsou ve stresu. 15 procent Čechů trpí syndromem vyhoření. Jak s ním bojovat?

VELKÉ ZPRÁVY: Lidé jsou ve stresu, 15 procent Čechů trpí syndromem vyhoření
VELKÉ ZPRÁVY: Lidé jsou ve stresu, 15 procent Čechů trpí syndromem vyhoření

 

Cestování k moři – Léky a pojištění

Na řadu kožních problémů lékaři doporučují moře a mořský vzduch. Ideálně alespoň tři týdny. Pokud pojedete, nezapomeňte s sebou vzít všechny léky, které užíváte vy nebo dítě včetně kortikoidní mastičky.

A při sjednávání cestovního pojištění o onemocnění informujte pojišťovnu, která vás pojistí podle individuální potřeby. Chronické nemoci bývají ve výlukách a případné lékařské ošetření související s atopickým ekzémem by vám nemuselo být proplaceno.

Ivana Kropáčková; s využitím: Dermatologiepropraxi.cz, Proalergiky.cz, Szu.cz

reklama

www.porovnej24.cz
Tento článek najdete v těchto speciálech

reklama