Vybíráte nemovitost ke koupi? 6 věcí, které před vámi nezamlčí solidní realitní makléř

Co ohlídat, když kupujete byt

CO VÁS PÁLÍ: Na co si dát pozor při jednání s realitkou?

Na koho jiného se při koupi nemovitosti spolehnout než na realitní kancelář? Zjistěte, jak poznat dobrého realitního makléře a co všechno by měl pro vás zařídit...

Koupě nemovitosti je pro většinu lidí životním obchodem. Kupovat nemovitost bez posouzení odborníkem ve stavebnictví, ale i právníka, může být risk. A to zejména ve chvíli, kdy se jedná o milionové částky. A i tehdy, kdy má prodej na starost realitní kancelář, od níž očekáváte stoprocentní servis. Ne vždy totiž narazíte na spolehlivého partnera.

Mohou nastat problémy

Problém s nákupem nemovitosti řešil i pan Rec, který si našel chalupu přesně podle představ. Jak uvedl v online pořadu Co vás pálí?, na který se můžete podívat v úvodním videu, prohlídka nemovitosti proběhla bez problémů, do několika týdnů měl dokonce předschválený úvěr. Nicméně po zaplacení rezervačního poplatku ve výši 40 tisíc začala až banka zjišťovat určité vady, které nebyly právně dořešené, a které hodnotu zastavované nemovitosti v jejích očích ohrožovaly. Jednalo se o příjezdovou cestu, kterou vlastnil někdo jiný, a také nebyl žádný příslib možnosti na napojení na obecní vodovod. To ale měl vědět právě už makléř.

Na co si tedy dát při nákupu nemovitosti přes realitku pozor, o čem by vás měl makléř informovat především?

1. Informace o vlastnictví

Jako první by si měl makléř vytisknout list vlastnictví z katastru nemovitostí (to ostatně můžete i vy), kde jsou uvedeny kromě základní výměry a skutečného vlastnictví (někdy může chtít nemovitost prodat i majitel, který ji má v pouhém spoluvlastnictví) i možné právní vady. „Mezi ně se počítá například exekuce, věcné břemeno a podobně,“ vysvětluje realitní makléřka Marie Novotná.

2. Stav nemovitosti

Samozřejmostí jsou informace o samotné nemovitosti. Kromě stáří, výměry a počtu místností pro vás bude zásadní znát technický stav. Zda někde nezatéká, zda je nutná rekonstrukce, jak to je s vlhkostí ve sklepě a podobně. To si ostatně ověřte při návštěvách kupované nemovitosti, ještě než podepíšete rezervační smlouvu. Ideální je oslovit profíka ze stavebnictví, aby s vámi jednu z prohlídek absolvoval také a dotazy pokládal i on. Serióznímu makléři to vadit nebude.

>> Na co všechno se zaměřit po technické stránce je detailně rozebráno v článku na webu Prima Living.

3. Příjezdová cesta

Než nabízí makléř nějakou nemovitost, musí mimo jiné vědět, jaká je příjezdová cesta. Jestli je příjezd z veřejné komunikace nebo zda pozemek pod komunikací patří soukromé osobě.

4. Energie

Dále má makléř povinnost zjistit, jaký je u nemovitosti zdroj pitné vody a jestli je k dispozici veškeré připojení na energie. O skutečném stavu musí potenciálního kupujícího informovat.

5. Okolní pozemky

Vždy by měl makléř včas zjistit také vše podstatné o okolních pozemcích, s tím souvisí i vlastnictví příjezdové cesty.

6. Řešení následných požadavků

Pokud je nepřinese na schůzku, ochota dohledat a poskytnout k nahlédnutí potřebné dokumenty (původní plány, štítek energetické náročnosti, smlouvy) a další informace by neměl být pro solidního makléře problém.

>> Při nákupu nemovitosti je třeba zjistit a zajistit ještě spoustu dalších věcí. A nekončí to ani podpisem smlouvy. Co vše tedy ohlídat ještě před podepsáním kupní smlouvy, a co poté? To zjistíte v článku Plánujete kupovat byt či dům? Důležité rady, co všechno byste měli zajistit i ohlídat

Ivana Kropáčková

>> Potřebujete smlouvu o prodeji bytu nebo domu? Můžete si ji stáhnout i online: Smlouva o koupi bytu (jednotky) Smlouva o koupi nemovité věci

Tagy: